içinde

MetaMask Cüzdan Kurtarma

MetaMask, akıllı telefon uygulaması veya web tarayıcı uzantısı olarak sunulan, ücretsiz kullanabileceğiniz bir sıcak cüzdan (hot wallet veya çevrimiçi cüzdan) hizmetidir. Ethereum blokzinciri tabanlıdır. Metamask’ı doğrudan telefonunuza veya bir web tarayıcısına indirebilirsiniz. “Hot” (sıcak) denmesinin sebebi, kripto varlıklarınızı istediğiniz zaman internet aracılığıyla kolayca transfer edebilmenizdir.

Eğer bir MetaMask cüzdanına sahipseniz not almanız gereken 2 şifre bulunuyor.

  1. Kendi belirlediğiniz şifre,
  2. 12 kelimelik kurtarma kodunuz.

MetaMask uygulamasından çıkış yapmış olduğunuz ve bu iki şifreyi kaybettiğiniz bir senaryoda cüzdanınıza ve içindeki kripto varlıklara erişmeniz maalesef mümkün değil.

Bu rehberimiz doğrultusunda MetaMask mobil uygulaması yerine MetaMask Chrome uzantısı üzerinden anlatacağız.

Kendi Şifrenizi Unuttuysanız

Kendi oluşturduğunuz şifrenizi unuttuysanız, 12 kelimelik kurtarma kodunuza ihtiyacınız olacak.

Tarayıcınızda bulunan MetaMask uzantısına tıkladığınızda, yukardaki görselin alt kısmında yer alan “import using Secret Recovery Phrase” seçeneğine tıklayın. Ardından karşınıza çıkacak ”wallet secret recovery phrase” bölümüne 12 kelimelik kurtarma kelimelerinizi eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazıp yeni bir şifre oluşturarak cüzdanınızı yeniden kurabilirsiniz.

Kendi oluşturduğunuz şifreyi kripto paralarınız ile ilgili olmadığı için 12 kelimelik kurtarma kelimeleriniz ile yine kripto paralarınıza erişebilirsiniz.

Kurtarma Kelime Dizinizi Unuttuysanız

Öncelikle hala MetaMask uygulamanız hala açıksa endişelenmenize gerek yok.

  • Uygulamanın sağ üst köşesinde bulunun üç noktaya tıklayın,
  • Karşınıza çıkacak olan seçeneklerinden “Expand view”a tıklayın, uygulamayı tam ekrana alacak,

  • Karşınıza çıkacak olan ekranın sağ üst köşesinde bulunan profilinize (yuvarlak şekle sahip ikon), tıklayın ve “Settings”i seçin,

  • Ayarlar sayfasının sol kenarında yer seçeneklerden “Security and Privacy”ye tıklayın,

  • “Reveal Secret Recovery Phrase” butonuna tıklayın,

  • Son olarak karşınıza bu ekran çıkacak. Buradaki kutucuğa kendi belirlemiş olduğunuz MetaMask şifrenizi girin ve “Next”e tıklayın. Şifrenizi doğru girdiğiniz takdirde 12 kelimelik kurtarma kodunuzu görebileceksiniz. Kurtarma kodunuzu bir yere not etmeyi ve güvenli bir yerde saklamayı unutmayın.

Tekrar hatırlatmakta fayda var, MetaMask uygulamasından çıkış yapmış olduğunuz ve bu iki şifreyi kaybettiğiniz bir senaryoda cüzdanınıza ve içindeki kripto varlıklara erişmeniz maalesef mümkün değil.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

ENS Alan Adlarına Talep NFT Pazarında Patladı!

Bitcoin Ağ Zorluğu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı!