içinde , , ,

Maksimum Pasif Gelir için Stake Edilebilecek 5 Coin

Kripto paraları sisteme kilitleyerek kullanıcıların kazanç el etmesine “stake etmek” ya da “staking” denir. Staking yöntemi, işlemleri doğrulamak için kullanılan Proof-of-Work (PoW) protokolünün artan enerji talebine çözüm olarak sunulduğu için Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritmasının uygulandığı ağlarda sıklıkla kullanılır. Staking, pasif gelir elde etmek isteyen çoğu kullanıcıya fayda sağlar. Bu yazımızda maksimum pasif gelir için stake edilebilecek 5 coin’i inceliyoruz. 

Stake yöntemi ile sisteme kitlenen coin’ler belirtilen süre boyunca kullanılmadığında katılımcılar stake ödülü (staking reward) kazanır. Kullanmamak üzere cüzdana konulan kripto para miktarı kadar pasif gelir elde edilir. Stake ödül oranları arz ve talep gibi çeşitli piyasa dinamiğine göre ağdan ağa değişiklik gösterir. Stake havuzları, stake sağlayıcıları ve soğuk staking olarak da bilinen stake etme yöntemleri de mevcuttur.

Ethereum (ETH)

En iyi stake coin’lerden biri olan Ethereum, lider kripto para birimi olan Bitcoin gibi halka açık bir ağdır. 2013 yılında piyasaya sürülen Ethereum, blockchain teknolojisi üzerinde inşa edilen açık kaynaklı, merkeziyetsiz bir yazılım platformudur. Ethereum (ETH) sistemin uygulamaları ve programları çalıştırabilmesi için kullanılan dijital para birimidir. Stake yöntemi ile iyi getiriler sağladığı bilinen Ethereum’un mevcut stake ödül oranı yazının hazırlandığı sıralarda %5.13’tür.

Solana (SOL)

Solana, 2017 yılında piyasaya sürülen yüksek hızlı ve tek katmanlı bir blockchain’dir. Solana’nın resmi web sitesine göre platform, “DeFi, NFT’ler, Web3 ve daha fazlasını kapsayan binlerce projeyle dünyanın en hızlı blok zinciri ve kriptoda en hızlı büyüyen ekosistemdir.” PoS, artan işlem ücretleri, işlem hızının yavaşlığı ve ölçeklenebilirlik açısından yetersiz kalması gibi PoW’un çeşitli sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır.

kaynak: https://www.stakingrewards.com/cryptoassets/

Solana, PoS konsensüs mekanizmasını verimli kullanan blok zincirlerinden biridir. Kripto piyasasında token arzının bulunması, SOL’u stake etmenin kullanıcıya iyi getiriler sağlaması ve stake edilen token’lar için minimum bir sınırlama getirmemesi SOL’u stake etmek için yeterli sebeplerdir. “Kilitlenme süresi” sadece 5 gün olan coin’in yıllık stake ödül oranı %6,32’dir.

Cardano (ADA)

2015’ten beri geliştirilmekte olan Cardano, hem Cardano topluluğunu hem de geliştiricilerin fikirlerini platformda destekler. Cardano’nun vizyonu, merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek için önde gelen bir platform olmaktır. ADA, stake eden kullanıcılara iyi getiriler sağladığı ve Cardano blok zincirinin yerel token’ı olduğu için stake edilebilecek potansiyel coin’lerden biridir. Stake edilen token’lar için bir “kilitlenme süresi” olmadığından tercih edilen Cardano’nun ödül oranı %3.6’dır.

Cosmos (ATOM)

Geliştiriciler tarafından “blok zincirlerinin interneti” olarak adlandırılan Cosmos, blok zincir sistemleri arasında bağlantı kurulmasını sağlayan merkeziyetsiz bir ekosistemdir. Projenin amacı, ayrı blok zincirlerinin birbirleriyle sorunsuz bir şekilde iletişim kurmasını sağlamaktır. Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasını kullanan Cosmos’un yerel token’ı olan ATOM, kullanıcılarına stake etme ve stake ödülleri kazanma fırsatı sunar. Stake etme ile ilgili ana sorunlardan biri olan kilitlenme süresi ATOM’da liquid stake etme yöntemiyle çözülür. Böylelikle ATOM stake eden kullanıcılar, stake ödülleri kazanırken DeFi’ye de katılabilir.

kaynak: https://www.stakingrewards.com/cryptoassets/

Algorand (ALGO)

Silvio Micali tarafından kurulan Algorand; hız, güvenlik ve merkeziyetsizlik üçlemesine yeni bir alternatif olarak oluşturulmuş bir blockchain’dir. Akıllı sözleşmeleri destekleyerek Proof-of-Stake sistemini kullanan Algorand, ölçeklenebilir ve güvenilir bir blok zinciri sunar. Platformdaki işlemlerin hızı ve gaz ücretleri göz önüne alındığında diğer ağlara kıyasla daha ölçeklenebilir ve erişilebilirdir. Şimdiye kadar incelediğimiz coin’lerden daha fazla stake ödülü sağlayan Algorand’ın stake ödülü %7,75’tir.

Kripto paralar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.  

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Blockchain Mimarisinin Bir Sonraki Evrimi: Prasaga Nedir?

Bitcoin (BTC) Balinaları Nasıl Takip Edilir?