içinde

Mark Cuban, Kripto Endüstrisini Dot-com Balonuyla Kıyasladı

Mark Cuban kripto endüstrisinin bugününü, internet şirketlerinin 2000’li yılların başındaki Dot-com dönemine benzetiyor.  

Dallas Mavericks’in sahibi milyarder Mark Cuban, kripto endüstrisinin mevcut durumunu 2000’lerin başındaki Dot-com balonuyla karşılaştırdı. Cuban, pazartesi günü Twitter hesabından “Kripto, internetin yaşadığı durgunluktan geçiyor” diyerek görüşlerini paylaştı.

Bitcoin

Milyarder Mark Cuban’ın yorumları, kripto piyasasının dramatik bir düşüş yaşadığı ve Bitcoin fiyatının pazartesi günü Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 30.000 doların altına düşmesiyle geldi. Milyarder, şu anda yaşanan fenomeni, benzer hizmetler sunan aynı aşırı abartılmış Dot-com firmalarının çöktüğü zamanlarla karşılaştırdı. Mark Cuban’ın pazartesi günü seri halinde paylaştığı kripto endüstrisine yönelik görüşleri şu şekilde;

“Kripto, internetin yaşadığı durgunluktan geçiyor. Heyecan verici uygulamaların, NFT’lerin, DeFi, play-to-earn artışından sonra, zincirler bu uygulamaları kendi ağlarına taşıdıklarını (taklit ettiklerini) gördük.”

Cuban sektörde akıllı sözleşme platformlarında ilerlemeler için bolca alan olduğunu düşünüyor. Serinin devamında milyarder Mark Cuban, “Görmediğimiz şey, iş üretkenliğini ve karlılığını artırmak için akıllı sözleşmelerin kullanılmasıdır. Bir sonraki yönlendirici bu olmalı.” yorumunda bulundu. 

Mark Cuban sadece bunu gerçekleştiren zincirlerin hayatta kalacağına inanıyor. Serinin sonunda Cuban. “Birbirini kopyalayan zincirler başarısız olacak. Her zincirde NFT’lere veya DeFi’ye ihtiyaç yok. NFT’leri zincirler arasında taşımak için köprülere ihtiyacı yok SAAS (yazılım hizmetleri) uygulamalarının yerini alan akıllı sözleşme uygulamalarına ihtiyacımız var” yorumunda bulunuyor. 

Bitcoin

Net değeri yaklaşık 4,7 milyar dolar olduğu tahmin edilen ünlü milyarder Mark Cuban, servetini 1990’larda bilgisayar danışmanlık firması MicroSolutions’ı satarak elde etti. Sahip olduğu başka bir şirket olan Broadcast.com adlı bir internet radyo hizmeti, daha sonra Yahoo tarafından 5,7 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. 63 yaşındaki milyarder Mark Cuban son yıllarda portföyünün bir parçası olan OpenSea, CryptoSlam ve SuperRare gibi projelerle kripto alanına aktif olarak yatırım yapıyor.

Kaynak: Decrypt

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitcoin İçin İki Önemli Veri!

NFT’ler Instagram’da Nasıl Gözükecek?