içinde , ,

Matic (Polygon) Nedir Ve Ethereum’u Nasıl Kurtarabilir?

Ethereum’un yüksek ücretleri ve yavaşlığı ile ilgili şikayetleri duymuşsunuzdur. Ethereum işlem hızını artırmazsa yüksek hızlı ve ölçeklendirilebilir blockchainler tarafından geride bırakılabilir. Binance Smart Chain, Polkadot ve Solana, Ethereum’un tahtını ele geçirmek için bekleyen yüksek performanslı blockchainlerdir.

Bir de Polygon’a (eski adıyla Matic) bir göz atalım. Polygon blockchain ve merkeziyetsiz uygulamaları yan zincirler ile Etheteum’a bağlar. Polygon katmanı aracılığıyla Ethereum kullanırken, işlemler anında gerçekleşir ve nerdeyse hiç ücret ödenmez.

Polygon, Ethereum’a ölçeklendirme çözümü sunmak için Matic Network olarak başladı. Matic 2019 yılında Binance Launchpad üzerinde token satışını gerçekleştirdi.

Polygon’un ilk yatırımcıları arasında Coinbase Ventures vardır. Coinbase Ventures ayrıca Coinbase borsasının yatırımcılarındandır. Erken yatırımcılarına bakarak, Polygon’un Ethereum’un sorunlarına çözüm getireceğine olan inancın her zaman yüksek olduğunu görürüz.

2021 yılında Matic Network, Polygon’a dönüşerek hedeflerini büyüttü. Ethereum ölçeklendirme çözümü olan hedeflerini “Ethereum için blockchainlerin interneti” olarak değiştirdiler.

Yavaş işlem süreleri ve yüksek ücretler gibi kötü özelliklerden sıyrılarak sayısız blockchainin ve merkeziyetsiz uygulamanın Ethereum’un özelliklerinden ve temel protokol katmanından yararlanmasını sağlar.

Polygon Nasıl Çalışır?

Polygon yalnızca bir Ethereum ölçeklendirme çözümü olmaktan fazlasıdır. Ethereum etrafında dönen blockchainleri birbirine bağlar. Burayı anlamak için Etherreum 2.0’ın bize ne vaat ettiğine bakalım.

matic

Ethereum 2.0 bağımsız blockchainlerin interneti olmayı hedefler. Ethereum geliştiricileri hala test aşamasındadır ve ETH 2.0 vizyonu hala uzak görünmektedir. Polygon, Matic Network olduğu zamanlarda ETH 1.0 ve 2.0 arasındaki boşluğun bir fırsat olduğunu gördü. Hedeflerine ulaşabilmek için 2 ana bileşene sahiptir: Polygon Framework ve Polygon Protocol.

Polygon Framework

Ethereum uyumlu blockchainleri kolayca oluşturma yolu sunar. Tamamlandığında, Polygon Framework herkesin bir blockchian oluşturabileceği basitlikte Polygon SDK’yı sunacak. Web site kurmada WordPress veya grafik tasarımda Canva gibi Polygon da blockchain geliştirme araçları yapıyor. Polygon SDK henüz geliştirme aşamasında ancak meraklıları için deneme sürümü kullanımda.

Polygon Protocol

Polygon Protocol ise Ethereum uyumlu blockchain oluşturduktan sonra devreye girer. Polygon tabanlı blockchainlerin birbirleriyle ve Ethereum ile bağlantısını sağlar. Bir nevi bu blockchainlerin internetidir.

Ayrıca Polygon Protocol blockchainlerin güvenlik için Ethereum’dan faydalanmasını veya kendi güvenlik modülünü seçmesini sağlar. Güvenlik için Ethereum’u kullanmanın amacı, Ethereum’un halihazırda milyarlarca dolarlık merkeziyetsiz staking havuzuna sahip olmasıdır.

Polygon SDK ve Polygon Protocol Ethereum’un güvenliğiyle birleştiğinde, kolayca yüksek güvenlikli ve ölçeklenebilir blockchain oluşturmanın yolu anlamına gelir.

Polygon Kullanmanın Avantajları

Polygon’un gelişmiş çözümleri olan Polygon SDK ve Polygon Protocol’un tamamlanmasına daha çok vakit olmasına rağmen, Polygon ekibi şimdiden birçok Ethereum ölçeklenebilirlik problemlerini çözmüştür.

matic

Bir Ethereum yan zinciri olan Matic Katman-2 zinciri ile hızlı Ethereum kullanabilirsiniz. Aave ve Curve Finance gibi dev DeFi platformları protokollerini Matic yan zincirine taşıdılar bile. Bu taşınma, kullanıcılara yüksek ücretler ödemeden DeFi kullanabilmelerini sağladı.

Polygon/Matic yan zincirlerini kullanmanın başlıca avantajları şunlardır:

  • Çok daha ucuza Ethereum blockchain ve merkeziyetsiz uygulamaları oluşturmak
  • Ethereum tabanlı DeFi, NFT, oyun uygulamalarını çok daha hızlı ve neredeyse ücretsiz olarak kullanmak
  • Küçük yatırımcılar için DeFi platformlarında farming yapmak finansal olarak çok daha uygundur.
  • NFT üretmek (minting) daha hızlıdır, sıfıra yakın bir ücreti vardır ve Polygon tabanlı bir NFT ekosisteminde çalışır.

Sonuç olarak Polygon gerçek dünyada popülerlik kazanan ilk Ethereum ölçeklendirme çözümüdür. DeFi alanındaki büyük isimler aracılığıyla milyarlarca dolar değerinde kripto Polygon sistemine aktı ve Polygon güçlü bir blockchain haline geldi.

Asıl ilginç olan Polygon ile beraber Ethereum daha çekici hale gelmiştir. Bu sayede Ethereum rakip blockchainlerin önünde kalmaya devam ediyor. Polygon yardımıyla Ethereum kullanmak isteyen geliştiricilerin mali yükü azalmış oluyor. Bu sayede rakip blockchainlerin kullanılmasına gerek kalmamış oluyor.

Source(Kaynak): academy.shrimpy

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Kriptopara, Bitcoin

Sert Düşüş Sonrası Bitcoin (BTC) Teknik Analizi

Sorare

Sorare Platformunda İşlem Ücretleri Sıfırlanıyor: Starkware İle Sorare Ortaklık Kurdu