in ,

Meme Coin Nedir?

2021 yılında meme coin piyasası, özellikle köpek (dog) temalı meme coin’ler üstel bir şekilde büyüdü. Kasım 2021 itibariyle en popüler meme coin’ler arasında Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) yer alıyor.

Meme coin’ler, meme’lerden ilham alan kripto para birimleridir. Bu coin’ler, BTC ve ETH gibi majör kripto para birimlerine kıyasla daha yüksek volatiliteye sahiptir. Bu, meme coin’lerinin yoğun bir şekilde topluluk tarafından yönlendirilen tokenler olmasından kaynaklanır. Fiyatları genellikle sosyal medyadan ve çevrimiçi toplulukların duygularından etkilenir. Bu da genellikle çok fazla hype, FOMO ve finansal risk getirir.

Bazı kullanıcılar, 2021 yılının kripto için meme coin yılı olduğunu söylüyor. Meme coin’ler arasında Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) ikilisi öne çıktı. Bu durumun sonucunda da her ikisinin fiyatı ve piyasa değeri arttı. Kasım 2021 itibariyle, DOGE, 2021 yılının başından bu yana %8,000’in üzerinde kazanç elde etmiş oldu. DOGE’nin piyasa değeri, CoinMarketCap’te göre diğer coin’ler arasında 9. sırada yer alıyor. Rakibi SHIB ise Ocak ayından bu yana %60.000.000’den fazla kazanç elde etti.

Meme Coin Nedir?

Meme coin’ler, internetteki ve sosyal medyadaki meme’lerden veya şakalardan ilham alan kriptopara birimleridir. Yaratılan ilk meme coin, Dogecoin’dir (DOGE). 2013 yılında bir parodi olarak piyasaya sürülen DOGE, Japon bir Shiba Inu köpeğinin popüler Doge meme’inden ilham alarak ortaya çıkmıştır.

Meme coin’lerin volatilitesi oldukça yüksektir. Çoğunlukla topluluk odaklı olan bu coin’ler, çevrimiçi topluluk onayları ve FOMO sayesinde bir gecede popülerlik kazanabilecek potansiyele sahiptir. Bununla birlikte; trader’lar dikkatlerini başka bir meme coin’e çevirdiğinde fiyatlarda beklenmedik bir düşüş yaşanabilir.

Meme coin’lerin bir başka özelliği de genellikle çok büyük, sınırsız bir arza sahip olmasıdır. Örneğin, Shiba Inu (SHIB), toplam 1 katrilyon token arzına sahiptir. Bununla birlikte DOGE, bir maksimum arz limitine sahip değildir. Şu anda dolaşımda 100 milyardan fazla DOGE bulunuyor. Meme tokenler, genellikle bir token yakma mekanizmasına sahip değildir. Bu durum, dolaşımdaki büyük meme token arzını ve düşük fiyatları açıklayabilir.

Meme Coin’ler Neden Bu Kadar Popüler?

Meme coin’lerin her geçen gün artan popülaritesi için belirli nedenleri tanımlamak zor olsa da bazı görüşler, COVID-19 salgını sırasında perakende yatırımcıların enflasyona karşı korunmak için kripto piyasasına yönelmesiyle piyasanın büyüdüğünü söylüyor. Bu süreçte meme coin’lerde de bir patlama yaşandı. Bu patlama ile de meme coin’lerin hem piyasa değeri hem de dolaşımdaki arzı çeşitlilik açısından artış yaşadı.

Meme coin’ler için aslında her şey, 2020’nin sonlarında Reddit topluluğunun GameStop (GME) ve AMC Entertainment’ın (AMC) hisselerinin fiyatlarını birkaç ayda 100 katına çıkardığı “meme stok” başlatmasından sonra başladı. Bir Reddit grubu, Ocak 2021’de GME’nin kripto eşdeğerini yaratmak için DOGE’nin fiyatını artırma konusunda bir şaka yaptı. Bunun sonucunda bir trend yakalandı ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın tweet’lerinin de etkisiyle DOGE’nin fiyatı yükseldi. Dogecoin, beş gün içinde %2.000’in üzerinde bir artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,73 USD’ye ulaştı.

