in

MasterCard’dan Kripto Dünyasına Büyük Bir Adım

Eylül

Ödeme devi MasterCard, kriptopara analitik firması CipherTrace’i satın alarak dijital varlıklar sektöründeki etkinliğini arttırmayı hedefliyor. MasterCard dijital varlıkların, insanların internette işlem yapma şeklini yeniden tanımlama konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünmekte ve kullanıcıların güvenliğini sağlayarak sektörde 1 numara olmayı hedeflemekte.

MasterCard 9 Eylül’de kriptopara istihbarat ve analitik firması CipherTrace’i satın alacağını duyurdu. Ne kadara satın alınacağı henüz kamuoyuyla paylaşılmadı ancak işlemin yıl bitmeden tamamlanması bekleniyor. Mastercard’ın siber ve istihbarat başkanı Ajay Bhalla yaptığı açıklamada şirketin CipherTrace’i satın alma nedeninin de bu olduğunu belirtti.

CipherTrace, 900’den fazla kriptopara hakkında bilgi sahibi olan lider bir kriptopara istihbarat şirketidir. Hizmetleri ise; bankalar, kriptopara borsaları, perakendeciler ve diğer finansal kurumlar dahil, müşterilerine kripto ile ilgili güvenliklerini ve dolandırıcılık gözlemleme faaliyetlerini geliştirmelerine yardımcı olmak.

Şirket, kriptoparaları benimseme hareketinde güven oluşturmak için MasterCard ile deneyimlerini ve araçlarını paylaşarak hizmetlerini sunma konusunda oldukça heyecanlı.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

CipherTrace CEO’su Dave Jevans,

“Şirketlere, bankalar veya kriptopara borsaları, hükümet düzenleyicileri veya kanun uygulayıcıları olsun, kripto ekonomisini güvende tutmaları için yardım ediyoruz” dedi. “İki şirketimiz de ekosistem genelinde güvenliği ve güven duygusunu arttırmak için bu vizyonu paylaşıyor. CipherTrace’in dünya çapındaki erişimini ölçeklendirmek için Mastercard ailesine katılmaktan heyecan duyuyoruz.”

Bu satın alma, MasterCard’ın dijital varlıklar alanında yaptığı yatırımlardan sadece biri. Temmuz ayında Start Path’e (MasterCard’ın girişimci destek programı) 7 yeni kriptopara şirketinin katıldığını duyurdu.

Programın yeni katılımcıları arasında, kullanıcıların dijital koleksiyon, sanat eseri ve müzik gibi blockchain tarafından desteklenen dijital ve fiziksel varlıklar oluşturabilecekleri, alım-satım yapabilecekleri, NFT pazarı olan Singapur menşeili Mintable yer almakta.

Kriptopara, Bitcoin

Geri kalanlar ise şöyle; GK8 (İsrail), Taurus (İsviçre), STACS (Singapur), SuperOracles (İsviçre), Uphold (ABD) ve Domain Money (ABD) yer almaktadır. Şirketler, dijital varlık piyasasında dijital varlık saklama, blockchain altyapısı, veri ve yatırım yönetimini içeren hizmetler sunmaktadır.

MasterCard’ın küresel bir erişime sahip olması nedeniyle, ortaklığın yeni başlayanlar için fayda sağlama olasılığı oldukça yüksek. 348 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ve 16 milyar doların üzerinde gelire sahipler. CipherTrace’in MasterCard tarafından satın alınacağı duyulduktan sonra, MasterCard hisseleri %0,63 oranında değer kazandı.

MasterCard, dijital varlıklar alanına giren tek ödeme şirketi değildir. MasterCard’ın önemli rakipleri olan PayPal ve Visa da bu sektöre dahil oldular. ABD’deki PayPal kullanıcıları şu anda sınırlı sayıda kriptopara satın alabilir, satabilir, saklayabilir veya kısıtlı sayıdaki kriptoparalarla ödeme yapabilir.

Şirket, bu desteği yakında uluslararası pazara sunmayı planlamaktadır. Visa ayrıca temmuz ayında en büyük ikinci stablecoin olan USD Coin’i (USDC) bir ödeme yöntemi olarak sunmaya başladı. Ağustos ayında Visa, 150.000 $ karşılığında bir CryptoPunk satın alarak NFT çılgınlığına dahil oldu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

LOCGame

LOCGame Haftanın İncelemesi: 1 Eylül – 8 Eylül

zk-Snark

KoinSaati Akademi: zk-Snark Nedir?