içinde ,

Metaverse Nedir?

metaverse

Bugünlerde çok konuşulan Metaverse kavramı üzerinde zihinleri açacak bir yazı yazmak istedim. Metaverse aslında her şeydir ve her yerdedir diyebiliriz. Hatta şu anda okuduğunuz bu internet sitesi Metaverse’in bir parçası olabilir.

Metaverse dünyayı fark etmenin yollarından birisi token takası yapmaktır. Token takası yaparken Metaverse dünya ile etkileşime girersiniz. Play-to-Earn oyunlarında gezindiğinizde Lunacia’da bazı savaşlar yaptığınızda Metaverse dünyayı deneyimlemiş olursunuz. Bunun dışında bir NFT pazaryerinden NFT alım-satımı yaptığınızda bunu hissedebilirsiniz. Cüzdanınızı gerekli internet sitesine bağladığınızdaysa tam olarak Metaverse dünyanın içindesinizdir. Metaverse herkesi birbirine bağlayacak bir dünyadır.

metaverseGörsel Kaynak: TechBriefly

Blockchain alanında birçok proje araştırıyorum. Bazı projelerde şunu fark ettim; Metaverse kavramını sahiplenmek istiyorlar. ‘Oyunun Metaverse’i tabirini kullanıyorlar mesela. Bu kullanım yanlıştır. Herhangi bir şeyin Metaverse’i yoktur. Metaverse hepimizin beraber soluduğu ve etkileşimde bulunduğu havadır. Metaverse dünya kapsayıcıdır ve ayrım yapmaz. Bu dünyada sınırlar yoktur. Aksine olası sınırları yıkan araçlar vardır. Metaverse dünya açık, birlikte çalışabilir ve kalıcıdır. Gelin Metaverse dünyanın özelliklerine derinden bakalım.

Metaverse Dünyanın Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Hayattadır

Metaverse dünyanın fonksiyonları da ayni yaşadığımız dünya gibi çalışır. Belirli bir yerde, anlaşılan tarih ve saatte etkinlikler gerçekleştirilebilir. Etkinlikler önceden planlandığı gibi dünyadakine benzer şekilde spontane de gerçekleşebilir.

MetaverseGörsel Kaynak: TechLog360

Her Yerdedir

Metaverse dünya hem fiziksel hem sanal dünyada farklı ağlar kullanarak açık ve kapalı platformlarda deneyimler sunabilir. Bunu artırılmış gerçeklik ya da sanal gerçeklik ortamlarında yapar. Böylece fiziksel ya da sanal olaylar Metaverse dünyaya dahil olur. Bunun yanı sıra ileride birlikte çalışabilirlik ve çapraz geçişleri mümkün kılan programlama modeli gerekli olacaktır. Öte yandan insanlar Metaverse dünyaya yeni bir şeyler eklediğinde ise bunlar bazı standartlara tabi olacaktır.

Birlikte Çalışabilirdir

Yani sadece sanal evrenler arasında bir bağ kurmakla kalmazsınız. Bunun yanında dijital varlıklar ve cüzdanlar da aralarında hareket edebilir. Bir sanal dünyada yer alan dijital öge başka bir dünyada da kullanılabilir. Aynı kimliği kullanarak farklı evrenlere giriş yapabilirsiniz. Gelecekte sanal temsiliniz dahi birlikte çalışabilir olacak. Bu şu demek: aynı arabayı farklı konumlarda kullanabileceksiniz. Tabi tüm bunlar için bazı standartların gelmesi gerekecek. Kimlikler için standart, dijital ögeler için standart vs.

Büyük Bir Network’tür

Metaverse, teknoloji aracılığıyla birbirine bağlanan sanal evrenler ağıdır. Bu sebeple en bilinen Sandbox, Axie Infinity ve Decentraland farklı projeler olsalar dahi hepsi Metaverse’in bir paraçasıdır. Ekonomileri şimdiki haliyle bile iç içe geçmiş durumdadır. Oyuncuları aynı cüzdanlarla, aynı kimlik bilgisiyle farklı evrenlere giriş yapabilmektedir.

