in , ,

Metapotamians: Türkiye’nin İlk Metaverse Projesi

Metapotamians

Türk mühendislerinin geliştirdiği, BTCBAM’ın finansal çözüm iş ortağı olduğu ve Gamerpear’in iş birliği ile hayata geçirilen Metapotamians projesi, kullanıcılarına sanal parsel alımı ile birlikte, NFT alıp satabilecekleri bir NFT market deneyimi sunacak.

– Tüm Mucitler İcat İnovasyon ve Araştırma Derneği (TÜMMİAD) Başkanı Bülent Kavaklı:

– “Bazı teknolojiler hayatımıza girmesi için belli zamana ihtiyaç duyar. Metaverse teknolojisi de onlardan bir tanesiydi. Teknolojinin hala gelişmeye başladığı dönemdeyiz”

İSTANBUL (AA) – Tüm Mucitler İcat İnovasyon ve Araştırma Derneği (TÜMMİAD) Başkanı Bülent Kavaklı, “Bazı teknolojiler hayatımıza girmesi için belli zamana ihtiyaç duyar. Metaverse teknolojisi de onlardan bir tanesiydi. Teknolojinin hala gelişmeye başladığı dönemdeyiz.” dedi.

TÜMMİAD ev sahipliğinde hayata geçirilecek Öteki Evren (Metapotamians) organizasyonu düzenlendi.

Etkinliğin açılışında konuşan Bülent Kavaklı, Metaverse’nin son zamanlarda çok fazla duyulmaya başlandığını, yıllar öncesinden var olan bir teknolojinin ambalajlanmış bir halinin tekrar duyulmaya başlandığını kaydetti.

Bazı teknolojilerin insanların hayatına girmesi için belli zamana ihtiyaç duyduğuna işaret eden Kavaklı, “Metaverse teknolojisi de onlardan bir tanesiydi. Teknolojinin hala gelişmeye başladığı dönemdeyiz.” diye konuştu.

Kavaklı, çok önemli markaların metaverse dünyasında var olmaya çalıştığına işaret ederek, ” Her yeni teknolojinin hayatımıza girdiği gibi bu alemden yeni aleme geçişinde yaklaşık beş altı sene sürmesini bekliyorum. Yani gerçi eskiye nazaran teknolojinin evrilme süresi eskiye nazaran daha kısa. O nedenle biraz daha hızlı olması umuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Metapotamians Teknolojiden Sorumlu Direktörü (CTO) Buğrahan Çakır da Metapotamians projesinde NFT market, AR ve VR çözümlerinin olacağını ifade etti.

Çakır, “Sistemimiz içerisinde sağlık sektörü, sanat sektörü ve Metaverse emlak sektörünü bir arada bulunacağı için insanların hukuksal anlamda, sağlıksal anlamda ve diğer anlamlarda normal hayatta yaşadıklarını metaverse taşıyarak kazanç sağlayabilecekleri bir alan hedeflemeye çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kullandıkları teknolojinin ERC-20 olduğunu kaydeden Çakır, “Projemizin ismini neden Metapotamians olduğu aslında çok önemli. Mezopotamya ve yani METAVERSE birleşimi olarak bakıyoruz biz bu olaya. İlk medeniyetlerin kurulduğu yerden Mezopotamya’dan yola çıkarak bu şekilde ilerlemeye çalışıyoruz.” dedi.

Oyun geliştiricilere ücretsiz alan sağlayarak kendi projelerinin geliştirilmesine destek sağlayacaklarını dile getiren Çakır, “Buradan gelen fonlarla birlikte hem startuplara hem de oyun geliştiricilere ve kendi teknolojimizi geliştirmeye destek sağlayacağız.” diye konuştu.

Sanal Dünya ile Gerçek Dünya’nın Entegrasyonu

BTCBAM Mali İşler Direktörü (CFO) Serkan Yorulmaz ise Metaverse evrenine son dönemde kamuoyunun takip ettiği şekilde çok ciddi bir ilgi olduğunu ve bunun Türk girişimcileri çok heyecanlandırdığını ifade etti.

