in , , ,

Marketcap Büyüklüklerine Göre 21-40 Arası Kriptopara Projelerinin Analizleri

Bundan yaklaşık 4 gün önce “Marketcap Büyüklüklerine Göre İlk 20 Kripto Para Projesinin Analizi” adlı yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise blockchain ve kripto paralara ilginin yoğunlaştığı bu günlerde, market büyüklüklerine göre top 21 ila 40 arasındaki projeleri kısa kısa değerlendirip, bu yıl yol haritalarında ne gibi gelişmeler olduğuna da göz atacağımız bu yazı, özellikle kripto parayla ilgilenmeye yeni başlayan yatırımcı adaylarının işine çok yarayacaktır.

21-Theta Network (THETA): Blockchain tabanlı merkeziyetsiz video paylaşım platformu olan Theta, yakın zamanda Mainnet 3.0 ile adından oldukça söz ettirebilecek bir proje. Merkeziyetsiz video paylaşımı alanında Samsung başta olmak üzere ciddi iş ortaklıkları kuran Theta, kalıcı bir ekosistem inşa etmiş durumda. Yakın zamanda NFT çıkaracağını da duyuran Theta, bu alanda da adından söz ettirebilir zira ekosistemi için NFT çok yabancı bir kavram değil. Sony Avrupa’nın da Theta altyapısını kullanma haberi de, bu alanda Theta’nın ne kadar ciddi işbirlikleri içinde olduğunun göstergesi. Mart sonu Theda Dex’in kullanıma girmesi, staking ve Mainnet 3.0 ile birlikte ve NFT desteği ile Theta bu yılın çok konuşulacak projelerinden olacak gibi.

22-Tron(TRX): Önceki boğa döneminin yıldızlarından biri olan ve şu ana dek bekleneni veremeyen bir proje olan Tron, daha çok eğlence sektörüne odaklanmış bir proje olması sebebiyle, iyice genişleyen blockchain ekosisteminden ve yükselen likidite havuzlarından payını alamamış gibi durmakta. Kurucusunun sansasyonel biri olması, eğlence sektörüne odaklanması sebebiyle bir çok ülkede regülasyonların etkisinde kalma olasılığı Tron’un eksi yönlerinden. Ancak Tron ekosisteminin ciddi avantajları da var. Yükselen Ethereum komisyon ücretleri sebebiyle Tether (USDT) transferinde artık yoğunluklu olarak Tron altyapılı TR20 tokeni Tether kullanılmaya başlandı, bu da yükselen likidite ve karlılık demek. Bunun dışında kendi merkeziyetsiz swap platformu Justswap beklenen ilgiyi çekemedi, yükselen trendleri takip eden Tron ekosistemi, ilk başlarda ilgi görse de bu ilginin devamlılığını sağlayamamakta. Eğlence sektöründeki rakibi Eos’u hayli geride bırakan ve trendleri takip eden Tron, 2021’de adından söz ettirse de, yükselen bir değer olarak gözükmemekte.

23-Eos (EOS): ICO sürecinde ciddi bir yatırım toplayan ve piyasaya çıktığı dönem adından söz ettiren Eos, Pos altyapılı bir merkeziyetsiz blockchain zinciri ve tıpkı Trx gibi eğlence sektörünü hedef almakta. 2020-2021 DeFi, yield farming, NFTgibi tüm trendleri kaçıran, uygulamaları ile yeterli kullanıcı çekemeyen ve yüksek likidite sağlayamayan Eos, dinamik kripto piyasasında gün geçtikçe popülerlik yitiren bir proje.

kripto para

24-Solana (SOL): Son zamanların adından sıklıkla söz ettiren projesi olan Solana, blockchain dünyasında kaliteyi yukarı çeken projelerden biri. POW ve POS’a alternatif olarak gösterilen POH (Proof of History) gibi devrimsel bir mekanizma ile çalışan, ölçeklenme gibi bir problemi olmayan, Tps’si 50.000 gibi uçuk değerlere ulaşabilen yani saniyede 50 bin işlem gerçekleştiren bu merkeziyetsiz proje; gün geçtikçe ekosistemini de genişletti ve market büyüklüğüne göre istikrarlı bir şekilde yükseldi. Solana, 2021’in yıldızlarından biri olacak gibi. Serum, Audius, Bonfida, Raydium gibi son nesil blockchain projelerinin bu altyapıyı tercih ettiğini düşünürsek ve stabilcoin’i ile de likidite çekebildiğini göz önüne alırsak; Solano bu yılın yükselen yıldızı olmanın 3-4 adayından biri.

