içinde , ,

Mainnet Nedir?

Mainnet, bir blok zinciri protokolünün ne zaman tamamen geliştirilip dağıtıldığını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kripto para birimi işlemlerinin dağıtılmış bir defter teknolojisine (blockchain) yayınlandığı, doğrulandığı ve kaydedildiği anlamına gelir.

Mainnet ağlarının aksine; testnet terimi, bir blockchain protokolünün veya ağının henüz tam olarak kullanılmadığı zamanları tanımlar. Bir test ağı, programcılar ve geliştiriciler tarafından bir blockchain ağının tüm yönlerini ve işlevlerini test etmek ve sistemin güvenli olduğundan ve ana ağın başlamasına hazır olduğundan emin olmadan hataları düzeltmek için kullanılır. Başka bir deyişle, bir test ağı yalnızca bir blok zinciri projesi için çalışan bir prototip olarak var olurken, ana ağ ise kullanıcıların kripto para birimi işlemlerini (veya dağıtılmış bir deftere kaydedilen diğer herhangi bir tür dijital veriyi) gönderdiği ve alabileceği tam gelişmiş bir blok zinciri platformudur. Genellikle bir blockchain projesinin ana ağı başlatılmadan önce, ekipler bir ICO, IEO veya projenin fon toplamasına ve topluluklarını büyütmesine yardımcı olabilecek başka herhangi bir yol ayarlayacaktır. Toplanan fonlar daha sonra blok zinciri ağının prototiplerini geliştirmek için kullanılır ve daha sonra testnet aşamasında test edilir.

Hata düzeltmeleri yaptıktan sonra ve test ağının performansına bağlı olarak ekip, blok zincirinin (ideal olarak) tamamen konuşlandırılmış ve işlevsel olan ana ağ sürümünü başlatır. 2017 yılında birçok blockchain şirketi, ICO kitle fonlaması etkinlikleri gerçekleştirmeye karar verdi. Bunu yapmak için çoğu, Ethereum ağında kendi ERC-20 tokenini çıkarmayı seçti. Bu tokenler daha sonra ICO aşamasındaki katkılarına göre yatırımcıların cüzdanlarına dağıtıldı. ICO kitle fonlaması tamamlandıktan ve blok zinciri tamamen dağıtıldıktan sonra, ekip daha önce verilen ERC-20 tokeni yerine kendi yerel tokeni (tescilli bir blok zincirinde) sahip olan ana ağını paylaşabilir. Bu noktada, ERC-20 tokenlerinin yeni blok zincirinin tokenleri takas edildiği mainnet swap olarak bilinen bir süreç gerçekleşir. Ana ağ takası tamamlandıktan sonra, kalan tokenler genellikle yok edilir, böylece yalnızca yeni tokenler kullanılabilir. Ethereum ve ERC-20 standardının popülaritesine rağmen, dijital tokenlerin (örneğin, Stellar, NEM, NEO, TRON ve Waves) verilmesini destekleyen birçok başka blok zinciri platformu da mevcuttur.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

BTC, XRP, LINK, UNI Ve BNB Fiyat Analizi

shitcoin

Shitcoin Nedir?