in

Massa Blockchain (MASSA) Nedir?

Massa blok zinciri (MASSA), otonom akıllı sözleşmeler ve diğer çözümler sayesinde sektördeki trilemma’yı çözerek yenilikçi bir vizyon getirmeyi hedefleyen Layer-1 ağıdır. 

Massa; hızlı işlem, düşük enerji tüketimi ve Sybil saldırılarını önlemek için Proof-of-Stake mekanizmasından yararlanır. Massa blok zincirinin arkasındaki şirket Massa Labs, 2020 yılında kurulmuştu. Şirket, Kasım 2021’de yapılan ve 100’den fazla katılımcının olduğu seed round’dan 5.8 milyon dolar toplamayı başardı.

Massa, node’ların paralel olarak bloklar oluşturmasına ve saniyede 10.000 işlem gerçekleştirmesine imkan sağlayan multithreaded block graph’dan yararlanır. Bu yapısı ile Massa, blok zinciri trilemma’sını (ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik arasındaki denge) çözen ilk teknolojidir.

Öne Çıkan Özellikleri

İnsan etkileşimini azaltmak için otonom akıllı sözleşmelerden yararlanan ilk blok zinciri olan Massa,  merkeziyetsizlik ve güvenlikten ödün vermeden saniyede 10.000 işlem gerçekleştirmeyi öngörüyor. Bununla birlikte protokol, Nakamoto katsayısında 1000’in üstünü hedefliyor.

Nakamoto katsayısı, bir ağın merkeziyetsizliğini ölçmek için kullanılan metriktir. Blok zincire zarar vermek için birlikte çalışabilen minimum network validator (node) sayısını temsil eder. Katsayı ne kadar yüksek olursa ağın kesintiye uğrama riski o kadar düşük olur. Nakamoto katsayısı 4’ün altı olan birçok protokolün aksine Massa, en az 1.000’i hedefleyerek bu konuda bir ilk olmaya çalışıyor.

Mevcut blok zincirlerde bulunan akıllı sözleşmelerin aktif olabilmesi için insan etkileşimi gerekir. Massa’daki otonom akıllı sözleşmeler, önceden belirlenen işlemleri her an gerçekleştirebilir. Başka bir ifadeyle; kendi kendilerini etkinleştirebilir, ek bir etkileşime ihtiyaç olmadan verileri besleyebilir ve harici kaynaklardan bilgi talep edebilirler. Otonom akıllı sözleşmeler sayesinde insan etkileşimine olan ihtiyacı azaltılmış olur, böylece merkeziyetsizlik en üst seviyeye ulaşır.

Diğer Özellikler

  • The Blockclique mimarisi
  • DAG (Directed Acyclic Graph) Multithreaded
  • Düşük ücretli Tx ve akıllı sözleşmeler
  • Düşük donanım gereksinimleri

Massa’nın arkasındaki ekip, 5 farklı ülkeye yayılmış yaklaşık 10 geliştiriciden oluşuyor. Hepsi Rust programlama dilini kullanıyor. Proje şu anda 14. bölüm testnet’inde bulunuyor. Massa aylık olarak yeni bölümler yayımlıyor ve testnet süreçlerinin protokol mainnet evresine girene kadar devam etmesi planlanıyor. Ekip, 2022’nin son çeyreği veya 2023’ün başında projenin lansmanını gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Solana, Aleph Zero

Aleph Zero ve Solana Projelerini Birbirinden Ayıran Özellikleri Neler?

Evmos (EVMOS) Nasıl Stake Edilir?