in , ,

Koinsaati Akademi: Market Maker (Piyasa Yapıcı) Nedir?

Bu yazımızda sizler için Market Maker yani Piyasa Yapıcıların ne olduğunu, piyasaya nasıl yardımcı olduklarını ve nasıl para kazandıklarını anlattık..

Her hisse senedi veya menkul kıymet, borsalarda hareket etmek için bir alıcı ve satıcı piyasasına ihtiyaç duyar. Piyasa yapıcılar, her zaman satın almaya veya satmaya hazır olarak durarak menkul kıymetler için kelimenin tam anlamıyla “piyasa yapan” yüksek hacimli traderlardır. Bu market maker veya piyasa yapıcı olarak adlandırılan trader’lar, alış-satış spreadinden kâr ederler ve likidite ekleyerek piyasaya fayda sağlarlar.

Hisse senetlerinin alınıp satıldığı hız ve basitlik, özellikle app’ler üzerinde yapılan yatırım çağında kabul edilebilir. Aracı kurumunuzdan sipariş vermek için sadece birkaç dokunuş yeterlidir ve siparişin türüne bağlı olarak saniyeler içinde gerçekleştirilebilir. Ancak piyasa yapıcılar olmadan ticaret önemli ölçüde yavaşlayacaktır.

Market Maker (Piyasa Yapıcı) Nedir?

Bir yatırım alındığında veya satıldığında, işlemin diğer ucunda biri olmalıdır. Örneğin Disney’in 100 hissesini satın almak istiyorsanız, Disney’in 100 hissesini satmak isteyen birini bulmalısınız. Ancak, satın almak istediğiniz tam sayıda hisseyi satmak isteyen birini hemen bulmanız pek olası değildir. İşte burada piyasa yapıcılar devreye giriyor.

 

Piyasa yapıcılar – genellikle bankalar veya aracı şirketler – belirli bir hisse senedinin en az 100 hissesini işlem gününün her saniyesinde piyasa fiyatından almaya veya satmaya her zaman hazırdır.

Piyasa Yapıcılar Piyasaya Nasıl Yardımcı Olur?

Bu teklif verme ve sorma fiyatları sistemi, traderlar için iyidir, çünkü istedikleri zaman az ya da çok alım satım yapmalarına izin verir. Örneğin, Disney’in 100 hissesini satmak için bir piyasa emri verdiğinizde, bir piyasa yapıcı, sıralanmış bir satıcısı olmasa bile hisse senedini sizden satın alacaktır. Bunun tersi de doğrudur, çünkü piyasa yapıcının hemen satamayacağı herhangi bir hisse, daha sonra gelen satış emirlerinin yerine getirilmesine yardımcı olacaktır.

Piyasa yapıcılar olmadan, alıcıların ve satıcıların birbirleriyle eşleşmesi çok daha uzun sürerdi. Bu, likiditeyi azaltacak, pozisyonlara girmeyi veya pozisyonlardan çıkmayı zorlaştıracak ve alım satım maliyetlerini ve risklerini artıracaktır. Yatırımcılar ve traderlar kolayca alıp satmayı tercih ettikleri için finansal piyasaların sorunsuz işlemesi gerekiyor. Piyasa yapıcılar olmadan, piyasanın mevcut işlem hacmini sürdürmesi pek olası değildir. Bu, şirketler için mevcut olan para miktarını ve dolayısıyla değerlerini azaltacaktır.

Piyasa yapıcıların sürekli olarak almak ve satmak istedikleri fiyat ve hacimleri teklif etmeleri gerekmektedir. 100 hisseden daha büyük siparişler birden fazla piyasa yapıcı tarafından karşılanabilir. Bu süreç, piyasalarla tutarlılığın korunmasına yardımcı olur.

Piyasa Yapıcılar Nasıl Para Kazanır?

Bir işletme herhangi bir zamanda hisse satın almak veya satmak istediğinde, o kurumun faaliyetlerine çok fazla risk ekler. Örneğin, bir piyasa yapıcı, IBM’in hisse senedi fiyatı düşmeye başlamadan hemen önce IBM’deki hisse senetlerinizi satın alabilir. Piyasa yapıcı istekli bir alıcı bulamayabilir ve bu nedenle zarara uğrayabilir. Bu yüzden piyasa yapıcılar, piyasa yaratmak için tazminat istiyorlar. Kapsadıkları her hisse senedi için bir spread sağlayarak tazminatlarını kazanırlar.

 

Örneğin, IBM hisselerinin varsayımsal bir ticaretini düşünün. Bir piyasa yapıcı, IBM hisselerinizi her biri 100 ABD Doları karşılığında sizden satın almak isteyebilir – bu teklif fiyatıdır. Piyasa yapıcı daha sonra 0.05 dolarlık bir spread empoze etmeye ve bunları 100.05 dolardan satmaya karar verebilir—bu, satış fiyatıdır. Talep ve teklif fiyatı arasındaki fark yalnızca 0.05 ABD dolarıdır, ancak IBM için ortalama günlük işlem hacmi 6 milyonun üzerindedir. Tek bir piyasa yapıcı, tüm bu işlemleri kapsadıysa ve her birinden 0.05 dolar kazandıysa, her gün 300,000 dolardan fazla kazanır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Haftanın Öne Çıkan 10 Kripto Para Birimi

Linear Vesting (Doğrusal Hakediş) Nedir?