Ayrıca; Elon Musk, Mayıs 2021’de halka açık bir şekilde TV’de DOGE hakkında şaka yaptı. O dönem yaşanan fiyat düşüşünün sebebi, birçok insan için Elon Musk’tı. Bu durum sonucunda birkaç trader “Dogecoin killer” olarak da nitelendirilen SHIB gibi piyasadaki diğer meme coin’lere yöneldi. Aynı zamanda, perakende yatırımcılar, FOMO etkisiyle bir gecede milyoner olmayı hedefleyerek meme tokenlere yöneldi ve bu da başka bir meme token rallisini ateşledi.

Meme coin’lerin perakende yatırımcılar için çekici gelmesinin bir başka nedeni de meme coin’lerin genellikle çok düşük maliyete sahip olmasıdır. Aslında; teknik olarak incelendiğinde düşük fiyat, meme coin’ler için pek bir şey ifade etmiyor. Bunun sebebi ise bu coin’lerin çok büyük stoklara sahip olması. Yine de, belirli bir meme coin’den milyonlarca tutmak, ETH veya BTC’nin bir kısmını tutmaktan farklı bir durum oluşturuyor. Trader’lar sadece birkaç dolar ile binlerce hatta milyonlarca DOGE, SHIB veya Akita Inu (AKITA) tokeni alabilirler.

Meme coin’lerin potansiyel kârları, topluluk duyguları tarafından yönlendirilir. Meme coin’leri, belirtildiği gibi eğlenceli olması amaçlanan ve bazen bir topluluk için “içeriden bir şaka” olarak kabul edilen popüler İnternet meme’lerinden esinlenerek yaratılmıştır. Meme coin’leri satın almak, bir şekilde kendi topluluklarına fayda sağlar.

Meme Coin Yatırımlarının Potansiyel Riskleri

Meme coin’ler, 2021’de üstel bir büyüme yaşamış olabilir; ancak tüm kriptopara birimleri gibi meme coin’ler için de alım satım ve yatırım yapmak yüksek finansal risk taşır.

Her şeyden önce, meme coin’lerin tokenomisi endişe verici ilgili olabilir. Örneğin; Bitcoin, kendi blockchain’ine, iyi yazılmış bir teknik incelemeye, yerleşik bir ekosisteme ve deflasyonist bir yapıya sahiptir. Son yıllarda Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesinin arttığını da görüyoruz. Çoğu meme coin, BTC ile karşılaştırıldığı zaman maksimum arz olmadan enflasyonisttir. Ekosistemleri, kullanım durumları ve temelleri genellikle topluluğun toplu şakaları tarafından tanımlanır.

Büyük kriptopara birimlerinin sahip olduğu teknoloji üzerine inşa edilmiş birkaç meme coin örnekleri de görebiliriz. Örneğin; DOGE’nin teknolojisi Litecoin’den (LTC) türetilmiştir ve SHIB, Ethereum blockchain’i üzerine inşa edilmiştir.

Dogecoin, DOGE

Meme coin’ler için diğer bir potansiyel risk ise, meme coin’lerin ağırlıklı olarak topluluk odaklı olması ve daha büyük piyasa değeri olan kriptopara birimlerinden daha fazla spekülasyona açık olmasıdır. Bu volatilite, sürekli olarak beklenmedik pump (ani fiyat artışı) ve dump’a (ani fiyat düşüşü) yol açabilir. Meme coin’ler, genellikle kısa ömürlüdür. Fiyatları, shilling veya FOMO ile binlerce katına çıkabileceği gibi topluluğun bir sonraki meme coin’ geçmeye karar vermesiyle beklenmedik bir şekilde çökebilir.

Meme coin piyasası büyümeye devam ederken trader’ları aldatmak için yaratılan bazı projelere karşı da dikkatli olmak gerekir. Örneğin, Squid Game (SQUID), bir meme’dir.

Aynı adlı popüler Netflix dizisinden ilham alan Squid Game (SQUID), bir haftada %86.000’in üzerinde artış yaşadı. Ancak; geliştirme ekibinin rug pull’u ile fiyatta %99 düşüş yaşandı. Bunun daha da kötüsü, SQUID token sahiplerinin tokenlerini satmalarına izin verilmemesiydi. Bu nedenle, meme tokenlere yatırım yaparken ve yatırım yapmadan önce daima dikkatli olmalısınız ve DYOR sürecini tamamlamanız gerekir.

