içinde , ,

Melalie Projesi Bize Ne Vadediyor?

“Mikromobilite” bu kelimeyi son bir kaç senedir epeyce duyar olduk. Pil teknolojisinin ilerlemesiyle beraber elektrikli araçlar ve taşıma araçları da tükenmesi yakın olan fosil yakıtları yavaş yavaş terkedip elektrikli sistemlere yönelmeye başladı. Çocukluğumuzda apartman bahçesinde tur attığımız scooterlar ise akülü ve rotorlu olarak güncellenip yetişkinlerin de bir yerden bir yere çevreci ve ekonomik şekilde taşınmasına vesile oldu.

Ülkemizde “Martı” ile başlayan mikromobilite furyası, araç fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte pek çok insanın ya kendi mikromobilite araçlarını satın almasına ya da “Martı” ve benzeri kiralama uygulamalarını kullanmasına yol açtı. COVID-19 salgınıyla beraber “sosyal mesafe” olgusunun da hayatımıza girmesiyle birlikte mikromobilite artık bir çılgınlığa dönüşmüş durumda.

Ancak pil teknolojisi henüz çok başlarda ve malum olunduğu üzere pek çok işimiz için scooterdan çok daha güçlü araçları kullanmamız gerekebiliyor. Bu ihtiyacı göz önünde bulunduran araç kiralama şirketleri de fırsatı değerlendirip mikromobilite araçlarının kiralanmasından ilham alan bir takım uygulamalarla karşımıza çıktı. Şu anda özellikle İstanbul’da “Moov”, “TikTak” gibi markaların hızlı ve kolayca araç kiralama hizmeti sunan uygulamaları mevcut. Ancak bu uygulamalardan da yalnızca otomobil kiralanabiliyor. Park sorunu, trafik, yakıt ücretleri göze alındığında scooter ile otomobil seçeneklerinin tam olarak ihtiyaç giderebildiğini söylemek zor.

İşte tam burada “Melalie” devreye giriyor. 21 Nisan’da Duckstarter’da IDO’su yapılacak olan “Melalie” projesi aslında halihazırda yaşayan bir proje. Şimdilik ülkemizde olmasa da özellikle Asya ülkelerinde turistlere yönelik olarak aktif şekilde hizmet veriyor. Uygulama üzerinden yemek veya market alışverişi sipariş eder gibi motorsiklet sipariş ediliyor ve motorsiklet yanınıza kadar getirilip teslim ediliyor. Böylelikle zahmetsiz bir şekilde ve çok uygun fiyatlarla motorsiklet kiralamak ve scooterla gidemeyeceğiniz mesafelere gitmek, bunun yanısıra otomobilde yaşayacağınız trafik ve park problemlerini aşmak mümkün oluyor. Kiralamanız sona erdiğinde de teslim aldığınız yerden veya başka bir yerden motor teslim alınıyor. Böylelikle herhangi bir aracının dükkanına gitmek ve yüksek ücretler ödemekten çok daha iyi bir alternatif elde edilmiş oluyor.

Görüldüğü üzere halihazırda inovatif bir yapısı olan “Melalie” projesi, inovatifliğini bir adım ileri götürerek blockchain entegrasyonu sürecini başlatıyor. Kiralama takibinin ve doğrulamaların blockchain teknolojisiyle merkeziyetsiz biçimde yapılabilmesinin önünü açan bu entegrasyon ayrıca aynı “Travala” projesinde olduğu gibi platformun kendi tokenı ile veya anlaşma yapılacak başka ortak projelerin tokenleri ile hızlı ve masrafsız ödeme imkanı da sunuyor olacak. Yukarıda bahsettiğim gibi her ne kadar henüz ülkemizde faaliyette olmasa da blockchain entegrasyonu projenin hızla büyümesine ve ilerleyen günlerde ülkemizde de faaliyete geçmesine yol açabilir. Ben de mikromobilite furyasından nasibini alıp Elektrikli Scooter kullanıcısı olan biri olarak “Melalie”nin Türkiye’ye gelmesini iple çekiyor olacağım.

Not: Yukarıda bahsettiğim gibi “Melalie” projesi 21 Nisan tarihinde Duckstarter platformunda IDO yapacak. Duckstarter rehberi ve Melalie IDO’su hakkında haberleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

LupoCrypto tarafından yazıldı.

DeFi

Gelecek Milyarlar İçin DeFi: İnternet Ölçeğinde Değer Değişimi

Kriptopara, Hukuk

Merkez Bankası’nın Gece Yarısı Düzenlemesi Ne İfade Ediyor?