in ,

Madencilik için Bitcoin Arzının Sadece %10’u Kaldı

Yeni veriler, toplam Bitcoin arzının %90’ının kazıldığını gösteriyor, ancak geri kalanının üretilmesi biraz daha uzun sürecek.

Bitcoin

Toplam dolaşımdaki Bitcoin (BTC), toplam arzının %90’ı kazıldığından, son Bitcoin yarılanmasından bir buçuk yıl sonra pazartesi sabahı önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Mevcut veriler, dolaşımdaki Bitcoin’in pazartesi günü itibariyle 18.899 milyona ulaştığını gösteriyor, bu da toplam arzın yalnızca %10’unun madencilere kaldığı anlamına geliyor. BTC’nin ilk %90’ının kazılması yaklaşık 12 yıl alırken, geri kalanı biraz daha uzun sürecek.

Bitcoin, anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından belirlenen 21 milyon adet maksimum arza sahiptir. Bu sınırlama, Bitcoin’in kaynak kodunda yazılıdır ve ağ düğümleri tarafından uygulanır. Bitcoin’deki sabit sınır, bir para birimi ve bir yatırım aracı olarak değer teklif edilebilmesi için kritik öneme sahiptir. Maksimum toplam arzın sabit olması Bitcoin’i diğer para birimlerinden ayıran en büyük noktalardan biri.

Bitcoin Yarılanması (Halving)

Halving (yarılanma) olarak da bilinen önceden belirlenmiş bir protokol uygulamasında yeni Bitcoin üretme hızının her dört yılda bir yarıya indirilmesi nedeniyle madencilik sürecinin tamamlanması yaklaşık olarak 119 yıl alacak. Aynı zamanda bu, madenciliğin Bitcoin’in üzerinde oluşturmuş olduğu enflasyonist etkiyi de yıllar geçtikçe azaltacağı anlamına geliyor.

Bitcoin blok zinciri, yalnızca yeni blokları doğrulayan madenciler için bir ödül olarak yeni BTC oluşturduğundan, yarılanma, toplam dolaşımdaki arz arttıkça daha az Bitcoin üretilmesini sağlar. Mayıs 2020’den bu yana madenciler, doğrulanan her yeni blok için 6.25 Bitcoin kazandı. Bu oran, 2024’teki bir sonraki yarılanmada blok başına 3.125 BTC’ye düşecek.

2040 yılına kadar blok ödülü 0,2 BTC’nin altına düşecek ve 21 milyon Bitcoin’den sadece 80.000’i elde edilebilecek. Son Bitcoin’e kadar kazmak 40 yıl sürecek. Peki son Bitcoin kazıldığında ne olacak? Kazancı olmayan bir transfer işlemini madenciler nasıl ve neden gerçekleştirecek? Bitcoin’in mutlak sonu konusunda oldukça çeşitli teoriler bulunmakta. Siz de kendiniz farklı teoriler üretebilirsiniz. Hatta arkadaşlarınızla birlikte beyin fırtınası yapacağınız oldukça eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir bile.

Bitcoin’in fiyatı, yıl sonu hızla yaklaşırken, haftaya $50.000’dan ret alarak başladı. 10 Kasım’da ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan $68.789’dan neredeyse %30 düştü. Yazının yayınlandığı anlarda $46,850’lerden işlem görüyor.

Sizce Bitcoin’in madencilik ödülleri azaldıkça, yani yarılanmalar yaşandıkça, bunun Bitcoin üzerindeki etkisi ne olacak?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Rug Pull Yaşamaktan Nasıl Kaçınılır?

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Teknik Analizi | 18 Aralık 2021