in

Meta: Novi Yakında Sona Eriyor

Mark Zuckerberg ve Meta artık bir dijital ödeme projesine sahip değil.

Novi Eylül ayında faaliyetten kaldırılıyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Meta, insanların bir kripto para kullanarak birbirlerine para göndermesine izin vermesi beklenen hizmeti Novi’yi sonlandırıyor.

Kripto piyasası sekiz ayda yaklaşık 2 trilyon dolar kaybetti. Bitcoin (BTC), 10 Kasım’daki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana %71.3, Ethereum (ETHER), ise tüm zamanların en yüksek seviyesinden %78 geri çekildi. Değer kaybeden dijital varlıkların yanı sıra, şu anda birçok kripto firması likidite sıkışıklığı yaşıyor.

Novi 1 Eylül’de Kapanıyor 

Duyuru Novi web sitesinden yapıldı. Yapılan duyuru, “Novi, 1 Eylül’den sonra artık kullanılamayacak. Kapanmadan önce kalan bakiyenizi çekmenizi ve Novi bilgilerinizi indirmenizi kolaylaştırdık.” şeklinde. 

Duyurunun ardından sayfanın devamında, kullanıcılara paralarını nasıl çekecekleri anlatılmış. Bu kısımda “Bu tarihten önce  hesabınızda kalan bakiyeyi çekmeniz önemlidir. Bakiyenizi banka hesabınıza aktarmayı veya nakit olarak çekmeyi seçebilirsiniz. 1 Eylül 2022’den sonra artık Novi hesabınıza giriş yapamayacaksınız ve bu bilgilere erişiminizi kaybedeceksiniz” deniliyor.

Facebook, Novi’yi geçtiğimiz Ekim ayında Coinbase’in de yardımıyla beta formatında başlatmıştı. Coinbase, kullanıcı fonlarını güvence altına almak için bir tür dijital depolama ve teknoloji getirdi. Coinbase, geçen Ekim ayında yayınladığı bir blog yazısında, “Facebook, insanların yurtdışında anında, güvenli ve ücretsiz olarak para gönderip almalarını sağlayan yeni bir dijital cüzdan olan Novi pilot uygulaması için saklama ortağı olarak Coinbase’i seçti.” yorumunda bulunmuştu.

Novi, değeri dolara sabitlenmiş bir stablecoin olan Pax Dollar’ın (USDP) yardımıyla, kullanıcıların bir uygulama  veya Facebook Messenger ve WhatsApp aracılığıyla birbirlerine para göndermelerine imkan vermeyi amaçlıyordu. 

Novi’nin terk edilmesi, Meta’nın kripto paralar konusundaki hayallerini rafa kaldırmış gibi görünse de Financial Times’a göre şirket metaverse’de kullanılacak potansiyel bir virtual currency hedefliyor.

Bir Meta sözcüsü “Novi pilot katılımcılarına şu anda pilot programını sonlandırdığımızı bildirdik. Geliştirdiğimiz teknolojiyi ve programdan öğrendiklerimizi, metaverse için inşa etmeye odaklanırken şirket genelinde gelecekteki ürünlere taşıyacağız.” yorumunda bulundu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Celsius, Maker Protokolüne Borcunu Ödedi

KuCoin Hakkındaki İflas Söylentileri KCS Token’ı Etkiledi