in

JPMorgan, Metaverse için 1 Trilyon Dolar Değer Öngörüyor

JPMorgan, metaverse’nin 1 trilyon doların üzerinde potansiyel bir değere ulaşabileceğini öngörüyor. Yakın zamanda yayınladıkları “Opportunities in the Metaverse” raporunda, Metaverse’ün, önümüzdeki yıllarda her sektörde kullanılacağı ve yıllık 1 trilyon doların üzerinde kazanç sağlayacağı tahmin ediliyor. 

JPMorgan’a göre metaverse’ü; tüketiciler ve markaların birbiriyle etkileşime geçebileceği, olağanüstü fırsatlar sunan dijital dünyalar yaratmak için bir araç olarak tanımlıyor. Ana hatlarıyla, işletmeler metaverse’de kendilerine sunulan pazarlama ve reklam fırsatlarından yararlanacak, tüketiciler ise metaverse’de çalışmak, oynamak, ticaret yapabilmek ve sosyalleşmek için kullanacak.

Günümüzdeki Gelişmeler

JPMorgan, teknolojik yenilikler ve küresel koşullar dijital dünyayı sürekli değiştirdiği için metaverse bu doğrultuda yükselmeye devam ediyor. Artırılmış gerçeklik AR (Augmented Reality) ve sanal gerçeklik (VR) metaverse’lere katılmanın maliyetini düşüren ve gelişmiş kullanıcı deneyimlerine izin veren gelişmelere önayak oldu.

Bilindiği üzere Blockchain ağları, metaverse kullanıcılarının sanal bir dünyada dijital öğeleri hızlıca satın alması, satması ve kullanması için bir fırsat sunan NFT’ler aracılığıyla fazlasıyla gelişti. Ek olarak koronavirüs bu alanın gelişmesine sebep oldu. Kullanıcılar, pandeminin zirve yaptığı zamanlarda dijital dünyaya ve sunduğu imkanlara daha fazla yoğunlaştı.

Metaverse’ün Albenisi

JPMorgan, metaverse’nin kullanıcılara cazip gelmesindeki en önemli faktörün dijital sahiplik modelleri olacağını tahmin ediyor. Rapor, genel olarak tüketicilerin ve işletmelerin yüzbinlerce dolar vererek metaverse aracılığıyla dijital arazi satın aldığını gösteriyor. JPMorgan, dijital sahiplik modellerinin metaverse ekonomisinde önemli bir rol oynayacağını söylüyor. İlerleyen tarihlerde markaların dijital sahiplik modellerinden yararlanacağını ve satın aldıkları dijital araziyi reklam yapmak için kullanacaklarını tahmin ediyor. Bununla birlikte AR/VR’deki gelişmelerin işletmeler ve tüketiciler için operasyonel verimliliği arttırmakta yeni fırsatlar sunacağını düşünüyor.

Metaverse’nin Sınırları

JPMorgan, metaverse’nin çok fazla potansiyele sahip olduğunu kabul etse de potansiyeline kavuşmasında bazı engeller olduğunu da kabul ediyor. Metaverse’leri mümkün kılan teknolojik altyapı iyileştirilmiş olsa da hala gelişmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca metaverse’nin dijital varlıkların sanal dünyalar arasında aktarılabilmesini sağlayan teknolojinin kendi standartlarını ortaya koyması gerektiğini belirtiyor.

Nihayetinde, raporda, konu metaverse olduğunda bahsedilmesi gereken çok sayıda fırsat olduğunu ve metaverse’deki bu iş fırsatlarını keşfetmenin fazla risk barındırmadığından bahsediliyor. Metaverse’de, bazı mevcut hizmetlerin ve iş modellerinin kullanılmaya devam edeceğini, aynı zamanda, yeni hizmetler ve iş modelleri de yaratılacağı belirtiliyor.

Şüphesiz metaverse’deki her şey her işletme için uygun olmayacak veya beklenen kazancı sağlamayacaktır. Tüm bunlara rağmen bu alanı deneyimlemenin fazla kötü yana sahip olmadığı raporda bahsedilmektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

WINkLink (WIN) ve MOBOX (MBOX) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor

Manchester City, OKX Borsası ile Partnerliğini Duyurdu