in , ,

Metaplex (MPLX) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Metaplex ekosistemi, NFT projelerini Solana’da başlatmak isteyen binlerce geliştirici ekibi ve yaratıcıyı desteklemek için piyasaya sürülmüştür. Solana NFT protokol üreticisi Metaplex nedir ve nasıl satın alınır?

Ekibi ve Yatırımcıları

Metaplex, Solana’da NFT projelerini destekleyen merkeziyetsiz bir platformdur. Metaplex, yalnızca ölçeklenebilirlik nedeniyle değil, aynı zamanda Solana’nın sunduğu birçok özellik nedeniyle Solana üzerine kurulmuştur. Basılan 22 milyondan fazla NFT ve 3,6 milyar doları aşan ticaret hacmiyle platform içerik oluşturucuları bir araya getirerek oyun stüdyoları ve toplulukları oluşturmak için Metaplex’i kullanıyor.

Avantajları

Token Metadata programı, Solana blok zincirindeki NFT’lerle uğraşırken en önemli programlardan biridir. Ana hedefi, Solana’daki NFT’lere ek veriler eklemektir. Halihazırda Candy Machine v3 projesini ve NFT pazar yerleri için merkeziyetsiz bir satış protokolünü kullanıcılarına sunmuştur.

Metaplex, Solana’nın bir saniyeden kısa ve uygun fiyatlı yapısıyla ekosistem içerisinde kullanımı ücretsiz, açık kaynaklı NFT standardı ve protokolüdür. Binlerce içerik oluşturucu, geliştirici ve “blue chip” projesi, işlerini başlatmak ve büyütmek için Metaplex’e başvuruyor. Metaplex Coin araç seti, özelleştirilmiş NFT deneyimlerinin sınırsız şekilde oluşturulmasını sağlar.

Yol Haritası

Metaplex token, NFT oluşturma ve başlatma sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmış araçlar ve akıllı sözleşmeleri içerir. Ekip, başlangıçta sanat ve eğlence endüstrisinin ihtiyaçlarını desteklemeye odaklanmış olsa da planlarını bir NFT’nin değer katabileceği tüm kullanım durumlarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

Metaplex ekosistemi, bir yıl içerisinde 15 milyon NFT basımında rol oynadı. Birincil ve ikincil satışlarda sanatçılara 3 milyar dolar değerinde kazanç sağladı. Bağımsız geliştiriciler için sürekli bir destek ve değer toplama fırsatı kaynağı olarak protokolü geliştirmeyi hedefliyor.

Tekonomisi

MPLX, Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir yönetişim tokenidir. DAO aracılığıyla token sahipleri, Metaplex Foundation’ın alabileceği projelere ve stratejik kararlara oy verebilir. 20 Eylül 2022 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Yönetişimin yanı sıra MPLX; pazar yerleri, geliştiriciler, yaratıcılar ve Metaplex ekosisteminin diğer üyeleri arasındaki etkileşimi çok çeşitli yollarla kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Metaplex Protokolü genişledikçe MPLX sahipleri yalnızca DAO yönetişimi için değil, aynı zamanda MPLX’in protokolün işlevselliğine entegrasyonu için de itici güç olacaktır. MPLX, protokol ile Metaplex ekosistemi ve üyeleri arasındaki temel kanaldır. MPLX, takas edilebilir bir SPL tokenidir.

MPLX Nasıl Satın Alınır?

MPLX almak oldukça basittir. Gate.io, ByBit, CoimW, Kucoin ve Huobi gibi popüler borsalarda listelenen varlığı borsalar üzerinden kolaylıkla alabilir, satabilir ve elinizde tutabilirsiniz. KuCoin, şu anda token ticaretinin yapıldığı en aktif borsadır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Lazio Fan Token (LAZIO) Nedir? Nasıl Alınır?

1inch Network (1INCH) Vesting Takvimi