içinde , ,

Merge’den Sonra Ethereum Neden Düşüşte?

Dünyanın en büyük ikinci blok zinciri Ethereum, geçtiğimiz hafta sekiz yıllık özenli bir geliştirme sürecinden sonra başarılı bir şekilde Proof-of-Stake mekanizmasına geçti. Ancak pazartesi günü yatırımcılar, temmuz ayından bu yana en düşük fiyatla karşılaştılar. Ethereum eylül ayında 1700 doların üzerine çıkarken %20’den fazla düşüşle şu anda 1330 dolar civarında.

Merge, Uzun Vadeli Bir Etki Yaratacak

Merge geliştiricileri, enerji tüketiminde keskin bir düşüş ve artan güvenlik de dahil olmak üzere birçok değişiklik sözü verirken kısa vadeli bir fiyat artışı bunlardan biri değildi. Henüz Ethereum’un yüksek ücretleri ve ağ tıkanıklıkları düzelmedi.

Yatırımcılar Yapılan Düzenlemeler Konusunda Endişeli

Ethereum güvenli mi? Bu soru, Ethereum’un başlangıcından bu yana tartışılıyor. Fakat blok zinciri geliştiricileri, bir güvenlik testi olan Howey Testinden kaçınıyor. Bu şekilde Ethereum’u çok daha sıkı denetimlerden kurtarmayı umuyorlar.

Ancak geçen Perşembe günü SEC Başkanı Gary Gensler, Proof-of-Stake kullanan bir token’ın Howey Testini geçmesinin iyi olabileceğini söyledi. Kongre görüşmelerinden sonra gazetecilere verdiği demeçte Gensler şunları söyledi:

Coin’ler açısından bakılırsa Howey testi kapsamında yatırım yapan halk, başkalarının çabalarına dayanarak kâr beklentisi içindeler.

Proof-of-Stake geçişi göz önüne alındığında, sosyal medyadaki birçok yatırımcı Ethereum’un Gensler’in bir sonraki hedefi olabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Aynı zamanda bazı kripto odaklı çalışan avukatlar, Gensler’in yorumlarından Ethereum’un güvenli olarak sınıflandırılması için önünde uzun bir yol olduğunu söylüyor. Önde gelen kripto hukuk firması Brookwood’un yönetici ortağı Collins Belton konu hakkında şunları ekliyor:

Bir token’ın güvenliği sağlamasıyla ilgili argümanlar aslında o kadar dayanaklı değil. Proof-of-Stake ve Proof-of-Work arasındaki temel farklar, kullandığınız yazılım ve gerekli donanımdır.

Uzun Vadeli Yatırımcılar Günlük Trade Eden Kişilerle Zıtlaşıyor

Ethereum topluluğundaki iç dinamiklerde de değişiklikler devreye girdi. Geçtiğimiz hafta Ethereum’un pek çok hayranı, geçişin uzun vadeli başarısının iyi sonuç vereceği inancına dayanarak satın alımlar gerçekleştirdiler. Geliştiriciler ve destekçiler, Ethereum değerinin küresel savaşa, ekonomik çöküşe ve diğer birçok felakete karşı dayanıklı olabileceğini savunuyorlar.

Tüm bu satın alımlar Ethereum’un fiyatını yükseltti. Bu da coin’i yalnızca ekonomik nedenlerle satın alan günlük trade adamlarının değer artışı sayesinde para kazanmalarına neden oldu. Bu durum kriptoda uzun süredir devam eden bir gerilimin en önemli örneklerinden biri oldu: Birçok farklı türde kripto yatırımcısı var ve bazen teknolojiye uzun vadeli güvenenler, hızlı ve kolay para kazanmak isteyenlerle ters düşüyorlar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Layer 2 Çözümü Tusima Network Nedir?

Vitalik, Ethereum

Vitalik Buterin Layer-3’e Yönelik Önemli Bir Paylaşım Yaptı!