in ,

Marketin Durgunluğu Ethereum (ETH) Yakım Oranlarını Azalttı

Ethereum (ETH), piyasa sessiz kalmaya devam ederken son 30 gün içinde yakmak yerine 14,8 bin arz sağladı.

Mevcut gas piyasası, Merge birleşmesinden bu yana ortalama gwei’nin (26 gwei) çok altında olan son derece düşük bir seviyede (6 gwei) seyrediyor.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri ise hala en büyük yakım işlemlerini gerçekleştiriyor.

Zincir üzeri faaliyetlerdeki düşüş, geçtiğimiz ay yalnızca 51,79 bin ETH’nin yakılmasıyla sonuçlandı. Uniswap tek başına bu yakım işleminin %22’sini gerçekleştirirken, StarkWare ve zkSync gibi Layer-2’ler %6’lık bir yakım gerçekleştirdi. Stablecoin’ler ise bu oranın %4’üne denk gelen 2,1K ETH yaktı.

Bu, DeFi’nin ETH ekosisteminde hala baskın bir rol oynadığını gösteriyor. Peki ETH için kripto kışı 2024’e kadar devam ederse ne olur?

Ortalama gas ücretlerinin 20 gwei’de düşük kaldığını ve 27 milyon ETH’nin stake edildiğini varsayarsak, ETH arzının 120.22M’den 120.30M’ye hafif bir artış göstermesi ve günlük 400 ETH’nin ihraç fazlası olması beklenir.

Yakma ve ihraç arasında bir denge sağlamak için, ağın enflasyonu durdurmak üzere 24-25 gwei’lik bir ortalama gas fiyatına ulaşması gerekir.

Bununla birlikte, makro açıdan baktığımızda ETH’nin hala bildiğimiz ultra sağlam para olduğunu söyleyebiliriz. Ethereum, Merge birleşmesinden bu yana 291,94 bin ETH yakımı gerçekleştirdi ve arz hala -%0,236 seviyesinde. Ethereum ekosistemindeki faaliyetler arttığı sürece, ETH iyi seviyelere yükselecektir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

NFT drop

En Kazançlı Üç AirDrop

Concordium

Potansiyel Concordium Airdrop Etkinliğine Nasıl Katılınır?