içinde

MetaMask Kullanıcılarını Yeni Bir Dolandırıcılık Hakkında Uyardı

Popüler bir kripto para cüzdanı olan MetaMask, kullanıcılarını anahtar kelimelerini ele geçirmeyi hedefleyen yeni bir oltalama saldırısı hakkında ikaz etti.

Dün atılan tweet ile verilen bilgiye göre dolandırıcılar, kullanıcıları Anlık Yardım (Instant Support) adı altındaki portala yönlendirmeye çalışıyor. Bu portalda bir Google Dokümanlar formunda kullanıcıların anahtar kelimeleri soruluyor.

MetaMask, Google tabanlı bir yedekleme sistemine sahip olmadığını açıkladı. Kullanıcıların herhangi bir konuda desteğe ihtiyaç duyması durumunda, kendi uygulamaları üzerindeki “Get Help” (Bilgi ve Yardım) seçeneğini kullanmaları gerektiğini söyledi. Kullanıcıların bu sayede dolandırılmaktan kaçınabileceğini belirtti.

MetaMask ayrıca kullanıcılardan, bu gibi şüpheli durumlarla karşılaşılması durumunda anında bildirmelerini istiyor.

MetaMask tarafından yapılan uyarıya rağmen, Twitter’dan gelen yanıtlarda bazı kullanıcıların şimdiden dolandırıldıkları görülüyor.

https://twitter.com/MerletMathieu/status/1389044632743387140

Kullanıcı Arttıkça Saldırılar da Artıyor

MetaMask son zamanlarda çok büyük bir gelişme gösteriyor. Şimdiden 5 milyondan fazla kişi bu cüzdanı kullanıyor. Bu sayı özellikle DeFi alanındaki büyümenin boyutlarını gösteriyor. Hindistan, Endonezya, Vietnam ve Nijerya gibi ülkelerde yerel bankacılık sistemleriyle problem yaşayan insanlar, MetaMask cüzdanını güvenli bir seçenek olarak görmeye başlıyor ve cüzdan bu ülkelerde git gide popülerlik kazanıyor.

Ancak kullanıcı arttıkça, cüzdana olan hacker ilgisi ve saldırılar da artıyor. Bu yüzden güvenlik sorunları ortaya çıkmış oluyor. MetaMask kullanıcılarına yapılan bu saldırı kripto dünyasındaki ilk dolandırıcılık girişimi değil. Muhtemelen son da olmayacak.

Bu vesileyle, şifrelerinizi veya anahtar kelimelerinizi hiçbir koşulda kimse ile paylaşmamanız gerektiğini de hatırlatmış olalım.

Kaynak: cryptopotato

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bitcoin, Hukuk

MASAK’ın Yayınladığı Rehber Bizler İçin Ne İfade Ediyor?

Reef

Yenil Nesil IDO Platformu: ReefStarter