25-Bitcoin SV (BSV): Bir Bitcoin forku olan ve şu an market büyüklüğünde yer aldığı konumun geçici olduğunu düşündüğüm, üstüne çok fazla değerlendirme yapılmaması gereken bir proje.

26- IOTA (IOTA): Blockchain yerine Tangle teknolojisi kullanan ve nesnelerin interneti çözümüne odaklanan bir proje olan Iota, marketin genel pozitif hareketinin gerisinde kalarak, holderlarını biraz hayal kırıklığına uğratsa da; uzun vadeli olarak kripto para ekosisteminde kalmayı başardı. Diğer projelerin aksine adından söz ettirip, likidite
sağlayıcılarını kendisine çekemeyen bu proje için, giderek yıldızı sönüyor diyebiliriz.Yine bir nesnelerin interneti
çözümü olan IOTEX’in hayli gerisinde kalan IOT, bu çetin rekabet ortamında ne kadar var olacak göreceğiz.

27-Vechain (VET): Uzak doğu menşeli akıllı sözleşme destekleyen bir merkeziyetsiz blockchain altyapısı sunan Vechain, bir kripto paranın başarıya ulaşması için gereken tüm kriterleri sağlamakta. Sofistike teknoloji, artan likidite, reel piyasa için sunduğu çözümler ve altyapısına yapılan yatırımlar.Şu an markette bulunduğu konumdan daha iyi bir yeri hakeden projelerden biri. Yakın zamanda reel piyasadaki büyük oyuncuların da Vechain altyapısını kullanma planı olduğunu düşünürsek, tıpkı Solano gibi 2021’in parlayan yıldızlarından biri olma adayı. Tek dezavantajı uzak doğu çıkışlı olduğu için Batı pazarında Solano’ya oranla daha az ilgi çekmesi diyebiliriz.

28- Huobi Token: Uzak doğunun en fazla hacim çeken borsalarından birinin tokeni olan Huobi Token, diğer pazarlarda Binance’in popülerliğinin gölgesinde kalsa da ; bu sene Huobi Chain ile atılım yapmaya başladı. Borsaların bir blockzinciri geliştirme sürecinde fon desteği konusunda sorun yaşamadığını düşünürsek, Huobi Chain’in oldukça hızlı gelişeceğini söyleyebiliriz. Likidite desteği, hızlı olması ve düşük komisyonu sebebiyle Huobi Chain ön plana çıkabilir ancak tıpkı BSC gibi yani Binance Smart Chain gibi rakip borsaların listeleme konusunda çok istekli olmayacağını da öngörebiliriz. Bu yıl Huobi Token, akıllı sözleşme desteği ile daha pozitif bir sene geçirecek. Türkiye pazarına da önem veren Huobi, neler yapıyor bekleyip göreceğiz.

29-Terra (LUNA): 2021 başlarında kendi boğasını yaşayan ve büyük yatırımcıların desteğini alan bu merkeziyetsiz platform, ekosistem ve ortaklıklar konusunda hızlı geliştirmeler içinde. Tıpkı Atom gibi markette hakkettiği değerin altında iken geliştirmeler ile birlikte kendi boğasını yaşadı. Yaptığı geliştirmelerin meyvesini yiyen Terra, defi ve stabilcoin alanında da iyi ortaklıklar kurdu ve marketteki zombi projeleri eze eze market sıralamasında üste çıkmayı başardı.

30-FTX Token (FTX): Balinaların kaldıraçlı işlemlerde tercih ettiği bir borsa olan FTX borsasının tokeni olan FTX token, kendi boğa koşusunu yaşamıştı, markette likidite ve hacim olduğu sürece pozitif fiyatlanma dalgasına devam edebilecek borsa tokenlerinden biri. İlerleyen süreçlerde tokenin kullanım alanının artacağını düşünürsek, borsa tokenleri her zaman cazibesini koruyan tokenlerdir.

31-Tezos (XTZ): Akıllı sözleşme desteği olan merkeziyetsiz bir blockchain platformu Tezos, madenciliği de bulunan ve topluluk kararlarını önemseyen bir proje olarak ortaya çıktı. Yakın zamanda en büyük NFT platformlarından biri olan Opensea, Tezos temelli NFT’leri de listeleyeceğini duyurdu, bunun dışında gittikçe genişleyen likidite zincirini de göz önüne alırsak, regüle bir piyasada var olacak projelerden biri olarak görebiliriz Tezos’u.

