içinde ,

Madenciler, Bitcoin Fiyatını Baskılamaya Devam Edebilir

Bloomberg haberine göre JPMorgan, çeşitli gerekçelerle Bitcoin satmak isteyen madenciler bir süre daha Bitcoin fiyatını baskılamaya devam edebileceğini belirtti.

JPMorgan stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou, geçtiğimiz cuma günü paylaşılan notta, halka açık madencilerin madencilik masraflarını karşılamak, likiditeyi artırmak ve kaldıraç oranını artırmak gibi çeşitli nedenlerle Mayıs ve Haziran aylarında Bitcoin satışlarını zaten bildirdiklerini paylaştı. Özel madencilerin ise devam eden maliyetleri karşılamak için madencilik faaliyetlerinden elde ettikleri blok ödüllerinin büyük bir kısmını satmış olabilecekleri belirtildi.

“Devam eden maliyetleri karşılamak veya devretmek için Bitcoin’lerin madenciler tarafından gerçekleştirilen satışlar, kârlılıkları artmadığı takdirde 3. çeyreğe kadar devam edebilir. Bu satış baskısının devam etme riski olsa da muhtemelen Mayıs ve Haziran aylarında fiyatlar üzerinde büyük bir baskı oluşturdu.”

Bitcoin

JPMorgan’a göre fiyat baskılarını hafifletebilecek şeyin ise yılın başında üretim maliyetinin 18.000 ila 20.000$ aralığına düşmesiydi. Şu an ise 15.000$ civarına kadar düşmesi.

Bitcoin madencilerinin maliyetleri değişkenlik gösterebilir. Arcane Crypto’ya göre, ortalama elektrik fiyatları ve oldukça yeni madencilik makineleri hesaba katıldığında, büyük bir madencilik şirketi için üretim maliyeti coin başına yaklaşık 8.000 dolar. Ancak Securitize Capital, altyapı ve faiz oranları için genel giderleri hesaba katarak, bazı madencilerin toplam maliyetlerinin şimdiden 20.000 doların üzerinde olabileceğini belirtiyor.

*Arcane Crypto, blok zinciri destekli dijital varlıklar sektöründe erken aşama işletmeleri satın alan ve geliştiren bir yatırım şirketidir.

*Securitize Capital, kurumsal düzeyde ürünleri yöneten ve tokenize eden, blok zinciri altyapısından yararlanan, dijital varlık yönetimi platformudur.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Ethereum (ETH) Çöküşünün Sebepleri

CheersLand’in Yaklaşan MOV’N IDO Duyurusu