in

Mart Ayının En Değerli NFT’leri

İçinde bulunduğumuz dijital dönüşüm süreci, her geçen gün hayatımıza yeni kavramlar kazandırmaya ve dünyaya yön vermeye devam ediyor. Dijital mülkiyet ve koleksiyonculuk gibi olgulara yeni bir bakış açısı kazandıran NFT de bunlardan biri.

NFT, alışılagelmiş olmamasından kaynaklı insanlarda ilgi uyandırıyor. Kripto para piyasasında önemli ve renkli bir yere konumlanan NFT’ler, popülaritesini korumaya ve değer kazanmaya devam ediyor.

NFT kavramının açılımı “Non Fungible Token” ya da Türkçe’deki karşılığı ile “Değiştirilemez Token” olarak ifade ediliyor. NFT’ler aslında bir nevi bir kripto para türü olarakta konumlandırılabilir. Kripto paralar ile benzerliklerinin temel sebeplerinden biri de, NFT’lerin de Bitcoin ya da Ethereum gibi blok zincir tabanlı bir yapıya bağlı olmasından kaynaklanıyor. NFT’ler genellikle koleksiyon değeri gören ürünlerden oluşuyor. Bu koleksiyonlar da yatırımcıların fazlasıyla ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu yazımızda ise Mart ayında OpenSea üzerinde satılan en değerli NFT’leri inceleyeceğiz.

Wrapped Punk

Mart ayının en önemli NFT koleksiyonlarından biri olan Wrapped Punk’lar, Etherum blok zinciri üzerine inşa edilmiş eserlerdir. Cryptopunk’lar, Ethereum üzerinde oluşturulan NFT koleksiyonlarıdır.

CryptoPunk’lar, algoritmik olarak oluşturulmuş 24×24 piksel sanat görüntüleridir. Çoğu serseri görünümlü insanlardan oluşur ancak maymunlar ve zombiler gibi farklı türleri de vardır. Geçtiğimiz ayın en değerli NFT’leri arasında Wrapped Punk’larda yer almaktadır.

Mart ayının en değerli Wrapped Punk NFT’leri ise şunlardır:

Mutant Ape Yacht Club

Mutant Ape Yacht Club, tıpkı Bored Ape Yacht Club (BAYC) gibi maymunlardan oluşan bir koleksiyondur. Mutant Ape Yacht Club’ı Bored Ape Yacht Club’tan ayıran en önemli özelliği ise maymunlarda zombi benzeri bir mutant teması bulunmasıdır. Orijinal 10.000 Bored Ape Yacht Club NFT sahiplerine, rastgele serumlar dağıtılmıştır. Bu serumlar da mutant maymunlar yaratma şansı tanır. Bu farklılıklar sayesinde de NFT’lerin daha fazla özelleşmesine imkan tanımış olur.

Mart ayının en değerli Mutant Ape Yacht Club NFT’leri ise şunlardır:

Otherdeed

Bored Ape Yacht Club’ın geliştiricileri, Otherside oyununda oynamak için gerekli olan Otherdeeds NFT parçalarını 2022’de NFT severler ile buluşturdu. 30 Nisan 2022 itibariyle mint işlemine açılan Otherdeeds NFT koleksiyonu toplamda 55 bin parçadan oluşuyor.

Bored Ape Yacht Club’ın ana şirketi Yuga Labs’in metaverse projesi Otherside da satışa sunulan Otherdeed NFT’leri (OTHR Token) koleksiyonerlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmıştı. Gösterilen ilgi neticesinde Ethereum ağındaki işlem ücretlerinde de olağanüstü artışlar izlendi. Otherdeed NFT’lerinin Otherside Metaverse’ünden arazi alma imkanı sağladığını da belirtmiş olalım.

Mart ayının en değerli Otherdeed NFT’leri ise şunlardır:

Bored Ape Yacht Club

Taban fiyatı nedeniyle en önemli NFT koleksiyonları arasında yerini alan Bored Ape Yacht Club, koleksiyonunda 10.000 Bored Ape barındırıyor. Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş bir NFT koleksiyonu olan Bored Ape Yacht Club’ın Mart ayında öne çıkan NFT’leri ise şunlardır:

Bu ay içerisinde, Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks gibi birçok tanınmış koleksiyonun yaratıcısı olan Yuga Labs,  moda devi Gucci ile ortaklık kurdu. Bu da Mart ayı içerisinde NFT sektörü ile ilgili gerçekleşen önemli bir hamle olarak görülebilir. 

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

2023’ün İlk Çeyreğinde Gerçekleşen NFT Satışları

Ledger 100 Milyon Euro’luk Yatırım Aldı!