32)Binance USD (BUSD): Binance borsasının desteklediği bir stabilcoin olan BUSD, borsasın bazı Ieoları öncesinde  staking vasıtasıyla listeleme öncesi kazım veya borsanın likidite havuzlarına katkı sağlarsanız size faiz sunması gibi çeşitli avantajlara sahip.

33-Neo (NEO): Çin’in Ethereum’u olarak adlandırılan, akıllı sözleşmeyi destekleyen merkeziyetsiz bir blockchain olan Neo platformu; Neo 3.0 güncellemesi ile daha işlevsel bir yapıya geçiş yapmaya hazırlanıyor. Ekosistemdeki altcoinleri bekleneni veremeyen, smart ekonomi modelini oturtamayan Neo; 3.0 geçişi ile birlikte kendi boğasını yaşayabilir. Ancak Neo 3.0 gelişmeleri hayat bulurken, piyasanın yönü negatifse; bu gelişmeler pozitif fiyatlanma yaşamayabilir.

34-Syntetix (SNX): Ethereum altyapısında hizmet veren bir likidite protokolü olan SYN, 2020’de diğer DeFiler gibi hayli ilgi çekti ve pozitif fiyatlanmalar sağladı. Syntetix’in bu başarısının arkasında sağlam likidite ortaklıkları ve elbette Ethereum gibi geniş pazarı olan bir ağda hizmet veren en başarılı Defi projelerinden birisi olması yatmakta. DeFi pazarı büyüdükçe tıpkı rakipleri Aave,Compound,Maker gibi gelişmeye devam edecektir.

35-Dai (DAI): Maker platformunun tokeni Dai, bu DeFi platformunun stabilcoin’i. DAI’nin avantajı bazı stabilcoinlerin aksine merkeziyetsiz olması.

36-Elrond (EGLD): Yüksek hız ve düşük komisyon vadeden bir blokzinciri Elrond, başarılı marketing çalışmasını ve sağlam iş ortaklıklarını arkasına alarak 2020’de kendi boğa koşusunu yapan projelerden biriydi. Çok kullanımlı Maiar cüzdanının kullanıma açılması, defi protokolleriyle başarılı entegrasyon kurması ve Bsc ağıyla likidite desteğine kavuşması Elrond’u oldukça pozitif fiyatlamıştı.

37-Algoland (Algo): Ethereum’un ölçeklenme problemi, pek çok blockzinciri platformunun çözüme ulaştırdığını öne sürdüğü bir problem. Algoland’de ölçeklenme ve yüksek komisyon oranlarına çare bulduğunu öne süren, arkasında iyi geliştiricilerin olduğu bir merkeziyetsiz platform. Luna,Atom,Xtz,Egld gibi platformlar gibi adından söz ettirecek yeniliklerle gelecek olan Algoland, 2021’de dikkat çekeceğe benziyor.

38-The Graph (GRT): Başarılı bir indeksleme protokolü olan Grt, Defi ve Web3 için uygulanabilir çözümler üreten, blockchain iyi aktif kullanımı olan ve arkasında sağlam geliştiriciler olan bir proje. Uygulamaları sunucular yerine node ağları ile aktif olacak GRT, bu özelliğiyle yenilikçi bir yapıya sahip olduğunu ispatlamakta. ICO fiyatının yüz katına yakın bir değerde fiyatı seyreden bu proje, ekosistemdeki önemi sebebiyle sürekli göz önünde olması gereken iyi projelerden biri. İlerleyen dönemlerde genişleyen entegrasyonu ile konuşulacaktır.

39-Filecoin (FIL): Bir depolama platformu olan Filecoin, kullanıcılarına bir depolama sağlayıcısı olabilme imkanı tanıyor. Blockchain alanında çok fazla depolama çözümü olmadığını düşünürsek, bu manada dikkat çeken projelerden biri.

40-Sushiswap (SUSHI): Popüler Amm modellerine yenilikçi çözümler sunan ve likidite sağlayıcılarına başarılı gelir oranları vadeden bir platform olan Sushiswap, ilk zamanlarında yaşadığı spekülatif zor günleri atlatmış gibi. Uniswap, pancakeswap gibi yüksek likidite ve kullanıcı sayısıyla hizmet veriyor. Merkeziyetsiz borsa çözümleri sürdüğü sürece ve aktif geliştirici desteği devam ettiği sürece adından söz ettirecek bir platform.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Takım Lideri görevlerini sürdürüyor.

Binance Smart Chain

DeFi Projeleri Şu Sıralar Neden Binance Smart Chain İle Entegre Ediliyor?

Tether (USDT) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?