in ,

Maverick Protocol (MAV) Nedir?

Bu yazımızda, Binance’in tanıttığı 34. Launchpool projesi olan Maverick Protocol’ün ne olduğunu ele alacağız. 

Maverick Protocol, Dynamic Distribution AMM olarak bilinen benzersiz bir AMM tasarımı aracılığıyla tüm kullanıcılar için en likit ticaret platformunu sağlamayı amaçlayan, Etheruem ve zkSync Era üzerinde yeni bir DeFi protokolüdür. 

Dinamik Dağıtım AMM modeli, Maverick’in mevcut konsantre likidite çözümlerinde tespit ettiği üç ana sorunu hedeflemektedir. İlk sorun, çoğu konsantre likidite çözümünün yüksek derecede aktif yönetim gerektirmesidir. Kullanıcılar, fiyat arz ettikleri aralıkta işlem gördüğünde daha fazla ücret kazanırken, fiyat arz ettikleri aralığın üstünde veya altında işlem gördüğünde hiçbir şey kazanamıyorlardı. 

İlk soruna benzer şekilde, ikinci sorun da yoğunlaştırılmış likidite temininde yatay piyasalara yönelik örtük önyargıydı. Likidite sağlayıcılar, fiyat tam olarak kendi aralıklarında işlem gördüğünde en fazla kârı elde ediyordu ki bu da aralığa bağlı bir piyasanın karakteristiğidir. Trend olan bir piyasada, kullanıcıların kazançlarını optimize etmek için pozisyonlarını sürekli olarak değiştirmeleri gerekir. 

Son olarak, çoğu konsantre likidite çözümü sağlayan likiditeyi seçilen aralığa eşit olarak yaymaktadır. Bu da kullanıcıların varlıklarını nasıl kullanacaklarını belirleme esnekliğini sınırlar. 

Maverick Protocol Bu Sorunları Nasıl Çözmeyi Planlıyor? 

Maverick’in Likidite Modları 

Aktif likidite havuzu yönetimi sorunlarını hedeflemek için Maverick, kullanıcılara yatırdıkları varlıklardaki fiyat hareketi beklentilerine göre pozisyonlarını yöneltmeleri için dört likidite yönetimi stratejisi sunar. 

Sağ Mod

Bu, likidite havuzundaki temel varlık hakkında yükseliş görüşünü ifade eder. Strateji, temel varlığın değeri diğerine karşı yükseldikçe sağlanan likiditenin fiyat aralığını sağa doğru kaydırarak ve aralığın üst ucunu mevcut fiyatta tutarak çalışır. Fiyat artışları nadiren doğrusal olduğundan, fiyattaki geri çekilmeler, aralık içinde geri çekildikçe likidite sağlayıcı için ücret oluşturur. Yükseliş eğilimi aynı zamanda likidite sağlayıcının geçici kayıplarını en aza indirmesini ve alım satım ücretlerinden kazanç sağlarken yukarı yönlü fiyat hareketinden kazanç elde etmesini sağlar. Yükseliş tahmini yanlışsa ve bunun yerine fiyat düşerse bu strateji, fiyatın peşinden gitmez ve bunun yerine aralığı olduğu gibi tutar. 

Sol Mod

Bu, havuzdaki temel varlık hakkında aşağı yönlü bir görüş ifade ederek tam tersi bir yaklaşım benimser. Sağ Mod’a benzer şekilde, temel varlığın fiyatını düşerken takip eder ve fiyat aralığının altını mevcut fiyatta tutar. Bunu yaparken pozisyon, temel varlığın fiyatı sıçradığında veya yukarı doğru geri çekildiğinde sağlanan aralıkta meydana gelen işlemlerden yararlanabilir. Tıpkı Sağ Mod gibi fiyatı sağa doğru kovalamaz ve bunun yerine temel varlık değer kazanırsa fiyat aralıklarını olduğu gibi bırakır. 

blockchain

İkili Mod

Bu mod, yukarıdaki iki çözümü bir araya getirerek yukarıdaki iki strateji için tek bir yönün aksine, temel varlığın fiyatını her iki yönde de izleyen otomatik bir likidite yönetimi stratejisi oluşturur. Bu stratejinin amacı, aralığı mümkün olduğunca mevcut fiyata yakın tutarak likidite sağlayıcısı tarafından kazanılan ücretleri maksimize etmektir. 

Statik Mod

Maverick Protocol’de yer alan son strateji, standart bir konsantre likidite protokolüne çok benzer şekilde likiditenize belirtilen aralıkta tutar. Buradaki fark, Maverick’in sağlanan fiyat aralığı içinde likiditenin özel dağılımını mümkün kılmasıdır. Bu, kullanıcıların stratejilerine bağlı olarak çeşitli dağılımlar arasından seçim yapabileceği anlamına gelir. 

kripto

Maverick Protocol Ekibi ve Yatırımcıları

2021’de Singapur’da kurulan Maverick Protocol, Alvin Xu ve Bob Baxley tarafından kurulmuştur. 

Projenin yatırımcıları arasında Pantera Capital, Altonomy, Circle Ventures, CMT Digital, Coral DeFi, Gemini Frontier Fund, GoldenTree Asset Management, Jump Crypto, Ledger Prime, Spartan Group, Taureon ve Tron Foundation gibi oldukça önemli yatırım şirketleri yer almaktadır. 

Maverick Protocol (MAV) Nasıl Alınır? MAV İstatistikleri

Binance 13 Haziran’da yaptığı duyuruda, 34. Launchpool projesinin Maverick Protocol olduğunu açıkladı. 

Yapılan duyuruya göre Launchpool kullanıcıları, 14 Haziran tarihinden itibaren farming yapmaya başlayabilecek. MAV kazanmak isteyen yatırımcıların, BNB ve TUSD stake etmesi gerekecek. 

Bunun yanı sıra Binance, likidite gereksinimi karşılandığında MAV’ı listeleyeceğini, kullanıcıların MAV/BTC, MAV/USDT ve MAV/TUSD işlem çiftleri aracılığıyla yatırım yapabileceklerini belirtti. 

Toplam arzı 2 milyar olacak olan MAV’ın dolaşıma sürülecek ilk arzı ise 250 milyon olacak. Toplam arzın 30 milyonluk kısmı Launchpool ödül havuzunda yer alacak. Binance platformu üzerinde 25 gün boyunca farming yapan yatırımcılar bu ödül havuzundan yararlanabilecek. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haziran Ayı İçerisinde Token Kilidi Açılacak Projeler (2)

Chirpley Yol Haritası Neler Vadediyor?