in , ,

MetaMask ile Varlıklarınız Arbitrum’a Nasıl Köprülenir?

Arbitrum

Poligon ve Optimism gibi MetaMask ile kullanabileceğiniz Layer 2 (L2) ağlarını keşfetmeye devam ederken, bu yazı size Arbitrum’a nasıl bağlanacağınızı, varlıklarınızı nasıl bağlayacağınızı, Web3’ü tanımlayan dapp’leri nasıl keşfedeceğinizi ve nihayetinde daha ucuza nasıl işlem yapacağınızı gösteriyor.

Gaz Ücreti Nedir? Neden Önemli?

Gaz, Ethereum ve diğer blokzinciri ağlarında işlem yapmayı mümkün kılan hesaplamalı yakıttır. Bitkilerin fotosentez yapmasını sağlayan güneş ısısı gibidir. Güneş ışınları olmadan bitkiler büyüyemez. Gaz olmadan, Ethereum’daki işlemler akamaz. Ücretler, bir işlemin maliyetidir. Tıpkı bir bankanın, banka havalesi için sizden ücret alması gibi, gaz ücretleri de madencilerin etkinleştirdikleri işlemler için ne kadar kazandıklarıdır.

Dahası, blockchain ağlarında gaz ücreti ödemeden, ürün sizsiniz. Bu, Web2’de uygulamaları kullanmak için açık bir şekilde (gaz ücretleri) ödemezken, dolaylı olarak verilerimizle ödeme yaptığımız anlamına gelir. Web3, çevrimiçi olarak daha fazla özerklik elde etmenin bir yolu olarak gaz ücretlerini sunar.

Ve gaz ücretleri kripto ağları için gerekli olsa da bazen ölçeklenebilirlik için çok yüksek olduklarından, benimsemenin önündeki en büyük engellerden biridir. Bu, ETH çekirdek geliştiricilerinin ETH2’yi yürütmek ve Ethereum’daki işlem verimini iyileştirmek için gece gündüz çalışmasının bir nedenidir. Ayrıca L2 ağlarının var olmasının nedeni budur ve Arbitrum bunlardan biridir.

Arbitrum ile Tanışın ve MetaMask’ınızı Bağlayın

Arbitrum, Ethereum için gelen ilk L2 çözümüdür. Ağ şu anda yaklaşık 2,5 milyar kilitli varlığa sahip ve 3 milyondan fazla işlem gerçekleştirdi. Arbitrum, Ethereum’un Layer 1 (L1) güvenliğine güvenir ve bu da onu daha az pahalı gaz ücretleri ile güvenli bir ağ haline getirir. Arbitrum’da gaz ücretlerini daha düşük yapan şey, iyimser toplamaların kullanılmasıdır. İyimser özetler, işlemleri daha az hesaplama kullanan ve dolayısıyla hızlı ve daha ucuz işlemler için daha az gaz kullanan paketler halinde toplayan akıllı sözleşmelerdir. Arbitrum’u şu şekilde deneyebilirsiniz.

İlk olarak, üç adımda doğrudan MetaMask’inizden Arbitrum ağını ekleyin.

MetaMask’inizi açın ve üst kısımdaki “Ethereum Mainnet”e tıklayın:

Arbitrum

Sonra Custom RPC’yi seçin.

Arbitrum

Son olarak, aşağıda gösterilen ağ kimlik bilgilerini girin ve “Ağ Ekle”yi tıklayın.

Arbitrum

İşte! Artık Arbitrum ağını MetaMask’inize bağladığınıza göre, ETH’niz arasında köprü kurabilir ve yeni dapp’ler keşfedebilirsiniz.

Varlıklarınızı Ethereum’dan Arbitrum’a Köprüleyin

İşte Ethereum’unuzu Layer 1’den Layer 2 Arbitrum’a nasıl taşıyacağınız:

https://bridge.arbitrum.io/ sitesine gidin. MetaMask’e zaten bağlı olduğunuz için, para yatırma seçeneği ile birlikte ekran aşağıda gösterildiği gibi görünecektir:

Sonra, yatırmak istediğiniz ETH tutarını girin ve deposit’e tıklayın.

Ardından, cüzdanınızdaki işlemi onaylamanız gerekecek. Lütfen bu işlemin Layer 1’de olduğunu ve standart gaz ücretlerinin uygulanacağını unutmayın. Ancak, bir kez Arbitrum’a girdikten sonra daha düşük gaz ücretlerinden yararlanabilirsiniz. Miktar doğru olduğunda, “Confirm”e tıklayın.

Onaylandıktan sonra, ekranın alt kısmında işlemin göründüğünü ve işlendiğini göreceksiniz. Bu birkaç dakika sürebilir.

Varlıklarınız arasında köprü kurmak için ek desteğe ihtiyacınız varsa, burada Arbitrum’un öğreticisine başvurabilirsiniz.

Arbitrum üzerinde ETH’niz olur olmaz kullanmaya başlayabilirsiniz.

Arbitrum Portalında Dapps’e Göz Atın

Arbitrum One Portal, “Arbitrum ekosistemine açılan kapı” olarak tanımlanır ve şu anda Web3’te en çok kullanılan 50’den fazla dapp’yi destekler.

Artık Arbitrum ağını MetaMask’inizle kullanmaya hazır olduğunuza göre, mevcut sistemden tamamen yararlanın. Aave, MakerDAO ve Balancer gibi ana ağda zaten bildiğiniz ve sevdiğiniz birçok dapp’in Arbitrum’da olduğunu göreceksiniz.

Sonuç

Yüksek gaz ücretleri, sizi veya herhangi birini Web3’ten en iyi şekilde yararlanmanızı engellememelidir. Varlıklarınızı L2 ağlarına bağlamak, Web3’ün değerini sürdürülebilir bir şekilde keşfetmeye devam etmenin harika bir yoludur. Ve Arbitrum One Portal’da gördüğünüz gibi, L2’lerde dağıtılan dapp sıkıntısı yok. Sadece MetaMask’ınızı bağlayın, ETH’nizi köprüleyin ve daha düşük gaz ücretlerinin keyfini çıkarın.

Kaynak: consensys.net

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Ethereum’u Ölçekleyen Arbitrum Nedir?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Biconomy (BICO) Bugün Binance Platformunda Listelenecek

CasperPad

Casper Network (CSPR) Destekli CasperPad Nedir?