in , ,

Merkeziyetsiz Avalanche(AVAX) Uygulamalarına Genel Bakış

Özellikle son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken ve sadece bir haftada toplam kilitli varlık değeri (TVL) %340 artan Avalanche blokzinciri, tıpkı Ethereum blokzinciri gibi akıllı sözleşmeleri desteklemekte ve bünyesinde bilinen 17 adet merkeziyetsiz finans protokolü barındırmaktadır.

Avalanche diğer blokzincirlerden farklı olarak 2 adet zincir içermektedir. X chain ve C chain. C chain akıllı sözleşmeleri desteklemesi ve EVM (Ethereum Sanal Makinası) uyumlu olması sebebi ile Ethereum için geliştirilen uygulamalar bu ağa kolayca entegre edilebilmekte veya Fork’lanabilmektedir.

Bu yazımızda merkeziyetsiz Avalanche uygulamalarına 3 farklı noktadan yaklaşacağız. Avalanche ağı birçok merkeziyetsiz uygulamasına ev sahipliği yapmakta ve ciddi oranlarda potansiyel kazanç fırsatı sunmaktadır.

Merkezi Olmayan Borsalar (DEXs)

Birçok farklı ağda olduğu gibi Avalanche ağında da merkeziyetsiz borsalar mevcuttur. Üstelik bu platformları kullanmak bir hayli ucuz ve hızlıdır. Bu platformlardan en çok işlem hacmine sahip olan Pangolin (PNG) bir Uniswap Fork’u olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pangolin borsası “ücretsiz” bir borsa değildir, ancak işlem başına sadece %0,30 oranında bir ücret alınır. Diğer tercih edilen merkeziyetsiz borsalar ise Yield Yak ve Trader Joe platformlarıdır. Platformlara kilitli varlıkların değeri Pangolin için $363M iken; Yield Yak için $94M ve Trader Joe için $63M’dir.

Lending Platformları

Avalanche ağındaki en büyük Lending platformu olan BENQI, $560M TVL ile kullanıcılarına hizmet vermektedir ve Avalanche ağındaki toplam kilitli değerlerin neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Henüz sadece 6 farklı varlığı desteklese de ileride daha çok farklı varlığı desteklemesi muhtemeldir. Bu platforma isterseniz tekil varlıklarınızı Stake edebilir ve bunun üzerinden gelir elde edebilir veya belirli bir teminat karşılığında borç alabilirsiniz.

Yield Aggregator Platformları

Tıpkı Yearn Finance gibi Avalanche ağında da en iyi getiri seçeneklerini listeleyip, elde edilen getirileri de otomatik olarak tekrardan sisteme dahil eden Yield Aggregator platformları mevcuttur. Bunların en başında aynı zamanda merkeziyetsiz borsa hizmeti de veren Yield Yak bulunmaktadır.

Aynı hizmeti veren diğer platformlar ise Snowball ($25M TVL) Penguin Finance ($8M TVL) ve Beefy Finance ($4M TVL) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Avalanche blokzinciri, Ethereum’dan 98 kat ve BSC’den ise 18 kat daha az TVL’ye sahiptir. Avalanche blokzincirinin potansiyeli ve son zamanlardaki Avalanche gelişmeleri, bu ağda hizmet veren merkeziyetsiz finans protokollerine olan ilgiyi arttırmıştır. Avalanche blokzincirinin hedefleri ve başarımları dikkate alındığında, ekosistemin önünde inanılmaz potansiyel olduğu ve şimdiden iddialı blokzincir ekosistemlerine güçlü bir rakip olduğu açıkça görülmektedir.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Değer Saklama Aracı (Store of Value) Nedir?

Türk Kripto Fenomenleri

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu 22 Ağustos 2021