in , , ,

Metaverse İnşa Eden 6 Global Şirket

metaverse

Metaverse, yeni ve büyük bir gelişme aşamasına giriyor. Artık Google ve Facebook (Meta) gibi büyük teknoloji devlerinin yanı sıra daha küçük kripto projeleri, yaratıcılar ve oyunlar, içerik ve meta platformlar üretiyor. Metaverse giderek daha popüler hale geldikçe metaverse’i önceden tamamlamış platformlara sahip teknoloji devleri, kendilerini daha da geliştirmeye başladı.

Örneğin Google, dijital ve gerçek dünyaları birbirine bağlamak için artırılmış gerçekliği vurgulayan bir yaklaşım üzerinde çalışıyor.

Daha önce Facebook olarak bilinen Meta ise diğer teknoloji devlerinin tersi yöne giderek metaverse’e doğru hamleler yaptı. Buna örnek olarak halka açık şekilde yeniden adlandırılması verilebilir. Bilindiği üzere Facebook, radikal bir kararla ismini “Meta” olarak değiştirdiğini açıklamıştı. Şirket, zaten temel VR donanımına ve kendi kriptopara birimi olan Libra projesine sahipti.

metaverse

Microsoft, metaverse’deki sanal ofislere ve çalışma ortamlarına odaklanıyor. Şirketler, çalışanlarının standart görüntülü aramalardan daha derin bir düzeyde çalışması ve işbirliği yapması için kalıcı sanal alanlar yaratmaya çalışıyor.

Binance, metaverse konusunda aktif olarak gelişim göstermese de gelişmek için temel kripto altyapısına sahiptir. Örneğin, Binance NFT Marketplace, dijital metaverse varlıklarının alıcılarını ve satıcılarını bir araya getiriyor. Ayrıca; Binance, metaverse token’larının işlem görebilmesi için likit piyasalar sunuyor.

Epic Games’in iki temel metaverse stratejisi vardır. Epic Games, ilk olarak daha fazla oyuncuyu desteklemek için kullanıcı deneyimi tabanını ve teknolojisini iyileştirmeye çalışıyor. Ayrıca; içerik oluşturucuların metaverse için profesyonel 3D varlıklar oluşturmasına yardımcı olmak istiyor.

Çinli Tencent, dünyanın en büyük video oyunu yayıncılarından ve mesajlaşma servis sağlayıcılarından biridir. Tencent, halihazırda var olan teknolojisiyle metaverse’e bir giriş noktası olarak oyun oynamaya odaklandıklarını açıkça belirtti.

Giriş

Metaverse’ü inşa etmek zaman ve çaba gerektirir. Peki metaverse’ün ihtiyaç duyduğu altyapıyı kim geliştiriyor? Metaverse ile ilgili güzel şeylerden biri de metaverse’ün sadece tek bir varlık tarafından oluşturulamamasıdır.

Metaverse; hayatın, işin ve oyunun birçok yönünün birleşimidir. Küçük ekipler, büyük küresel şirketlerle aynı aşamadadır ve herkes metaverse’ün oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Metaverse Nasıl Oluşturulur?

Metaverse konusunda önde gelen bazı şirketlerin neler yaptığını incelemeden önce “metaverse oluşturmak” ne anlama geliyor onu inceleyelim:

Metaverse oluşturmak, internet oluşturmaya benzer. Metaverse geliştirilirken internete bağlanmak için kullanılan içeriğin ve teknolojinin aynı anda geliştirilmesi gerekir. Etkileşimli bir play-to-earn (oyna-kazan) oyunu yaratarak sanal bir pazar yeri veya birlikte çalışabilir platformlara izin veren yeni bir yöntem oluşturulabilir.

Şirketler Neden Metaverse Oluşturmakla ilgileniyor?

Bu yazımızda bahsedeceğimiz şirketlerin çoğu, metaverse alanında halihazırda lider konumda olan platformlara sahiptir. Bunlardan birkaçı arasında; Tencent’in WeChat’i, Meta’nın Facebook ve Instagram’ı ve Epic Games’in Fortnite’ı bulunuyor. Bu platformların bir şekilde metaverse’e dahil olması muhtemel görünüyor. Bu noktada şirketlerin kendi metaverse çözümlerini geliştirmesi mantıklı görünüyor.

