in , ,

Merkeziyetsiz Hesaplama Alanında Bir Yenilik: Monad Nedir?

Kripto ekosistemine yeni projeler dahil olurken kripto kullanıcılarının merkeziyetsiz hesaplama alanında yenilikçi projelerin geliştirilmesi talebi de her geçen gün artıyor. Monad Labs ise bu talebe karşılık bulmak amacıyla hareket ediyor. Monad, bu alanda kurulmuş çok yeni bir proje.

Merkeziyetsiz hesaplama, güvenli ve sansüre dayanıklı hesaplama sağlayarak kullanıcılar ve uygulamalar için uygun ortamı sunuyor. Güvenli ve sansüre dayanıklı hesaplama, geliştiricilerin yeni projeler üretmesine olanak tanıyor. Monad ise merkeziyetsiz hesaplamanın performansını ve ölçeklenebilirliğini geliştirmek için şifreleme teknolojisini kullanmayı tercih ediyor.

Monad Neden Önemli?

  • MONAD, yeni bir Proof-of-Stake (PoS) blok zinciri ve merkeziyetsiz hesaplama platformudur.
  • Yeni bir teknoloji girişimi olan Monad, yüksek performanslı akıllı sözleşme blok zincirini oluşturma misyonuyla hareket ediyor.
  • Monad, Byzantine Fault Tolerant (BFT) konsensüs mekanizmalarında saniyede 10.000 akıllı sözleşme işlemini destekleyerek mevcut bir akıllı sözleşme blok zincirinden çok daha yüksek verim sunuyor.
  • Akıllı sözleşme uygulamaları için yaygın olarak kullanılan Ethereum Virtual Machine (EVM) bytecode ile uyumlu olan Monad, Ethereum dApp’leri ve araçları için de yüksek performans sağlıyor.

Bahsedildiği üzere Monad, 2022 yılında kurulmuş çok yeni bir proje. Merkeziyetsiz hesaplama alanında yaşanabilecek sorunları en aza indirmeyi amaçlıyor. Monad, sunucunun hesaplama kapasitesindeki sınırlamayı en aza indirmek için yüksek optimize edilmiş yöntemler oluşturuyor. Proje hesaplama maliyetlerini de düşürmeyi hedefliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

5ire Nedir?

Visa, Ödemeler için StarkNet’i Kullanmayı Mümkün Kılıyor!