in

MetaMask’in Yeni Snaps Özelliği Nedir?

Halka açık sürümünün lansmanı 12 Eylül’de yapılan MetaMask Snaps, kullanıcıların blok zincir ekosistemiyle etkileşim kurma biçiminde devrim yaratarak harici geliştiricilerin sektörde en çok kullanılan uygulamalardan biri üzerine inşa etmelerine olanak tanıyor.

MetaMask’in Snaps özelliğinin halka açılması, blok zinciri endüstrisinde yeni ve heyecan verici uygulamaların yaratılmasının ötesine geçen yeni bir inovasyon çağını başlatabilir ve dünyanın en üretken kendi kendine saklama kripto cüzdanının açık kaynaklı olarak geliştirilmesini sağlayabilir.

Çok yakın zamana kadar Snaps yalnızca ön sürüm yazılımı olarak mevcuttu, peki Snaps nedir ve neler sunabilir?

MetaMask Snaps

MetaMask Snaps, herkesin MetaMask’in işlevselliğini güvenli bir şekilde genişletmesine ve yeni Web3 son kullanıcı deneyimleri oluşturmasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir sistemdir.

Daha sade bir dille ifade etmek gerekirse, MetaMask Snaps harici geliştiricilerin ilk kez MetaMask uygulaması için özellikler oluşturmasına olanak tanıyor ve söz konusu özellikler mevcut cüzdana çok çeşitli yeni yetenekler sunuyor. Snaps’e kadar, MetaMask’in tüm yetenekleri, özellikleri ve geliştirmeleri Consensys’teki dahili bir geliştirme ekibi tarafından yürütülmüştür. MetaMask’in mevcut durumu, projeye göre 2022 yılında 100 milyon kullanıcıya ulaşan cüzdan ile etkili olduğunu kanıtlamış olsa da, küçük bir geliştirici ekibi MetaMask’i tüm kripto para ekosisteminin yapabileceği hızda yaratamaz ve ilerletemez.

Snaps, MetaMask’in özel olarak geliştirilen bir ürün olmaktan çıkıp, eğilimi olan tüm geliştiriciler tarafından yönlendirilen bir yenilik yuvasına dönüştüğü noktadır. MetaMask bugün bile sektördeki en popüler cüzdan olarak varlığını sürdürse de, Snaps MetaMask’in mevcut üstünlüğünü pekiştirebilir, hatta EVM dışı zincirlerdeki teklifini genişletebilir ve cüzdanı rekabet açısından neredeyse tartışılmaz hale getirebilir.

MetaMask Snaps’in Potansiyel Etkisi ve Özelikleri

Snaps’in sağladığı olanaklar sayısız ve kapsamlıdır. Snaps’in dokümantasyonu aşağıdaki gibi kullanım durumlarına işaret etmektedir:

UI/UX İyileştirmeleri: Snaps, geliştiricilerin MetaMask’ın son kullanıcı arayüzünü yeniden keşfetmelerine ve yeni tasarımları bir dizi uyarı, bildirim ve istemle örtüştürmelerine olanak tanır.

İşlemsel İçgörü: MetaMask Snaps kullanan geliştirmeler, kullanıcılara işlemlerine ilişkin çok daha gelişmiş bir içgörü sağlayabilir, bu da şeffaflığın yanı sıra güvenlik için de sonuçlar doğurabilir.

Zincir Desteği: Snaps, MetaMask uygulaması aracılığıyla EVM dışı blok zinciri desteği için kapıyı açabilir. Karmaşık ve sezgisel olmayan kullanıcı arayüzü UX ile ilgili eleştiriler kripto para sektörünü ve özellikle de cüzdan sektörünü uzun süredir rahatsız ediyor ve Snaps’in tam sürümüyle bu durum değişebilir.

Buna ek olarak, MetaMask’ın uygulamasının sınırlı çoklu zincir teklifi, cüzdanın kullanıcı tabanının genişlemesinde uzun süredir bir darboğaz oluşturuyordu. EVM dışı destek olasılığı ile bu durum değişmek üzere olabilir; Snaps, birçok kullanıcının zaten aşina olduğu bir platform aracılığıyla EVM dışı ekosistemlerle etkileşim kurmasının bir yolunu sunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Aptos (APT) Ekosisteminde Yaşanan Son Gelişmeler

Coinbase’in Layer2 Ağı BASE Nedir?