Popüler Meme Coin’lere Genel Bakış

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB), en yüksek piyasa değerine sahip olarak meme coin piyasasının lideridir. DOGE ve SHIB’nin başarısından sonra, 2021’in ikinci yarısında çok sayıda dog (köpek) temalı meme tokeni piyasaya girdi ve yoğun ilgiyle karşılaştı.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE), yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında yaratılmıştır. Bir Shiba Inu köpeğinin meme’inden ilham alınarak yaratılan Dogecoin’in, ana akımın dikkatini çekmek için bir şaka kriptopara birimi olması amaçlanıyordu. Litecoin’in (LTC) bir çatalı olan DOGE, aynı proof-of-work (iş ispatı) mekanizmasını benimser ve maksimum arzı yoktur.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), DOGE’nin rakibidir ve genellikle “Dogecoin katili” olarak anılır. SHIB, bir Japon köpek ırkının adına sahiptir. Ağustos 2020’de Ryoshi adlı anonim bir geliştirici tarafından yaratılmıştır.

Shiba Inu (SHIB)

DOGE ve SHIB arasındaki temel fark, SHIB’in 1 katrilyon token kaynağı ile sınırlı bir arza sahip olmasıdır. Bu arzın, %50’si yakılmış ve hayır kurumlarına bağışlanmıştır. Ayrıca; SHIB’in ekosistemi; merkeziyetsiz borsa, bir NFT sanat inkübatörü, NFT’ler ve bir NFT oyunu içerir.

Dogelon Mars (ELON)

Dogelon Mars (ELON), popülerlik açısından DOGE ve SHIB ikilisini yakından takip ediyor. Adından da anlaşılacağı gibi ELON, adını Tesla CEO’su Elon Musk’tan ve şirketi SpaceX’ten alıyor. ELON, Dogecoin’in bir çatalıdır ve dolaşımda olan 557 trilyon token arzına sahiptir. ELON, Nisan 2021’deki lansmanından bu yana Kasım 2021 itibarıyla %3,780’in üzerinde artış kaydetti.

Akita Inu (AKITA)

Akita Inu (AKITA), Kishu Inu (KISHU) ve Floki Inu (FLOKI) gibi Japon köpek ırklarını maskot olarak kullanan birçok meme coin vardır. AKITA, DOGE’den büyük ölçüde ilham almıştır. AKITA, Şubat 2021’de Uniswap’ta bir ERC-20 tokeni olarak piyasaya sürüldü. Tokenleri SHIB’e çok benzer. SHIB’in geliştiricisi Ryoshi gibi AKITA ekibi de toplam arzının %50’sini Uniswap’a kilitler. Bununla birlikte; kalan %50’si Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e gönderilmiştir. AKITA, toplam SHIB arzının 1/10’u olan toplam 100 trilyon token arzına sahiptir. AKITA, bazı topluluk üyeleri tarafından başka bir “Dogecoin katili” olarak değerlendiriliyor.

Akita

Samoyedcoin (SAMO)

Samoyedcoin (SAMO), Solana blockchain’i üzerine inşa edilmiş bir meme coin projesidir. Lansman sırasında, SAMO arzının %13’ü topluluk üyelerine airdrop yoluyla bırakıldı. SAMO yol haritası; yakma işlemleri, airdrop’lar, merkeziyetsiz borsalar (DEX) ve NFT’lerin oluşturulmasını içeriyor.

Kishu Inu (KISHU)

Kishu Inu (KISHI), başka bir köpek temalı meme coin’dir. KISHI, Nisan 2021’de piyasaya sürülmesinden bu yana katlanarak büyüme yaşadı. KISHU; aktif kullanıcılar için katılım ödülleri, NFT’ler ve Kishu Swap adlı bir DEX içerir. Piyasaya sürülmesinden sonraki bir ay içinde popülaritesi arttı ve 100.000’den fazla yatırımcıya ulaşarak 2 milyar dolarlık piyasa değeri kaydetti.

SafeMoon (SAFEMOON)

Ralliden yararlanan bir başka meme coin de SafeMoon (SAFEMOON) oldu. Mart 2021’de Binance Smart Chain’i (BSC) piyasaya sürülen bir BEP-20 tokenidir. SAFEMOON, Nisan ayındaki yükselişinin ardından perakende yatırımcıların dikkatini çekti. SafeMoon, CoinMarketCap’e göre; Kasım 2021 itibariyle %9418,54 yatırım getirisine sahip.

Kaynak: Binance Academy

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Okratech

TrustFi IDO’su Okratech (ORT) Araştırma Raporu

Floki Inu (FLOKI) ve Hot Cross (HOTCROSS) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor