içinde ,

Meme Coin Furyası Bitti mi?

Meme coin’ler, internetteki ve sosyal medyadaki meme’lerden veya şakalardan ilham alan kripto para birimleridir. 

Meme coin’lerin volatilitesi oldukça yüksektir. Çoğunlukla topluluk odaklı olan bu coin’ler, topluluklarda gerçekleşen çevrimiçi diyaloglar ve FOMO sayesinde bir gecede popülerlik kazanabildiği gibi trader’lar dikkatlerini başka bir meme coin’e çevirdiğinde beklenmedik bir düşüş de yaşayabilir.

Meme coin’lerin bir başka özelliği de genellikle çok yüksek, sınırsız bir arza sahip olmasıdır. Meme token’ler, genellikle bir token yakma mekanizmasına sahip değildir. Bu durum, dolaşımdaki yüksek meme token arzını ve düşük fiyatları açıklamaya yardımcı olabilir.

Meme token’lerin şu anki piyasa değeri bu yazının hazırlandığı sırada yaklaşık 33 Milyar dolardır.

Meme Coin’ler Neden Popüler?

Artan enflasyona karşı kripto piyasasına yönelen kişi sayısının artmasıyla meme coin’lerde de bir patlama yaşandı. Bu patlama ile de meme coin’lerin hem piyasa değeri hem de dolaşımdaki arzı çeşitlilik açısından artış yaşadı.

Aslında meme coin furyası, 2020’nin sonlarında Reddit topluluğunun GameStop (GME) ve AMC Entertainment’ın (AMC) hisselerinin fiyatlarını birkaç ayda 100 katına çıkardığı “meme stok” olayından sonra başladı. Bir Reddit grubu, Ocak 2021’de GME’nin kripto karşılığını yaratmak için DOGE’nin fiyatını arttırma konusunda basit bir şaka yaptı. Bunun sonucunda bir trend yakalayan DOGE fiyatı, Elon Musk’ın da etkisiyle yükseldi. Dogecoin, beş gün içinde %2.000’in üzerinde bir artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,73 USD’ye (Mayıs 2020) ulaştı.

Bitcoin, Dogecoin

Elon Musk, 2021’in Mayıs ayına gelindiğinde halka açık bir şekilde TV’de DOGE hakkında şaka yaptı. O dönem kripto piyasasında yaşanan düşüşünün sebebi, birçok insan için Elon Musk’tı. Bu durum sonucunda birkaç trader “Dogecoin killer” olarak da nitelendirilen SHIB gibi piyasadaki diğer meme coin’lere yöneldi. Perakende yatırımcılar da FOMO etkisiyle bir gecede milyoner olmayı hedefleyerek meme token’lere yöneldi ve bu da başka bir meme token rallisini ateşledi.

Meme Coin Yatırımlarının Potansiyel Riskleri

Meme coin’ler, 2021’de üstel bir büyüme yaşamış olsa da meme coin’lerin tokenomisi diğer popüler kripto para birimlerine göre kaygı verici olabilir. Örneğin; son yıllarda Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenişinin artması Bitcoin’in, kendi blockchain’ine, iyi yazılmış bir teknik incelemeye, yerleşik bir ekosisteme ve deflasyonist bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır. Çoğu meme coin, BTC ile karşılaştırıldığı zaman maksimum arz olmadan enflasyonisttir. Ekosistemleri, kullanım durumları ve temelleri genellikle topluluğun duyguları tarafından tanımlanır.

Bazı meme coin’ler, majör kripto para birimlerinin sahip olduğu teknoloji üzerine inşa edilmiştir. Örneğin; DOGE’nin teknolojisi Litecoin’den (LTC) türetilmiştir ve SHIB, Ethereum blockchain’i üzerindedir.

Genellikle çok düşük maliyete sahip olan meme coin’ler birçok yatırımcıyı bu yönüyle cezbediyor. Aslında; teknik olarak incelendiğinde düşük fiyat, meme coin’ler için pek bir şey ifade etmiyor. Bunun sebebi ise bu coin’lerin çok büyük stoklara sahip olması. Milyonlarca adet DOGE veya SHIB gibi belirli bir meme coin’e sahip olmak, az miktarda ETH veya BTC’ye sahip olmaktan farklı bir durum oluşturuyor. Trader’lar sadece birkaç dolar ile binlerce hatta milyonlarca DOGE, SHIB veya Akita Inu (AKITA) token’i alabilirler.

Ağırlıklı olarak topluluk duygularından etkilenen meme coin’ler, daha büyük piyasa değerine sahip olan kripto para birimlerine göre spekülasyona daha açıktır. Bu volatilite, sürekli olarak beklenmedik pump (ani fiyat artışı) ve dump’a (ani fiyat düşüşü) yol açabilir. Bu sebeple meme coin’ler, genellikle kısa ömürlüdür. Fiyatları, shilling veya FOMO ile binlerce katına çıkabileceği gibi topluluğun bir sonraki meme coin’e geçmeye karar vermesiyle beklenmedik bir şekilde çökebilir.

