in ,

Mantle Network Nedir?

Mantle, bir DAO tarafından geliştirilen ve finanse edilen Ethereum ağındaki ilk Layer-2 ölçeklendirme çözümüdür. 

Mantle, kripto para geliştiricilerini desteklemek için ByBit tarafından başlatılan BitDAO’nun bir ürünüdür. Optimistic Rollup teknolojisini kullanan Mantle, Ethereum ağına kıyasla çok daha düşük ücretlerle verimli işlemler gerçekleştirilebilmesine imkan tanır. 

Yatırımcıları arasında Pantera Capital, Dragonfly Capital, Peter Thiel ve Founders Fund gibi önemli yatırım şirketleri ve bireylerin bulunduğu Mantle, BitDAO’nun tokeni olan BIT tarafından destekleniyor. Proje, ağ üzerindeki gas ücretleri için BIT token kullanıyor. 

Mantle, kullanıcıların heyecan verici Web3 uygulamalarını denemesine ve geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri verimli, düşük ücretli bir ortamda dağıtmasına olanak sağlıyor. 

Mantle ve Ethereum İlişkisi

Mantle, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir Layer-2 ölçeklenebilirlik çözümüdür. Mantle ağındaki doğrulayıcı düğümler, kullanıcılardan gelen işlemleri toplar ve bunları sıkıştırılmış blok şeklinde Ethereum’a işler. Bu sıkıştırma, kullanıcıları pahalı gas ücretlerinden kurtarırken işlemler için mümkün olan toplam verimi arttırır. 

Ethereum’un üzerine inşa edilen Mantle, endüstri lideri güvenlik ve ortak geliştirici altyapısı gibi arzu edilen özellikleri miras alır. 

Mantle’ın Diğer Layer-2 Çözümlerinden Farkı Nedir? 

Mantle, geleneksel Layer-2 çözümlerine göre bir dizi iyileştirme sunar. Bu iyileştirmeleri ve özellikleri şöyle sıralayabiliriz: 

kripto blockchain

  • Modüler Veri Kullanılabilirliği: Mantle, EigenLayer kullanımı sayesinde işlem hacmini geleneksel Layer-2’lerin ötesinde artırabiliyor. Erişilebilir veri kullanılabilirliği, Mantle’ın güvenlikten ödün vermeden ve düğüm işlemlerinin ek yükünü azaltmadan verimli artırabileceği anlamına da gelir. Bu, doğrulayıcılar için işlem gereksinimini azaltır ve daha fazla merkeziyetsizliği teşvik eder. 
  • Çok Taraflı Hesaplama (MPC): Mantle, Layer-2 yürütme sonuçlarının güven riskini en aza indirmek için MPC kullanır. Threshold Signature Shceme (TSS) teknolojisini kullanan uzman düğümler, zincir dışı işlem yürütme sonuçlarının doğruluğunu artıran çok partili imzalara katkıda bulunur. Bu, para çekme işlemleri için meydan okuma süresini kısaltmamızı sağlar. 
  • Merkeziyetsiz Sıralayıcı: Mantle, güvenli ve güvenilir blok üretimi sunmak için sıralayacısını aşamalı olarak merkeziyetsizleştirecektir. Mantle, izinsiz bir sıralayıcı seti aracılığıyla dönerek ağdaki tek bir arıza noktası veya sansür potansiyelini azaltacaktır. 

EigenLayer Nedir? 

EigenLayer, Ethereum ağında stake edilen ETH’lerin aynı anda başka bir yerde stake edilmesine olanak sağlayan bir protokoldür. 

Kullanıcılar bu sayede, Ethereum ağında stake ettikleri ETH’leri, EigenLayer entegrasyonuna sahip merkeziyetsiz uygulamaları güvence altına almak için stake edebiliyorlar. 

Kullanıma Hazır Sistemler

Optimistic Rollup’lar veri kullanılabilirliği, nihai mutabakat ve dolandırıcılık kanıtları için bir yürütme katmanı olarak Ethereum’a güvenir. Mantle’ın neden modüler bir mimariyle oluşturulduğu hakkında daha net bir fikir edinmek için, geleneksel bir Optimistic Rollup’ın standart işlemlerini inceleyelim. 

Tipik bir Optimistic Rollup, işlemlerini ayrı bir yürütme katmanında işleyen ancak nihai mutabakat için Ethereum’a dayanan bir blok zinciri olarak düşünülebilir. Ethereum düzeyinde güvenliği korumak için bir Optimistic Rollup’ın veri kullanılabilirliği ve dolandırıcılık kanıtları için bir yürütme katmanı olarak Ethereum’u da kullanması gerekir. Bu tasarım Ethereum’un ölçeklendirmesini iyileştirir, ancak aynı zamanda bazı dezavantajları da beraberinde getirir. Bu dezavantajları şöyle sıralayabiliriz: 

  • Optimistic Rollup işlem verilerini Ethereum’a gönderdiği için Layer-2 kullanıcıları pahalı ücretlere maruz kalır. 
  • Ethereum’u veri kullanılabilirliği katmanı olarak kullanmak Layer-2 düğümleri için verimi kısıtlar. 

İdeal olarak, bir Layer-2 ölçeklendirme çözümü, mevcut mimarinin dezavantajları olmadan bir Optimistic Rollup’ın avantajlarını sunmalıdır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

SEC’nin Menkul Kıymet Olarak Kabul Ettiği Kripto Para Birimlerinin Listesi

Polygon zkEVM Üzerinde TVL Bakımından En Büyük 8 Proje