Metapotamians projesinde bundan sonra yapılacakların ve yol haritasında atılacak adımların çok değerli olduğunu aktaran Yorulmaz, şunları kaydetti:

“Metaverse esasasında insanlara sanal dünya gibi geliyor. Ama gelecekte esasında sanal dünyayla gerçek dünyanın entegre olduğu bir yapıyı görüyor olacaksınız. Metapotamians projesinin de bu anlamda öncelikli hedefi bu aradaki bağı kurabilmek ve bunu olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor olabilmek. Özellikle genç girişimcileri ve genç özellikle oyun yazarlarını, NFT yaratıcılarını bu projenin içerisinde geliştirebilecekleri alanları insanların beğenisine sunabilecekleri bir fırsatı onlara sunabilmek.”

Yorulmaz, Türkiye’de gençlerin teknolojiye çok ilgili olduğunu anımsatarak, “Özellikle Cumhurbaşkanımızın çok ciddi bir değer verdiğinin de farkındayız. Dolayısıyla bizim öncelikle de ikinci hedefimiz de gençlerin bu proje içerisinde bütün girişimlerini, teknolojilerini hayata geçirebilecekleri fırsatları onlara sunmaya çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Metapotamians, Kullanıcılarına NFT Market Deneyimi Sunacak

Türk mühendislerinin geliştirdiği, BTCBAM’ın finansal çözüm iş ortağı olduğu ve Gamerpear’in iş birliği ile hayata geçirilen Metapotamians projesi, kullanıcılarına sanal parsel alımı ile birlikte, NFT alıp satabilecekleri bir NFT market deneyimi sunacak.

VR çözümleri ile gelişecek proje beraberinde alışveriş imkânı, sanat gösterileri, konserler, toplantı ve iş görüşmeleri gibi ilk akla gelen uygulamaları AR oyun deneyimi ile entegre ederek gündelik hayatı da entegre edecek.

İlk metaverse toplantı, ilk metavserse konseri, ilk metaverse albüm derken metaverse dünyasının olmazsa olmazı metaverse oyun projesi de internet dünyasında yerini almaya hazırlanıyor.

ERC-20 tabanlı bir metaverse projesi olan Metapotamians kullanıcılarına sanal parsel alımı ile birlikte NFT’leri alıp satabilecekleri bir NFT market deneyimi sunuyor.

Şu ana kadar 1,2 milyon dolar yatırım alan ve 21 kişilik bir ekibin 8 ay çalışarak hayata geçirdiği Metapotamians projesinin amacı geçmiş değerleri geleceğe taşımak. Bunu hayata geçirmek için de kendi proje fikirlerini hayata geçirmek isteyen ve oyun geliştiricilere de kapılarını sonuna kadar açmış durumda.

Metaverse Emlakçılık

TUMMİAD ile yapılan anlaşmaya göre Metapotamians metaverse evreni hem finansal hem de teknolojik olarak gençlere destek olacak. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilecek buluşmalarla proje ve fikirler değerlendirilerek, gerekli destekler sağlanarak Türkiye’nin metaverse alanında öncü bir ülke olmasına destek sağlanmış olacak.

Metapotamians projesi içerisinde yer alan evrendeki arsaların alım satımları için dünyada reel dünyada emlak sektöründe varlık gösteren emlak firmaları ile iş birliği anlaşması imzalanacak.

Böylece dijital dünyada yer alan arsalar kısa bir süre sonra reel dünyada emlak sektöründe söz sahibi olan firmalar üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Website: https://www.metapotamians.com/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCzrTa6N_jz7tgfF-3sW_17w

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

CoinList, Project Galaxy Token (GAL) Satışını Duyurdu

ROCO FINANCE (ROCO) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor