içinde

Metaverse Gayrimenkulleri: Sanal Araziler

NFT

Sanal Araziler, metaverse varlıkları olarak metaverse’de gayrimenkul elde etmeye çalışan yatırımcılar için önemli bir hale geldi.

Kullanıcıların bir monitör veya sanal gerçeklik başlığı kullanarak çevrimiçi avatarları aracılığıyla oturum açabilecekleri ortama sanal arazi (virtual land) denir. Bunlar, çevrimiçi ortamda var olan üç boyutlu dijital arazilerdir. Sanal araziler kullanıcılara farklı bir dünyayı deneyimleme fırsatı sunar. Sanal arazi kavramı, çoğu kişi için yeni olsa da The Sims, Farmville ve Clash of Clans gibi oyunları oynamış ve bu oyunlarla büyümüş bir nesil için yabancı olarak algılanmıyor.

Ceek (CEEK)

Son zamanlarda bireyler ve büyük şirketler, bu dijital arazilerden satın alabilmek için milyonlarca dolar teklifte bulunuyor. Dijital dünyanın gelecekte çok daha önemli işler başaracağına inanan yatırımcılar ise sanal arazilere yatırım yapmaktan çekinmiyorlar. Bu şirketler, milyonlarca insanın sanal mülklere akın edeceği düşüncesi ve potansiyel bir yatırım getirisi olarak satılık sanal arazilere yatırım yapılacağı beklentisiyle hareket ediyorlar. Bu strateji, gerçek dünyadaki gayrimenkul yatırım fikrine bağlantılı olarak geliştirilmiştir.

Metaverse’deki Emlak Piyasası

Gerçek dünyada olduğu gibi sanal evrende de gayrimenkul konuları oldukça masraflı bir iştir. Sanal arazi fiyatları da konum, nüfus, talep-arz oranı ve diğer faktörler tarafından belirlenir. Metaverse’deki bir arsaya olan talep arttığında arsanın fiyatı da otomatik olarak yükselir.

Yatırımcılar, hisse senetleri ve geleneksel gayrimenkullerde olduğu gibi sanal araziye yatırım yapmak isteyebilir. Gayrimenkulün ilgisini çeken büyük metaverse girişimlerinden bazıları Axie Infinity (AXS), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA) ve Enjin (ENJ)’dir. Grayscale tarafından yayımlanan bir ankete göre dijital malvarlığı miktarı 1 trilyon doları aşmış durumda ve bu durum devam edecektir.

Metapotamians

• Bu da ilginizi çekebilir: Metaverse Mortgage Kredisi, Sanal Arazi Satın Almak için Veriliyor

Sanal Arazilere Milyonlarca Yatırım

Sanal araziler, fiyat değeri olarak gerçek emlak ile karşılaştırılabilme potansiyeline sahiptir. Metaverse’de genellikle kiracıları cezbeden işletmelerin ve etkinliklerin yakınlarındaki mülkler daha değerlidir. Arazilere yapılacak yatırım miktarı da bu çerçevede hesaplanır.

NFT tabanlı bir emlak şirketi olan Metaverse Group, dijital moda pazarına girmeyi hedefleyen projeleri kapsamında 2,43 milyon dolar ödemeyi taahhüt etti. Metaverse emlak programının bir parçası olarak Microsoft, dünyanın en iyi oyun şirketlerinden biri olan Activision Blizzard’a bu yılın başlarında 68,7 milyar dolar yatırım yaptı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak içintıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Haftalık Finansal Gelişmeler | 20.03.2022

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 20 Mart 2022