in ,

MetaMask Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Metamask

İlk kez bir kripto cüzdanı oluşturmak göz korkutucu gelebilir. MetaMask, diğer uygulamalarla karşılaştırdığımızda cüzdan oluşturma işlemini oldukça kolaylaştırır. Bu yazımızda size nasıl MetaMask cüzdanı oluşturabileceğinizi anlatacağız.

Bu işlemler için kullandığınız internet tarayıcısına MetaMask uzantısını eklediğinizden emin olmanız gerekir.

İlk kez bir cüzdan sahibi olacaksanız Create a Wallet (Cüzdan Oluştur) seçeneğini, mevcut bir dijital cüzdanınız varsa ve bunu MetaMask ile içe aktarmak istiyorsanız Import Wallet (Cüzdanı İçe Aktar) seçeneğini seçmeniz gerekir.

Cüzdan Oluşturma

Yeni bir cüzdan oluşturma butonuna tıkladıktan sonra MetaMask’ın verilerinize ulaşmasına ve bu verileri toplamasına izin vermeniz istenir. Bu izinleri dilediğiniz zaman Settings (Ayarlar) sayfasından yönetebilirsiniz.

Ardından, bir şifre oluşturmanız istenir. Tarayıcı uzantısı veya mobil uygulama aracılığıyla MetaMask hesabınızda oturum açmak için bu şifreyi kullanırsınız. Bu sizin özel anahtarınız (seed phrase’iniz) olmasa da her şifrede olduğu gibi güvenli bir yerde saklamanız gerekir.

Bir şifre belirledikten sonraki sonraki adım, secret back-up phrase (gizli yedekleme cümlesi) oluşturmaktır. Önünüze rastgele seçilmiş bir kelime dizisi gelir ve her seferinde bu ifadeyi kullanarak uygulamaya giriş sağlarsınız. Onaylama işleminden sonra MetaMask cüzdanınızın ana sayfasına yönlendirilirsiniz.

Mevcut Cüzdanı İçe Aktarma

Mevcut bir dijital cüzdanınızı içe aktarıyorsanız daha önce bir yazılım cüzdanı arayüzünde gezinmişsiniz demektir ve Metamask’ın nasıl çalışacağı hakkında genel bir fikriniz vardır. Import Wallet (Cüzdanı İçe Aktar) butonuna tıkladıktan sonra içe aktarma için özel bir anahtar (seed phrase) girmeniz veya bir JSON dosyası yani mevcut cüzdanınızın bilgilerinin anlık görüntüsünü yüklemeniz istenir.

Bu adımları uygulayıp mevcut cüzdanınızı içe aktardıktan sonra MetaMask cüzdanınızın işlem ayarlarını kendi tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Bitcoin

Bitcoin (BTC)’nin Düşüşü Hakkında Analistler Ne Diyor?

Kötü Amaçlı Kripto Cüzdan Botları için Alınabilecek Önlemler