in ,

Merakla Beklenen Uniswap v3 Mainnet Lansmanı Yayında!

Kriptopara sektörünün merakla beklediği Uniswap v3 lansmanı, Ethereum ana ağına yerleştirildi. Uniswap v3, likidite sağlayıcıları için benzeri görülmemiş sermaye verimliliği, tüccarlar için daha iyi uygulama ve merkeziyetsiz finansmanın kalbinde üstün altyapı sunan Konsantre Likidite ile protokolün en güçlü sürümüdür.

Uniswap v3 Lansmanını Yakından Tanıyalım

Uniswap v1, herkesin ortak pazar oluşturma stratejilerinde varlıkları bir araya getirebileceği bir tür borsa olan otomatik pazar yapıcılar (AMM’ler) için bir kavram kanıtı olarak Kasım 2018’de tanıtıldı. Mayıs 2020’de Uniswap v2 yeni işlevler ve optimizasyonlar sunarak, AMM tanıtımındaki üstel büyümenin temelini hazırladı.

Uniswap v3

V2, başlangıcından bu yana bir yıldan az bir süre önce 135 milyar doların üzerinde işlem hacmi yarattı ve bu da onu dünyadaki en büyük kripto para birimi spot borsalarından biri haline getirdi. Uniswap artık merkeziyetsiz finansman için hayati bir altyapı olarak hizmet veriyor ve geliştiricilerin, tüccarların ve likidite sağlayıcılarının güvenli ve sağlam bir finans piyasasına katılmasını sağlıyor.

Uniswap v3 Neler Getirecek?

  • Bireysel LP’lerin (Likidite sağlayıcılar), sermayelerinin hangi fiyat sınıflarına tahsis edileceğini kesin olarak kontrol edebildikleri konsantre likidite. Bireysel pozisyonlar tek bir havuzda birleştirilir ve kullanıcıların karşı hareket edebilecekleri birleşik bir eğri oluşturur.
  • LP’lerin farklı risk seviyelerini almaları için uygun şekilde tazmin edilmesine olanak tanıyan birden fazla ücret kademesi

Bu özellikler Uniswap v3’ü şimdiye kadar tasarlanmış en esnek ve verimli AMM yapacak:

  • LP’ler, Uniswap v2’ye göre 4000 kata kadar sermaye verimliliği ile likidite sağlayabilir ve sermayelerinden daha yüksek getiri elde edebilir
  • Sermaye verimliliği, hem merkezi borsaları hem de stablecoin odaklı AMM’leri aşabilen düşük ücretli ticaret yürütmenin yolunu açıyor
  • LP’ler tercih edilen varlıklara maruz kalma risklerini önemli ölçüde artırabilir ve olumsuz risklerini azaltabilir
  • LP’ler, piyasa fiyatının tamamen üstünde veya altında bir fiyat aralığına likidite ekleyerek bir varlığı diğerine satabilir, bu da pürüzsüz bir eğri boyunca işleyen bir ücret-kazanç limiti emrine yaklaşır.

Uniswap v3

Uniswap Oracle’larını entegre etmek artık çok daha kolay ve ucuz. V3 Oracle’ları, son 9 gün içindeki herhangi bir dönem için talep üzerine zaman ağırlıklı ortalama fiyatlar (TWAP’ler) sağlayabilir. Bu, entegratörlerin geçmiş değerleri kontrol etme ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu çığır açan tasarım iyileştirmeleriyle bile, Ethereum ana ağındaki v3 takaslarının gaz maliyeti v2’den biraz daha ucuz. İyi yönden baktığımızda uygulamanın bir parçası olarak yapılan işlemler büyük olasılıkla önemli ölçüde daha ucuz olacaktır.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Stabilize

Stabilize Protocol Nedir Ve Nasıl Alınır?

Trust Wallet Nedir? Trust Wallet’ta PancakeSwap Nasıl Kullanılır?