in ,

Meme Coin Boğasında Hangi Coin’ler Artabilir

Meme coin’ler, internetteki ve sosyal medyadaki meme’lerden veya şakalardan ilham alan kripto para birimleridir. Meme coin’lerin volatilitesi oldukça yüksektir.

Çoğunlukla topluluk odaklı olan bu coin’ler, topluluklarda gerçekleşen çevrimiçi diyaloglar ve FOMO sayesinde bir gecede popülerlik kazanabildiği gibi trader’lar dikkatlerini başka bir meme coin’e çevirdiğinde beklenmedik bir düşüş de yaşayabilir. Yani meme coin fiyatları genellikle sosyal medyadan ve çevrimiçi toplulukların duygularından etkilenir.

2023 yılına kadar öne çıkan meme coin’ler Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) ikilisi oldu. Ancak son dönemde Floki ve Pepe’nin özellikle Binance tarafından listelenmesi meme coin boğası mı yaşanacak dedirtti.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE), yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında yaratılmıştır. Bir Shiba Inu köpeğinin meme’inden ilham alınarak yaratılan Dogecoin’in, ana akımın dikkatini çekmek için bir şaka kripto para birimi olması amaçlanıyordu. Dogecoin (DOGE) fiyatı bugün $0,074798 şeklinde kaydetti.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), DOGE’nin rakibidir ve genellikle “Dogecoin katili” olarak anılır. SHIB, bir Japon köpek ırkının adına sahiptir. Ağustos 2020’de Ryoshi adlı anonim bir geliştirici tarafından yaratılmıştır. DOGE ve SHIB arasındaki temel fark, SHIB’in 1 katrilyon token kaynağı ile sınırlı bir arza sahip olmasıdır.

Ayrıca; SHIB’in ekosistemi; merkeziyetsiz borsa, bir NFT sanat inkübatörü, NFT’ler ve bir NFT oyunu içerir. Shiba Inu (SHIB) fiyatı $163.569.108 24 saatlik işlem hacmiyle yazının kaleme alındığı sırada $0,00000902 şeklindedir.

Pepe

Pepe, çizgi film karakteri “Pepe the Frog” tiplemesine dayanan bir memecoin’dir. Token yardımcı program tokeni değildir ve anonim bir ekip tarafından oluşturulmuştur. Pepe (PEPE) fiyatı $725.056.542 24 saatlik işlem hacmiyle bugün $0,00000226 şeklindedir. Pepe’nin son 7 günde fiyatta 211,60% artış göstermiştir.

Floki

Son zamanların popüler varlığı olan Floki Inu, Shiba Inu’dan esinlenilerek ortaya çıkan, köpek temalı bir meme tokendir. Floki Inu kullanıcılarına düzenli olarak yenilikler vadeden bir projedir. Aynı zamanda varlık kendi içinde Valhalla, FLokiFi, FlokiPlace ve University of Floki olmak üzere 4 farklı projeyi kapsamaktadır.

FLOKI geçtiğimiz aylarda bir çok stratejik ortaklığa imza attı. Varlık bu ortaklıkların duyulmasının ardından hızlı bir yükseliş kaydetmişti. Nisan ayının ilk haftasına bakıldığında %11,03 oranında yükseliş yaşadığı gözlemlendi. Mayıs ayı itibari ile de FLOKI (FLOKI) fiyatı $0,00003708 şeklindedir. Varlık fiyatı son 7 günde%7,87 artış göstermiştir.

Bone ShibaSwap

BONE, ShibArmy’nin gelecek teklifleri oylamasına izin verecek Shibaswap ekosisteminin bir yönetişim tokenidir. Kullanıcı ne kadar çok BONE tutarsa toplulukta söz hakkında sahip olacaktır. BONE 250.000.000 token arzına sahiptir ve dolaşım arzı açısından proje tokenleri arasında uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Yükseliş Yaşayabilecek Diğer Memecoin’ler

  • Dogelon Mars
  • Baby Doge Coin
  • Volt In V2
  • RichQUACK.com
  • Dejitaru Tsuka
  • MonaCoin

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Popüler Altcoin ChatGPT’yi Entegre Ediyor

Sui

Sui (SUI) Neden Düşüş Yaşadı?