Görsel Kaynak: ichi.pro

Kalıcıdır

Metaverse bir şekilde kalıcı olacaktır. Bunun için sizin dahiliyetinize ihtiyacı yoktur. Dünya buraya doğru gitmektedir ve bazı şeyler kaçınılmazdır.

Platformlardan Bağımsızdır

Metaverse, belirli bir platform gerektirmez. Platformlardan bağımsızdır. Kullanıcılar Metaverse’den ögelerle akıllı telefonları aracılığıyla etkileşime girebilir. Süreç buraya evrilene kadar Metaverse birçok şeyi bünyesinde dahil edecektir.

Ekonomiye Sahiptir

Metaverse, aynı gerçek dünyadaki gibi bireylerin ve işletmelerin hizmet ve değer üretip sahip oldukları veya sattıkları bir ekonomiye sahiptir. Bunu tek bir kriptopara gibi düşünmeyin. Öyle olması gerekmez. Herhangi bir kriptopara olabilir. Zaten token takası yöntemiyle bütün tokenler tek bir ekonomiye bağlanır.

Farklı Amaçlar İçin Farklı Karakterler Olabilirsiniz

Buranın ilgi çeken noktalarından birisi de budur. Bir karakteriniz koleksiyoncu, bir diğeri formula-1 düşkünü bir başkası da futbol hayranı olabilir. Dolayısıyla kendinizi tanıtmanın bir sınırı olmayacaktır. Yine de her şey zincir üzerinde kayıtlı olacağından bir itibar ve kimlik yaratacaksınız. Bu da gelecekteki özgeçmişiniz için önemli olacaktır.

Kullanıcılar İçerik Oluşturabilir

Son olarak dünya daha da sanal hale geldiğinde şirketler tüm içeriği üretemez hale gelecektir. Burada kullanıcılar, serbest geliştiriciler ve içerik oluşturucuları devreye girecektir. Böylece Metaverse’e çok çeşitli katkılar sunulacaktır. Sınırı ise insan zihninin özgürlüğüne tabi olacaktır. Tabi işin diğer tarafında bir sınır koyulması için topluluk polislerinin veya benzeri denetleyici unsurların gelmesi de mümkün.

metaverseGörsel Kaynak: wiv.io

Ulaşacağımız Nokta Neresidir?

Bilemiyoruz. Doğrusu, bunu bazı standartlar belirleyecektir. Açık standartlar geliştirmek, şirketlerin bu standartları benimsemeleri birlikte çalışmayı gerektirecektir. Ortak bir vizyon ortaya çıkmadığı sürece metaverse kavramı büyüyemez. Yazılımın zamanla daha uyumlu ve bağlantılı hale gelmesi gerekiyor. Blockchain teknolojisinin kullanıcı deneyiminde daha hızlı ve sorunsuz olması gerekiyor.

Nesneler, konumlar, sesler, nesnelerin birbirleriyle etkileşim şekli ve iletişim vb. hakkında daha fazla standart ortaya çıkmalı. Sonuçta metaverse herkes tarafından herkes için inşa edilen bir ortam olacaktır. Bir yönetim gücü olmayacak ancak muhakkak bir topluluk gücü olacaktır. Şu anda NFT’lerle etkileşim şeklimiz Metaverse dünya içindeki ekonominin nasıl olacağına dair ilk adımdır. Şu anda tam olarak endüstrinin temel atmak için tuğla pişirdiği dönemdeyiz diyebiliriz.

Ana Görsel Kaynak: naavik.com

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Oyna-Kazan (Play-to-Earn) İş Modeli Nedir?

Enjin Starter Kurucu ve CEO’su Prakash Somosundram ile AMA Etkinliği