içinde ,

Meta, Kendisini NFT Alanında Geliştiriyor

Meta, NFT alanındaki büyüme planlarını ilk olarak Mayıs 2022’de açıklamıştı. Şimdi ise metaverse planları dolayısıyla şu ana kadar 5,7 milyar dolar kaybettiklerini bildirdiler.

Şirket, bir aydan kısa süre önce Facebook ve Instagram üzerinden dijital cüzdan entegrasyonu başlatmıştı. Şimdi ise seçkin üreticilerin ve NFT koleksiyoncularının dijital varlıklarını paylaşmalarına izin verecek.

Geçtiğimiz pazartesi, seçilen ABD merkezli kullanıcıların dijital cüzdanlarını bağlayabilecekleri duyurulmuştu. Seçilen kişiler, bu haftadan itibaren sahip oldukları NFT’leri şirketin iki ana sosyal medya platformunda paylaşabilecekler.

Bu ayın başlarında Meta; Afrika, Asya-Pasifik bölgesi, Orta Doğu ve Amerika’daki yaklaşık 100 ülkenin üreticilerinin ve işletmelerinin Instagram’da paylaşım yapabileceklerini söylemişti. Bu süreçte Meta, MetaMask ve Coinbase Wallet dahil olmak üzere birçok üçüncü parti cüzdanla bağlantılarını destekledi. Ayrıca teknoloji devi, üç blok zinciri tarafından desteklendiğini belirtti: Polygon, Ethereum ve Flow.

Bunlara ek olarak şirket, koleksiyoncuların ve üreticilerin doğrulanabilmesi için halka açık blok zinciri verileri kullanacağını belirtti.

Bu alandaki ilk girişimlerimizin farklı düşünceleri güçlendirmesi ve yeterince temsil edilmeyen grupların dijital varlıklara erişebilmesi oldukça önemli. NFT’ler için destek oluşturarak erişilebilirliği artırmayı, engelleri azaltmayı ve NFT alanını tüm topluluklar için daha kapsayıcı hale getirmeyi amaçlıyoruz.

Meta bu duyuruyu, metaverse inşası sırasında şu ana kadar 5,7 milyar dolar kaybettiklerini açıklamalarından bir ay sonra yaptı. Şirket, yılın ikinci çeyreğinde analistlerin beklentilerine zıt olarak ilk gelir düşüşünü bildirdi.

CEO Mark Zuckerberg, Haziran ayında şirketin kazanç çağrısı sırasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu, önümüzdeki birkaç yıl için kuşkusuz maliyetli bir girişim. Ancak metaverse, sosyal platformlarımızdan işe, eğitimden ticarete kadar her alanda daha önemli hale geldikçe bunda payımız olduğu için sevineceğimize eminim.”

Duyurunun ardından şirket hisseleri %0,6 oranında düşüş gösterdi. Yılın başından bugüne hisse senedi %53 değer kaybetti. MarketBeat tarafından ankete katılan analistler ise Meta’ya “moderate buy” oranıyla %56,9’luk bir artış öngördüler.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

FED, 2023 için “FedNow” Hızlı Ödeme Sistemini Açıkladı!

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) Önemini Kaybediyor mu?