in ,

MetaMask Cüzdan Sıfırlama Rehberi

Metamask

MetaMask, gündemdeki gelişmeler göz önüne alındığında kripto varlıklarınızı saklayabileceğiniz en güvenli seçeneklerden biridir. Bazı durumlarda cüzdanınızı veya hesabınızı sıfırlamanız gerekebilir. Bu yazımızda MetaMask cüzdanınızı güvenli bir şekilde nasıl sıfırlayacağınızı ve hesap sıfırlamadan farkını anlatacağız.

Cüzdan Sıfırlama Nedir?

Aslında cüzdan sıfırlama işlemi, cüzdanınızı MetaMask uzantısını ilk eklediğiniz veya mobil uygulamayı ilk indirdiğiniz versiyona döndürme işlemidir. Secret Recovery Phrase (Gizli Kurtarma İfadesi) ve hesaplarınızın geçmişini temizler. Sıfırlama işlemini gerçekleştirdikten sonra cüzdanınıza tekrar erişebilmek için Secret Recovery Phrase’inizi kaybetmemeniz gerekir. Bu nedenle eğer Secret Recovery Phrase’inizi bilmiyorsanız cüzdanınızı sıfırlamayı önermeyiz.

Cüzdan Sıfırlama ve Hesap Sıfırlama Arasındaki Fark Nedir?

  • Hesabınızı sıfırlamak işlem geçmişinizi siler ancak cüzdanınızı MetaMask’ta tutmaya devam eder.
  • Cüzdanı sıfırlamak ise cüzdanınızı MetaMask’tan tamamen kaldırır. Secret Recovery Phrase ile geri yüklemeniz gerekir.

Cüzdanımı Hangi Durumlarda Sıfırlamam Gerekir?

  • Mevcut MetaMask cüzdanınızı kullanmayı bırakmak ve yeni bir tane oluşturmak istiyorsanız cüzdanınızı sıfırlayabilirsiniz.
  • Parolanızı unuttuysanız cüzdanınızı sıfırlamak bir çözüm olabilir.

MetaMask ile Cüzdan Sıfırlama Adımları

  1. Cüzdan sıfırlamadaki ilk adım, cüzdanınızı kilitleyip güvene almaktır. Bunun için sol üstte yer alan üç çizgi simgesine tıklayın ve en altta yer alan Lock (Kilitle) butonunu seçin.Metamask
  2. Hesabınız kilitlendikten sonra açılan sayfada yer alan Reset Wallet (Cüzdan Sıfırlama) butonuna tıklayın.
  3. Karşınıza, cüzdanınıza ait Secret Recovery Phrase’inizi bilmiyorsanız işleminize devam etmemeniz konusunda sizi uyaran bir yazı çıkacaktır. I Understand, Continue (Anladım, Devam Etmek İstiyorum) butonuna basıp bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
  4. Açılan onay sayfasında ise boş alana Delete (Sil) yazın ve Delete My Wallet (Cüzdanımı Sil) butonuna tıklayın.Metamask
  5. Cüzdanınız başarıyla silindi. Geri yüklemek için ise aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz. Import using Secret Recovery Phrase (Gizli Kurtarma İfadesini Kullanarak İçe Aktar) butonuna tıklayarak diğer adıma geçin.Metamask
  6. İfadeyi, hepsi küçük harf ve kelimelerin arasında boşluk bırakacak şekilde girdiğinizden emin olun. Alttaki boş alanlarda ise yeni bir şifre oluşturun.

İşleminiz bu kadar!

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Espresso Sequence, Americano Testnet’i Yayınladı

Tarık Tolunay Yeni NFT Koleksiyonunu Çıkarıyor!