in ,

Makroekonomik Göstergelerin Kripto Paralara Etkisi

Günümüzde birçok kripto para yatırımcısı, makroekonomik göstergelerin kripto para piyasalarına olan etkisini merak ediyor. 

Merkeziyetsizliği ön plana koyan bu piyasanın faiz kararları, enflasyon ve tarım dışı istihdam gibi verilerden etkilenmesi birçok kripto para yatırımcısını düşündürüyor. Peki, kripto para piyasası bu gibi makroekonomik verilerden neden etkileniyor? 

Bitcoin, Dolar, ABD

Öncelikle enflasyon verilerinin kripto paraları doğrudan etkileyen bir unsur olmadığını belirtelim. Bu noktada kripto para piyasalarını etkileyen temel dinamik, aslında enflasyon verilerinin faiz politikaları üzerinde yarattığı beklentiler. Enflasyonun beklentilerden daha yüksek gelmesi merkez bankalarının sıkı para politikaları uygulayabileceği veya söylemlerini şahinleştirebileceği beklentisi yaratırken beklentilerin altında gerçekleşen bir enflasyon verisi ise para politikalarında daha ılımlı bir söylemin ve tutumun olacağına dair beklentiye sebep oluyor.

Buradan anlayabileceğimiz üzere aslında kripto paraları etkileyen ana unsurun faiz olduğu çıkarımına varıyoruz. Çünkü, enflasyonla mücadele etmek için sıkı para politikaları uygulayan merkez bankalarının en güçlü silahı faiz artırımı oluyor. Bu artırımlar da neredeyse sıfır riskli cazip fırsatlar sunduğu için riskli varlıklarda yatırımı bulunan yatırımcıları güvenli limanlara çağırıyor. Yatırımcıların riskli varlıklardan çıkış gerçekleştirmesinin ardından ise hisse ve kripto paralarda düşüşler gerçekleşebiliyor. 

Özetlemek gerekirse faiz artırımı sonrası, piyasada risk iştahıyla farklı enstrümanlara yönelmiş olan para daha güvenli ve risksiz alternatiflere akıyor. 

Enflasyon verilerinin beklentilerin altında kaldığı bir senaryoda ise merkez bankalarının para politikalarında daha ılımlı yaklaşımlar sergilemesi ve faiz indirimleri gerçekleştirmesi beklenir. Bu gibi durumlar ise kripto paralarına pozitif olarak yansır. 

Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisinin kripto para piyasalarını neden etkilediğini incelemek için önce bu verinin ne anlama geldiğini anlamamız gerekiyor. Tarım Dışı İstihdam verisi, tarım sektörü dışında çalışan kişilerin sayısının bir ayda gösterdiği değişimi bizlere sunar. Yukarı yönde bir eğilim ülkenin para biriminde pozitif etkiye sahip iken aşağı yönde yaşanacak bir eğilim negatif etkiye sahiptir. Beklentilerin üzerinde gelen bir TDİ verisi, FED’in yapacağı faiz artış oranını artırabilecek iken beklentinin altında gelen bir TDİ verisi, faiz artış oranının daha düşük olmasına sebep olur. 

İster enflasyon verileri olsun ister tarım dışı istihdam verileri olsun hepsinin ortak noktası faizde kesişiyor. Kripto paraları asıl etkileyen unsur da faiz kararları. Faiz kararında artış olursa yatırımcılar riskli varlıklardan çıkış yaparak daha güvenli limanlara geçiş yapıyor. Böylece kripto paralarda düşüş yaşanıyor. Faiz indirimi durumunda da bunun tam tersi gerçekleşiyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Ethereum Shanghai Güncellemesi Nedir?

Cosmos (ATOM)

Cosmos’taki En Büyük Trendleri ve Fırsatları Keşfetmek