in

MetaMask Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Metamask

MetaMask, akıllı telefon uygulaması veya web tarayıcı uzantısı olarak sunulan, ücretsiz kullanabileceğiniz bir sıcak cüzdan (hot wallet veya çevrimiçi cüzdan) hizmetidir. Ethereum blokzinciri tabanlıdır. Metamask’ı doğrudan telefonunuza veya bir web tarayıcısına indirebilirsiniz. “Hot” (sıcak) denmesinin sebebi, kripto varlıklarınızı istediğiniz zaman internet aracılığıyla kolayca transfer edebilmenizdir.

Tarayıcınızda aracılığıyla MetaMask’ı indirin. MetaMask ile uyumlu tarayıcılar: Google Chrome, Firefox, Brave veya Edge.

Uygulamayı başarıyla indirdikten sonra, web tarayıcınızın sağ üst köşesindeki uzantı simgesine gidin ve MetaMask seçeneğini bulun. “Get Started” (Başla) düğmesini tıkladığınızda bir sonraki sayfaya yönlendirileceksiniz ve iki seçenekle karşılaşacaksınız.

Import Wallet (Cüzdanı içe aktar): Bu, halihazırda farklı bir cihazda mevcut MetaMask cüzdanına sahip olan ve cüzdanını yeni bir cihaza aktarmak isteyen kullanıcılar içindir.

Create a wallet (Cüzdan oluştur): Bu, yepyeni bir MetaMask cüzdanı kurmak isteyen kullanıcılar içindir.

“Cüzdan Oluştur” seçeneğini seçin, bir sorumluluk reddi beyanıyla karşılaşacaksınız. Bunu kabul ettikten sonra MataMask sizden bir şifre oluşturmanızı isteyecek.

Kurtarma Şifresi

Bu işlemlerin ardından şimdi sırada 12 kelimelik kurtarma şifresi var. Bu 12 kelimelik kurtarma şifresi ile telefonunuzu veya bilgisayarınızı kaybetmeniz halinde yeni bir cihaza MetaMask cüzdanınızı kurabilmenizi sağlar.

Her kelimeyi ekranda görünen sırayla dikkatlice not almanız oldukça önemli. Kelimelerin sırası çok önemlidir, çünkü 12 kelimenin tamamını girmiş olsanız bile kelimeleri yanlış sırayla girerseniz hesabınızı yeni bir cihaza aktaramazsınız.

MetaMask, son adımlara geçmeden önce 12 kelimelik diziyi yazmanızı isteyecektir.

Fon Aktarma

  • Herkese açık adresinizi: Bu, kripto para borsalarından MetaMask cüzdanınıza fon transfer etmek istediğinizde özgürce kullanabileceğiniz cüzdan adresinizdir. Bununla birlikte, gelen kripto paraları aktarmadan önce MetaMask ile uyumlu veya doğru ağ üzerinden fon aktardığınızı her zaman kontrol edin. Aksi takdirde varlıklarınız sonsuza kadar kaybolabilirler. Unutmayın MetaMask, Ethereum tabanlı token’ları destekleyen açık kaynaklı bir Ethereum cüzdanıdır.
  • Satın alma ve gönderme: Bunlar MetaMask’ın temel işlevleridir.

“Account 1” (hesap 1) seçeneğine tıklayarak size özel, benzersiz MetaMask genel adresinizi bulabilirsiniz. Kullanmanız gerektiğinde otomatik olarak kopyalamak için ona tıklamanız yeterlidir.

Herhangi bir şifrede olduğu gibi, şifrenin birkaç kopyasını fiziksel olarak farklı kâğıda yazmanız çok önemlidir. Oluşturduğunuz herhangi bir parolayı dijital ortama kaydetmemelisiniz; buna ekran görüntüsünü almak, kendinize bir e-posta ile göndermek veya bilgisayarınıza not olarak kaydetmek dahil. Bilgisayarınızda depolanan dijital her şeye bilgisayar korsanları erişebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Dogecoin

Dogecoin ve Shiba Inu AMC Tiyatrolarına Kabul Edildi

Ethereum

Ethereum (ETH) Nasıl Stake Edilir?