içinde

Mark Cuban SEC’e Ateş Püskürdü!

Sektör, SEC’i net kurallar koymadan kovuşturma yürütmekle eleştiriyor.

Milyarder iş insanı Mark Cuban, artan faiz oranları ve durgunluk korkuları nedeniyle hırpalanmış olan kripto endüstrisinin, SEC nedeniyle kâbus yaşayabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde ABD’li Senatör Patrick Toomey, Twitter hesabı üzerinden SEC’i eleştirmişti. ABD’li Senatör, SEC’in bazı dijital varlıkları hisse senedi veya tahvile benzer menkul kıymetler olarak görme nedenini açıklamadan yaptırım eylemi gerçekleştirdiğini belirtmişti. Mark Cuban, bu tweet’i alıntılayarak kendi düşüncelerini paylaştı. Ünlü milyarderin sözleri şu şekilde oldu;

“Bunun kötü olduğunu mu düşünüyorsun? Token’ların kaydı için neler isteyeceklerini görene kadar bekle. Kripto endüstrisini bekleyen kâbus da bu. Başka nasıl binlerce avukat çalıştırıp ve daha fazla vergi istemek için neden yaratılır?”

Sektördeki pek çok kişi SEC’i net kurallar koymadan kovuşturma yürütmekle eleştiriyor. Bu noktada anlaşmazlık, düzenlemelerin ne şekilde oluşturulacağı konusunda ortaya çıkıyor. Örneğin Mark Cuban, düzenlemelerin mevcut dolandırıcılık yasaları etrafında inşa edilmesi gerektiğine inanıyor. Kendi ifadesiyle “binlerce avukatı istihdam edecek” çok fazla bürokrasi görmek istemiyor.

Diğer taraftan birçok kripto para aslında menkul kıymet ise, bu durumda SEC, kendilerini kayıt ettirmedikleri için onlara soruşturma açabilir. Kayıtsız menkul kıymetler olduğu tespit edilen herhangi bir dijital varlık, büyük para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir ve daha sonra ABD’de operasyonlarını sürdürebilmek ve işlem yapabilmek için bir dizi yasal engeli aşması gerekir. İşte tüm bu nedenlerden ötürü Mark Cuban da dahil olmak üzere birçok kripto savunucusu endişeli.

Şu anda, ABD’deki çoğu kripto para, emtia olarak sınıflandırılıyor; yani CFTC’nin görev alanına giriyor. Bu nedenle SEC’in güvenlik kurallarına uymaları gerekmiyor. Menkul kıymetler ise SEC tarafından kontrol ediliyor. Kripto borsaları menkul kıymet ticareti yapmak için lisanslı değildir.

ABD’li yasa yapıcılar kripto endüstrisi için potansiyel düzenlemeler üzerinde kafa yorarken, eski Coinbase yöneticisi olan Ishan Wahi’nin insider trading’le suçlanması, dijital varlıkların da bir menkul kıymet biçimi olarak kaydedilmesi gerektiğine yönelik tartışmalarına neden oluyor. SEC, insider trading ile suçlanan isimlerin satın aldığı 25 token’dan en az dokuzunu değerlendirmeye aldığını belirtti. Ancak bunların hangi dijital varlıklar olduğunu açıklamadı.

Tartışmanın diğer tarafında ise, Hazine Bakanı Janet Yellen gibi kişiler bulunuyor. Bu isimler kripto düzenlemelerinde kapsamlı bir çerçeve görmek istiyor. ABD’de birçok kurum, Başkan Biden’ın kripto mevzuatı için bir çerçeve oluşturacak olan yürütme emrine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevenin mevcut projeler ve borsalar üzerinde ne kadar zahmetli olacağı ise koca bir soru işareti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Tesla’nın Portföyünde Bulundurduğu Kripto Paralar

Avalanche (AVAX) Güncel Teknik Analizi I 26.07.2022