Binance, bu konuda inovasyon ve gelir elde etmede metaverse projelerinden büyük başarı elde ettiğini açıkladı. Axie Infinity, Decentraland ve Roblox gibi projeler, hem yeni nesil geliştiricilere hem de büyük küresel şirketlere ilham verdi. Büyük teknolojinin son trendi olan metaverse kavramının giderek yaygınlaşmasıyla çeşitli startup’lar ve teknoloji şirketleri kendilerini bu konuda geliştirmek için bir yarışa girdi. Bu yazımızda bu şirketlerden bazılarını inceliyoruz.

Google

Google CEO’su Sundar Pichai, Bloomberg’e verdiği bir röportajda metaverse hakkındaki görüşünü  “artırılmış gerçeklikle üç boyutlu bir şekilde gelişen bir bilgisayar” olarak açıkladı. Aslında Google, 2015 yılında prototipini duyurduğu Google Glass ürünüyle artırılmış gerçeklik konusunda zaten çok fazla deneyime sahipti. Kasım 2021’de Google, VR ve AR departmanlarını, holografik video konferans aracı Project Starline’ı da içeren yeni bir Google Labs ekibinde yeniden düzenledi.

Google, şu anda dijital ve fiziksel dünyayı birleştiren, artırılmış gerçeklikle ortaya çıkan avatarlar aracılığıyla iki dünyayı birbirine bağlamaya odaklanıyor. Şu ana kadar Google’dan sağlam bir metaverse önerisi gelmemiş olsa da Google’ın metaverse konusunda attığı adımlar, daha ilerisini hedeflediğini gösteriyor.

Facebook (Meta)

Facebook, büyük ölçekli metaverse geliştirme konusunda önde gelen şirketlerden biridir. Şirket, bu konudaki ciddiyetini, adını Meta olarak değiştirerek gösterdi. Ayrıca; şirket Facebook, Instagram ve Oculus VR gibi farklı platformları da “Meta” adı altında topladı. Meta, metaverse’ün temel öğelerinin çoğuna sahiptir. Daha küçük bir ölçekte, metaverse gelişmelerinden bazılarına göz atalım:

  1. VR Mesajlaşma: Kullanıcıların üç boyutlu bir şekilde birbirileri ile bağlantı kurmasına yardımcı olmak için önemlidir.
  2. Cambria Projesi: Oculus Quest VR World ile uyumlu bir VR başlığıdır.
  3. Horizon Marketplace: Alıcıların, satıcıların ve yaratıcıların dijital ürünleri değiş tokuş edebileceği bir yerdir.

CEO Mark Zuckerberg, metaverse’de; NFT’lerin, kriptopara birimlerinin ve blockchain’in önemine dikkat çekmişti. Meta’nın kriptopara birimi Libra projesi de devam ederken, bunun Meta’nın geleceğine nasıl dahil edildiğini zaman içerisinde göreceğiz.

Microsoft

Metaverse konusunda Microsoft’un sunduğu ilk teklif, 2022’de piyasaya sürülen Mesh for Teams yazılımıdır. Bu, pandemi sırasında güçlenen evden çalışma eğiliminin sonucunda ortaya çıkan bir metaverse akımıdır. Yazılım, kalıcı bir sanal ofis deneyimi yaratmak için standart cihazlarda ve VR başlıklarında yakın zamanda kullanılabilir olacak.

Mesh for Teams yazılımı, dijital kimliğiniz olarak işlev görecek sanal bir avatar oluşturmaya odaklanır. Bu avatarı, daha sonra herhangi bir metaverse’in önemli bir yönü olan dijital dünyadaki sanal alanları ve boşlukları keşfetmek için kullanabilirsiniz.

Binance

Binance, kripto ve blckchain konularında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle de metaverse konusunda önemli bir role sahiptir. Metaverse, yeni finansal sistemlerin ve süreçlerin oluşturulmasına izin veriyor ve Binance, bu konuda gerekli altyapının sağlanmasına yardımcı oluyor.

