in

Mark Zuckerberg Libra Hakkında Konuştu!

Mark Zuckerberg’in kurucusu olduğu Facebook Inc, planladığı dijital para birimi Libra’ya karşı gelen tepkileri muhtemelen bir CEO’nun başına gelebilecek en kötü kabus olarak yorumladı. Hükümetler, düzenleyiciler, parasal egemenliğe ve hatta finansal istikrarın yanında veri gizliliği, güvenliğine kadar algılanan tehditleri ortadan kaldırmak için birlik olma yolunda sinyaller verdi.

Mark Zuckerberg’in finansal katılım ve yenilikçi sözleri ile politikacıları güvence altına almayı çalışsa da bu durum, sigara içmenin bağımlılık yaptığını reddetmesi kadar güvensiz ve içi boş olarak yorumlandı. Sonrasında sorunu kabul ederek, bunun için iyi bir elçi olmadığını dile getiren Facebook kurucusu yine de çalışmalarını devam ettiğini, gelecek yılın ilk çeyreğinde Libra’yı başlatmak için ikinci bir girişimde bulunacağını ifade etti.

Zuckerberg’in Yeni Diem’i

Farklı bir yol izleyerek çalışmalarına devam eden Mark Zuckerberg ,birkaç değişiklik yaparak Libra’nın piyasa adını “Diem” olarak güncelledi, Diem bilindiği üzere “Carpe” ile birlikte kullanıldığında Fransızca dilinde “anı yaşamak” anlamına gelmektedir. Her an güncellemelerine yenisini ekleme potansiyeline sahip Libra, düzenleyicilerine verilen en büyük imtiyazın, Facebook’un artık tek bir küresel para birimi yaratmayacağını bildirmesidir. IMF’nin Özel Çekme Hakları gibi, Euro, Dolar ve Yen (Japon Para Birimi) sepetinden yapay bir Libra yapmak yerine, “Diem” her birime sabitlenmiş birden fazla tek para biriminden oluşan stabil coinlerden oluşacaktır.

Bütün bunların üstüne, Facebook’un Paypal Holdings Inc. veya Alibaba Group Holding Ltd. tarafından sunulan elektronik nakit türüne Bitcoin yatırımcılarının, devrim niteliğinde gördüğünü kendi kripto hayallerinden daha fazla güven verdiği görülüyor. Hükümetleri tetikte tutması gereken “It’s-Facebook” kısmıdır. E-para firmaları genellikle Visa kartlarıyla yeni başlayanlardır. Facebook, WhatsApp ve Instagram platformlarıyla birlikte aylık üç milyar kullanıcıya sahip olmasının sonucunda eğer her biri 6 dolarlık satış üretirse, Diem bir gecede 18 milyar dolarlık bir gelir akışını temsil edebilir. Zuckerberg’in bu ürünü piyasaya sürme kararlılığını küçümsenmeyecek kadar baskın olduğu göz ardı etmek imkansız gibi görünüyor.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Bitcoin Fiyatında Noel Heyecanı: 24.600 Dolarlık Yeni Rekor

Fan Tokenleri, Binance Listelemeden Önce Nasıl Alınır?