içinde ,

Merkez Bankası’nın Gece Yarısı Düzenlemesi Ne İfade Ediyor?

Bildiğiniz üzere Merkez Bankası 16 Nisan 2021 gece yarısı bir yönetmelik ile Kripto Paraların doğrudan ve dolaylı olarak mal ve hizmet alımları için ödemelerde kullanılmasını ve elektronik para şirketleri tarafından satılmasını yasakladı. Ancak alelacele hazırlandığı belli olan bu Yönetmelik tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunlardan en çok ses getireni, kriptopara almanın 30 Nisan tarihinden itibaren artık mümkün olmadığı zira bankaların da bu yasağa takılacağı şeklindeydi. Hemen belirteyim ki 30 Nisan #kriptopara alımı için son gün” iddiası kesinlikle doğru değil.

Yönetmelik ödeme kuruluşlarını kapsamakta. Bankalar Bankacılık Kanunu altında tamamen apayrı bir kanun ile tanımlanmaktadır. Bankalar üzerinden halihazırda yapılan TRY Fiat yatırma ve çekme işlemleri devam edecektir. Ayrıca ATM ve OTC gibi platformlardan nakit karşılığı kriptopara alımının yasaklandığına ilişkin bir ibare mevcut değildir. Bu faaliyetlerin de şimdilik sorunsuz devam edeceği kanaatindeyim.

Yapılan düzenlemenin ilgili kısmı yalnızca Papara, Ininal gibi borsalardan TRY Fiat yatırma ve çekim yapan şirketler ile Paycell gibi platformu üzerinde kriptopara satışı yapan şirketleri ilgilendirmektedir.

Düzenlemenin diğer kısmında ise kriptopara ile mal ve hizmet alımının kısıtlanması söz konusudur. Bu doğrultuda örneğin kriptoparalar ile ödeme yapamayacak, dünyada kullanılan Swipe Card gibi seçeneklere sahip olamayacağız, kahvemizi kriptopara ile içemeyecek, araba alıp satamayacağız. Aynı şekilde danışmanlık ücreti, komisyon gibi hizmet karşılığı ücretleri de kriptopara ile alamayacağız. Tüm dünyanın blockchain adaptasyonuna doğru gittiği bu günlerde ülkemiz bu alanda da maslesef karanlığa yelken açmıştır. En yakın zamanda bu hatadan dönülmesi dileğiyle.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Av. Barış Hocaoğlu tarafından yazıldı.

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan ve stajını tamamladıktan sonra 2017 yılında serbest avukatlığa başlayan Hocaoğlu, Kriptopara, Ödeme Sistemleri ve Finans Hukuku alanlarında kendisini geliştirdi. Türkiye'de aktif pek çok kriptopara ve finans şirketinin aktif olarak danışmanlığını yapmakta olan Hocaoğlu, 2017 yılından bu yana kriptoparalar üzerine özel ilgi duymakta ve çalışmalar yürütmektedir. KoinSaati.com'da CMO, Hukuki Danışman ve Co-Founder görevlerinin yanı sıra kriptopara alanında yazdığı yazıları yayınlamaktadır.

Melalie

Melalie Projesi Bize Ne Vadediyor?

ConsenSys İle Mastercard: Ortaklık Çoklu Blockchain Ticaretinin Geleceğini Destekliyor