Örneğin; Binance NFT Marketplace, alıcılar ve satıcılar için birden fazla blockchain’in sanal varlık NFT’lerini alıp satabilecekleri bir yer yaratır. Bu, farklı metaverse ekosistemleri arasında birlikte çalışabilirliği geliştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca; Binance Exchange, geniş bir metaverse token çiftleri yelpazesi sunar. Metaverse için likit pazarlar oluşturmak, endüstrinin büyümesini desteklemeye yardımcı olur.

Epic Games

Epic Games, sahip olduğu Fortnite platformu ile günümüzde önde gelen metaverse platformlarından birine sahiptir. Sadece bir oyun olarak başlayan Fortnite, 350 milyondan fazla oyuncuyla devasa bir sosyal platforma ve sanal dünyaya dönüştü. Fortnite; sanal etkinlikler, ödül törenleri ve konserler için çeşitli ünlüleri, markaları ve ortaklıkları içerir.

Metaverse söz konusu olduğunda Epic Games’in iki ana hedefi vardır. İlk olarak Fortnite kendisini, aylık mevcut olan 60 milyondan fazla kullanıcısını çekebilecek ve destekleyebilecek bir platforma genişletmek istiyor.

Ayrıca; Epic Games, “3D, AR ve VR içeriğini daha erişilebilir hale getirerek açık ve birbirine bağlı bir Metaverse için kritik olan içerik oluşturucu ekosistemini büyütmek” istiyor. Epic Games’in bu tutumu, herkesin profesyonel 3D içerik oluşturmasına ve metaverse deneyiminin kalitesini artırmaya yardımcı oluyor.

Tencent

Tencent, dünyanın en büyük video oyunu satıcılarından biri olarak faaliyet gösteriyor. Ayrıca; Tencent, Çin sosyal ağları ve mesajlaşma platformları olan WeChat ve Tencent QQ’nun da sahibidir. Metaverse’ün gelişimi için bu platformların her ikisi de gereklidir. Örneğin, Tencent QQ, web portalında halihazırda oyun, e-ticaret, müzik, film ve sesli sohbet özellikleri sunuyor. WeChat ise sosyal medya platformlarına bağlanabilen bir mobil ödeme uygulaması sağlıyor.

Tencent yöneticileri, her fırsatta metaverse geliştirme konusunda oyun altyapılarının önemine dikkat çekiyor. Tencent’in halihazırda çok sayıda çalışan uygulaması ve kullanması gereken projesi var. Bununla birlikte Tencent, metaverse’de oyunlaştırmaya öncülük etmeyi ve sektördeki deneyiminden yararlanmayı planlıyor.

Ayrıca; diğer şirketlere kıyasla Tencent, VR donanımının önemini daha az vurguluyor. Tencent, bunun yerine oyuncuların metaverse’e katılımını artırmak için yazılım çözümleri arıyor. Bu durum, Fortnite’ın ve Riot Games’in yapımcılarının ve League of Legends’ın yayıncısının Epic Games’te gerçekleştirdikleri stake işlemiyle bağlantılıdır. Bu bilgiler doğrultusunda Tencent, sahip olduğu video oyunlarını metaverse’deki temeli olarak kullanacak gibi duruyor.

Sonuç

Şirketler arasındaki metaverse geliştirme yarışı şimdiden hız kazanmış bir durumda. Ancak; diğer teknolojilerin aksine, metaverse’de yenilik yapmak için çok fazla alan var. Kripto ve metaverse konularında görülen başarıdan sonra, Google ve Meta (Facebook) gibi dev şirketler, şimdiden metaverse’ü gelecek planlarına dahil etmek istiyor. Bu noktada büyük bütçeli şirketler ve küçük kripto ekipleri arasındaki doğrudan rekabeti görülebilir.

Sonuç olarak metaverse’de yarışı kimin kazandığına bakılmaksızın, yenilik ve gelişmenin hızlı olması muhtemeldir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Kriptopara

Geçtiğimiz Hafta TOP 100 İçinde En Fazla Yükselen 3 Coin

Bitcoin İçin Önümüzdeki Hafta Takip Edilebilecek Seviyeler