in , ,

Metaverse: Bu Gelişmeyi Kripto Dünyasında Nasıl Kullanırız?

ABD’nin en çok kredi veren bankası JP Morgan, blokzinciri tabanlı Decentraland dünyasında sanal bir salon olan ‘Onyx lounge’ı açarak metaverse’e giriş yaptı. Ayrıca banka, metaverse tabanlı işletmelerin nasıl fırsatlar bulabileceklerini araştıran bir makale yayınladı.

Metaverse, kullanıcıların gerçek dünyadaki gibi etkileşimde bulunabileceği, oyun oynayabileceği ve deneyim kazanabileceği bir sanal evrendir.

Metaverse tabanlı token’lerin çoğu, yatırımcılarına önemli kazançlar sağladı. Hatta, piyasa değerine göre ilk 100 kripto para arasındaki Decentraland, The Sandbox, Theta Network, Enjin Coin, Axie Infinity %12 kadar yükseldi.

Coinmarketcap verilerine göre Onooks, DeRace, Defina Finance, DEAPcoin ve Ultras dahil minör token’ler son 24 saatte %20-55 arasında değişti.

Edul Patel CEO’su Mudrex, JP Morgan’ın metaverse dünyasına girişinin olumlu bulduğunu söyledi. “Gerçek zamanlı kalıcılık, dijital avatarlar, sanal gerçeklik ve birden fazla cihaz arasında erişilebilirlik gibi özellikler, metaverse temasını geliştiriyor.”

EarthID Başkan Yardımcısı Sharat Chandra ise JP Morgan’ın metaverse’e girişinin şaşırtıcı olmadığını söyledi. “Aralık 2021’de PWC Hong Kong metaverse’e girdi. Sanal arazisini de stratejik bir şekilde The Sandbox’tan satın aldı.”

“Bu gelişmeler, bir dönüm noktasını temsil ediyor. Dijital finansal hizmetlerin bankalar tarafından nasıl sunulacağını gösteriyor.”

Büyük markaların metaverse’e girişi sayesinde meta ekonomisinin katlanarak artacak.

Censor Black’in kurucusu Raghav Gupta, Snoop Dogg gibi önemli isimlerin metaverse ilgisinden bahsediyor. Söylenene göre, Snoop Dogg Sandbox’ta bir arazi edinmek ve kendi NFT’lerini piyasaya sürmek istiyor.

NFT metaverse

“Web3 ve açık metaverse, kullanıcılara ağ sahipliğinde önemli bir pay veriyor.”

Bununla beraber Decentraland, 2022 Manifesto’sunu yayınladı. Prototip halindeki mobil uygulama, oyun iyileştirmeleri ve NFT protokol geliştirmelerini içeriyor.

Ayrıca Sandbox ekibi, özerk bir kuruluş olan UniX Gaming ile ortaklığını duyurdu. Metaverse’te daha fazla ‘arazi’ olacağını da ekledi.

EarthID çalışanı Chandra, arz ve talep dinamiklerinin meta akışında değişiklik yaratabileceğini söyledi. “Yükselen sanal emlak fiyatları, ipotek ve kredi gibi finansal hizmetlere yönelecektir.”

Uzmanlar, metaverse’ün kripto dünyasında büyük bir gelişme olduğunu söylüyor. Metaverse üzerinde son derece iyimserler. Uzmanlara göre, ilerleyen dönemlerde işlerin işleyişi ve insanların etkileşimleri değişecek.

Chandra’ya göre, “Token fiyatları fırlayacak ve bu iyi bir fırsat.” Dikkate değer bulduğu metaverse projeleri ise Sandbox, Polkacity ve Decentraland.

Mudrex’ten Patel, uzun vadeli yatırımcılar için Decentraland, Axie Infinity, SafePlus, Island Girl, The Sandbox ve Wilder World’e göz atmalarını öneriyor.

Gupta’ya göre, ‘Oyna-kazan’ projeleri hakkında bilgi arttıkça, metaverse token’lerinde büyük gelişmeler olacak. Gupta’nın seçimleri ise Axie Infinity, Blocknet ve Enjin Coin.

Kaynak: The Economic Times

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Rusya, Gözünü Ukrayna’nın Kripto Para Cüzdanlarına Dikti

Yaklaşan Airdrop Etkinlikleri