in

Meta, Spark AR ile Instagram’da NFT’leri Test Edecek

Meta, Metaverse standartlarını oluşturmak için diğer teknoloji şirketleriyle iş birliği içerisinde olacağını duyurdu. Instagram’ın ana şirketi Meta, artırılmış gerçeklik platformu (augmented reality) Spark AR’ı kullanarak Instagram Stories’de NFT’leri test etmeye başlayacağını açıkladı.

Spark AR,  mobil kameralar için kolayca AR efektleri oluşturmanıza olanak tanıyan artırılmış gerçeklik platformudur.

CEO Mark Zuckerberg haber hakkında, “Dünya çapında daha fazla içerik oluşturucunun NFT’lerini Instagram’da gösterebilmesi için bu testimizi çeşitlendiriyoruz” açıklamasında bulundu. Şirket ayrıca yaptığı duyuruda yaratıcılar ve koleksiyoncuların bu özelliği kullanarak daha sonra dijital koleksiyonlarını Facebook ve Instagram’da paylaşabileceklerini belirtti.  Zuckerberg, Facebook’un gelecekte NFT’leri desteklemeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bu özelliği başlangıçta  küçük bir grup ABD’li içerik oluşturucuyla test ettikten sonra Facebook’a da getireceğiz.  Böylelikle kullanıcılar Instagram ve Facebook’ta çapraz paylaşım yapabilecekler. SparkAR ile Instagram Stories’de NFT’leri test edeceğiz.”

2022’in Mayıs ayında Meta, şirket tarafından tüketicilerin ve içerik oluşturucuların Instagram’da NFT’leri paylaşmalarının kolaylaştıracak dijital koleksiyon ürünlerini piyasaya sürdü. Yeni bir adım olarak  Metaverse standartlarını oluşturmak için diğer teknoloji şirketleriyle ortak projeler yürüteceğini duyurdu. Şirket, web’in bir sonraki sürümünü oluşturmayı ve Metaverse için ortak bir değerler sistemi geliştirmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda iş birliği yaptığı şirketlerden arasında  Adobe, Epic Games, Microsoft, Nvidia ve Qualcomm bulunuyor.

NFT’leri sosyal medyaya entegre etmek için çalışmalar yürüten tek şirket Meta değil. 2022 Ocak ayında Twitter sağladığı NFT desteği ile kullanıcıların Ethereum tabanlı cüzdanları hesaplarına bağlamalarına ve NFT resimlerini profil resimleri olarak görüntülemelerine izin verdi.  eBay kısa süre önce Ethereum tabanlı NFT pazar yeri KnownOrigin’i satın alarak alanını Web3’e genişletti. Uniswap gibi mevcut DeFi şirketleri de NFT toplayıcı şirketleri satın alarak NFT ve metaverse pazarlarına girmeye çalışıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

dYdX V4 – dYdX Zinciri

Oxs Connect

OxsConnect Nedir?