in ,

Merkeziyetsiz Sosyal Medya Protokolü, Optimism Ağına Taşınacak

Merkeziyetsiz sosyal medya protokolü olan Farcaster, projesini Optimism (OP) Mainnet Layer-2 ağına taşıyacak.

Merkeziyetsiz bir sosyal medya protokolü olan Farcaster, uygulamaları ve ilgili akıllı sözleşmeleri de dahil olmak üzere projesini Ethereum’dan yaygın olarak kullanılan bir Layer-2 ağı olan OP Mainnet’e taşıyacak. Geçiş planı, Farcaster’ın kurucu ortağı Dan Romero tarafından da bir sosyal medya gönderisi aracılığıyla doğrulandı.

Geçiş, platformun izinsiz kayıt yoluyla tüm kullanıcılara açılmasına yol açacağı için Farcaster için önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Bu hamlenin, platformu daha geniş bir kitle için daha erişilebilir bir hale getirmesi planlanıyor.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Dan Romero: “OP Mainnet’e geçtikten ve izinsiz kayıtları etkinleştirdikten sonra, ağı kullanmak için sıfır kurumsal API gerekecek” ifadelerini kullandı.

Farcaster şu anda Ethereum ağını kullanıyor, ancak sosyal medya verilerinin önemli bir kısmı Farcaster Hub’ları olarak adlandırılan sunucularda zincir dışı olarak saklanıyor. OP Mainnet’e geçişin de platformun işlevselliğini artırması bekleniyor.

10.000’den fazla kayıtlı kullanıcısıyla Farcaster, Lens Protocol, Friend.Tech ve Mirror gibi projeler ile birlikte merkeziyetsiz sosyal medya alanında yükselen rakiplerden biri olarak görülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Memecoin Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri