içinde

MetaMask Büyüyor, DAO ve Token Planlanıyor

MetaMask, kendisini gelişmekte olan Web3 ekonomisinde önemli bir oyuncu olarak konumlandırıyor. Popüler Ethereum Web3 cüzdanı hızla büyümeye devam ediyor.

Kripto yazılım devi ConsenSys dün, MetaMask’ın 30 milyon üzerinde aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştığını açıkladı. MetaMask, geçtiğimiz Ekim’de aylık 21 milyon aktif kullanıcı sayısı olduğunu duyurmuştu. Yani son dört ayda kullanıcı sayısında %42’lik bir artış gerçekleşti. ConsenSys açıklaması şu şekilde oldu;

“Küresel bir kullanıcı kitlesi, NFT’leri mint’lemek ve toplamak, DAO’lara ve DeFi protokollerine katılmak için MetaMask kullanıyor. ABD, Almanya, Brezilya, Filipinler ve Nijerya en aktif pazarlardan bazıları.”

Rakipleri arasında Coinbase Wallet ve MyEtherWallet’ı olan MetaMask, öncelikle tüketiciler tarafından Web3’te gezinmek için kullanılıyor. Bununla birlikte işletmelerin ve profesyonel yatırımcıların aynı şeyi yapmasına yardımcı olmak için kurumsal bir sürüm de sunmuş durumda.

ConsenSys CEO’su Joe Lubin’e göre MetaMask, “yenilkçi merkeziyetsizleşme” (progressive decentralization) peşinde olmakla birlikte güvenliğe öncelik veriyor ve bazılarının hantal olarak gördüğü bir ara yüzü geliştiriyor. Lubin, yakında yeni bir ara yüzün kullanıma sunulacağını açıkladı.

Metamask, çeşitli hedeflerine ulaşma planının bir parçası olarak, yakında bir DAO başlatmayı planlıyor. Lubin bu konuda, “MetaMask bağlamında şu anda oluşturulmakta olan bir DAO var. MetaMask’ı yönetmeyecek, ancak yeni MetaMask parçalarının yaratılmasını, finanse edilmesini sağlayacak.” yorumunda bulundu. Lubin, DAO veya lansman tarihi hakkında daha fazla ayrıntı vermezken diğer taraftan MetaMask’in bir token başlatmayı planladığını doğruladı.

Token söylentileri bir süredir etrafta dolaşıyordu. Bazı ilk MetaMask kullanıcıları, Uniswap’ta olduğu gibi bir token ile ödüllendirilmeyi umuyor. Projedeki önemli bir isim, token lansmanının nasıl gelişeceğine dair birkaç ipucu vermişti. Şubat ayında Ethereum Denver’da konuşan MetaMask operasyon başkanı Jacobc.eth, token lansmanının temkinli ilerleyeceğini ve “cash grab” olmayacağını söylemişti. 

ConsenSys, amiral gemisi ürünlerinden biri olan MetaMask için yeni kullanıcı hesabını duyurdu ve aynı gün, şirkete 7 milyar doların üzerinde değer veren 450 milyon dolarlık D Serisi bir tur toplandığını açıkladı.

Kaynak: Decrypt

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Melos Studio (MELOS) KuCoin’de Listeleniyor: Melos Studio (MELOS) Nedir?

Dark Land Survival Nedir?