Aynı adlı popüler Netflix dizisinden ilham alan Squid Game (SQUID), bir haftada %86.000’in üzerinde artış yaşadı. Ancak; geliştirme ekibinin rug pull’u ile fiyatta %99 düşüş yaşandı. Daha da kötüsü, SQUID token sahiplerinin token’lerini satmalarına izin verilmemesiydi. Bu nedenle, meme token’lere yatırım yaparken ve yatırım yapmadan önce daima dikkatli olmalısınız ve DYOR (Do Your Own Research) sürecini tamamlamanız gerekir.

Meme Coin’lerin Son Durumu ve Popüler Meme Coin’lere Genel Bakış

Şimdiye kadar bahsettiklerimiz göz önüne alındığında meme coin’lerin diğer kripto para birimlerinden farklı hareket ettiğini ve asıl değerinin, yatırımcılar için gerçeğe dönüşmüş herhangi bir veri belirtmediği sonucu çıkarılabilir. Kimilerine göre; şaka amaçlı ortaya çıkan meme coin’lerin bu şekilde ilgi görmesinin arkasında token’lerden pasif gelir elde etmeye alışmış DeFi yatırımcıları bulunuyor. Bu sebeple meme coin’lerin tamamen yatırımcıların heveslerine bağlı olarak her an yok olabileceği düşünülüyor.

2021 yılı bazı kişiler için meme coin yılı olarak anılıyor. 2022’nin Mart ayını bitirmeye yaklaştığımız şu günlerde yukarıda bahsettiğimiz yatırım riskleriyle birlikte bu ilginin bariz bir şekilde azaldığını söyleyebiliriz. Yine de Dogecoin ve Shiba Inu gibi popüler meme coin’lerde yaşanan son gelişmeler meme coin furyasının henüz bitmediğini gösteriyor.

CoinGecko’ya Göre Piyasa Değerine Göre En İyi 10 Meme Coin

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB), en yüksek piyasa değerine sahip olarak meme coin piyasasının lideridir. DOGE ve SHIB’nin başarısından sonra, 2021’in ikinci yarısında çok sayıda dog (köpek) temalı meme token’i piyasaya sürüldü ve yoğun ilgiyle karşılaştı.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE), son 24 saatte yaklaşık %12 oranında yükseliş yaşadı. Bu fiyat artışıyla birlikte; güncel piyasa değeri ile Binance USD’yi (BUSD) geçerek 12. sıraya yükselmiş oldu. Dogecoin, geçen Mayıs ayındaki 90 milyar dolarlık rekor değerinden uzakta olsa da şu anda 18 milyar dolar piyasa değerine sahip durumda. Bitcoin of America’nın DOGE’yi ABD’deki kripto para ATM makinelerinde kullanıma sunacağı haberinden sonra da yükseliş yaşadı. Bu yazının hazırlandığı sıralarda ise 0.14 dolardan işem görüyor.

Dogecoin CoinMarketCap Grafiği

Shiba Inu (SHIB)

Dogecoin gibi, bir internet meme’inden yola çıkılarak yaratılan ve Dogecoin’in rakibi olan Shiba Inu, Mayıs 2021’de Binance’te listelenmesinin ardından ciddi bir ilgiyle karşılaştı. “ShibArmy”, SHIB’ın arkasındaki topluluğu belirtiyor. Bu önemli topluluk, son günlerde etkisini kısmen kaybetmiş olsa da gücünü halen koruyor.

Bazı şirketlerin manuel olarak SHIB yakması ve metaverse’de yaşanan SHIB gelişmelerine ek olarak Shiba Inu geliştiricileri, son projeleriyle SHIB’i daha güçlü bir proje olarak göstermek ve güçsüz bir meme coin görüntüsünden kurtarmak için birçok çalışma yaptı.

SHIB’e sadece bir meme coin olduğu için benimseyerek ilgi gösteren yatırımcılar, buna tepki göstererek SHIB’den çekilmeye başladı. Diğer tarafta ise büyük şirketler, Shiba Inu’ya daha fazla güvendi ve bu meme coin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etti. SHIB, bu yazının hazırlandığı sıralarda 0.000025 dolardan işlem görüyor.

Shiba Inu CoinMarketCap Grafiği

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Stargate Finance (STG) KuCoin’de Listeleniyor: Stargate Finance (STG) Nedir?

Kriptopara

Bitcoin (BTC) Yükselişleri Devam Edecek mi? I 25.03.2022