in , ,

Madenciler, Bitcoin Fiyatında Ne Kadar Etkili?

Hedge Fund Paradigma Capital, Bitcoin piyasasında madenciler ile Bitcoin fiyatı arasındaki bağlantıyı araştırıp bir rapor yayınladı.

Sanılanın aksine, Bitcoin madencileri ile Bitcoin spot fiyatı arasında çoğunlukla spekülasyon içeren bir ilişkileri olmuştur. Çoğu teoride, Bitcoin madenclieri çıkardıkları Bitcoin’leri satıp fiat paraya çevirdiklerinde spot fiyat üzerinde düşüş yönünde bir baskı oluştuğu yönünde bir fikir hakimdir.

Bitcoin, Madenci

Bu teoriler ışığında, hangi cüzdanların madencilere ait olduğunu belirlemek ve fonların bu cüzdanlardan borsalara ne zaman aktarıldığını takip etmek gibi çeşitli stratejiler oluşturulmuştur

Bununla birlikte, Crypto-assets hedge fund Paradigma Capital tarafından yayınlanan son araştırma, madencilerin Bitcoin fiyat piyasası üzerindeki etkisinin muhtemelen ihmal edilebilir olduğunu vurgulamaktadır.

Göze çarpan ilk çıkarımlar, madencilerin, Bitcoin blok zinciri üzerindeki hacmindeki payı toplam zincir içi hacmin %0,01’den daha azını temsil etmektedir. Ayrıca Bitcoin’lerini kriptopara borsalarına taşıyan madenciler ile Bitcoin fiyatı getirileri arasında yok denecek kadar az bir ilişkileri vardır.

Madencilerin Zincir Üzerindeki Hacimdeki Payı

Bitcoin ağı hayata geçtiği sırada zincir üzerindeki (on-chain) işlem hacminin %100’ünü Bitcoin madencileri kontrol ederken, bu pastadaki payları ilk üç yıl içinde hızla %1’in altına düştü.

Daha fazla kullanıcı Bitcoin’i benimsedikçe ve blok sübvansiyonu düşmeye devam ettikçe, zincir içi hacmin madenci payının (MSV – Miner Share of on-chain Volume) daha da düşmesi beklenebilir.

Bitcoin

Bugün, madencilerin günde 1800 Bitcoin artı Bitcoin kullanıcılarından alınan işlem ücretlerinin %2’sini aldığını varsayarsak, madencilerin piyasada her gün satacakları yaklaşık 1840 Bitcoin’i olur. Transfer hacmi tipik olarak günde 500.000 Bitcoin’in üzerindeyken, bu, MSV’nin genellikle %0.01’den az olduğuna işaret ediyor. Daha fazla kullanıcının Bitcoin’i benimsemesi ve blok sübvansiyonunun yarılanmaya (Bitcoin Halving) devam etmesi nedeniyle bunun daha da düşmesi beklenebilir.

Araştırmada, madencilerin türev piyasalara katılımları yoluyla Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi dikkate alınmamaktadır. Vadeli işlem fiyatları spot fiyatların üzerinde işlem gördüğünde, madenciler kâr elde etmek için vadeli işlem sözleşmeleri satarak gelecekteki fiyat hareketi riskinden korunabilirler.

Vadeli ürünlerdeki kaldıraçlar, bu tür pozisyonların fiyat üzerinde önemli bir etkisi olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, Bitcoin türev piyasalarının büyüklüğü, madencilerin spekülatörlerden veya piyasa yapıcılardan daha büyük bir etkiye sahip olmadığı anlamına gelir.

Kriptopara, Bitcoin

Hedge Fund Paradigma Capital, madencilerin varlıklarını borsalara kaydırması ile Bitcoin’in fiyat getirileri arasındaki ilişkiyi araştıran bu analizde varılan sonuç, aralarındaki ilişkinin çok az olduğudur. Bulunan herhangi bir ilişki istatistiksel olarak göz ardı edilebilir.

Blokware Solutions Ceo’sundan Karşı Fikir

MinerUpdate, Blockware Solutions CEO’su Matt D’Souza ile Paradigma çalışmasının bulgularını tartışmak için bir görüşme gerçekleştirdi. Matt, Bitcoin piyasasına giren yeni sermayeyi temsil ettikleri için madencilerin piyasa üzerinde çok az etkisi olduğu konusunda kesinlikle aynı fikri paylaşmıyor.

Matt D’Souza: “Kripto işlemlerinde hacmin büyük bir kısmı volatilite ve işlemler olduğu için kısa vadede fiyatlar üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Piyasaları asıl hareket ettiren şey, yeni sermaye girişi ve çıkışıdır. Uzun vadeli trendler ve orta vadeli trendler tamamen yeni nakitle ilgili.”

Böyle bir teori, bazı zincirleme analistler tarafından desteklenecektir. Willy Woo ve CoinMetrics ekibi gibi analistler, Bitcoin madencilerinin piyasaya getirdiği yeni sermayenin değerini değerlendirmek için ölçümler geliştirdiler.

Bitcoin

Son zamanlarda dolaşımda olan popüler bir piyasa teorisi, ortalama madenci üretim maliyetini tahmin etmek ve bunu Bitcoin piyasasının diplerinin nerede olacağına dair kaba bir fikir vermesi için kullanmaktı. Analist FilbFilb, 2018 pazar dibini yakından tahmin etmek için bu tür üretim maliyeti analizini kullandığında bu teoriyi popüler hale getirdi. Bu teori, Bitcoin fiyatı Bitcoin çıkarma/üretme maliyetine yaklaştıkça madencilerin satış yapmaktan caydıkları fikrine dayanmaktadır.

Matt, bu ilişkinin ters bir şekilde işlediğini öne sürmektedir. Kâr marjları yüksek olduğunda, Bitcoin madencileri maliyetleri karşılamak için çıkarılan Bitcoin’lerinden daha az satmaktadırlar. Bununla birlikte, kâr marjları azaldığında, madenciler maliyetleri karşılamak için çıkardıkları Bitcoin’in daha büyük bir yüzdesini satmak zorunda kalıyor ve fiyatlar üzerinde ekstra satış baskısı yaratıyor.

Blockware Solutions ekibi piyasa fiyatları ile üretim maliyeti arasındaki ilişkiyi araştıran araştırmalar yapmaktadır. Matt görüşmenin sonunda, Bitcoin yarılanması hakkında açıklamalarda bulundu:

Yarılanma bullish’tir çünkü alım yapan taraf aynı kalacak ama arz tarafı yarıya inecek, yani satış baskısı yarıya inecek. Halving sonrası madencilerin satış baskısının yarısı olacak. Verimsiz madenciler kaybolacak ve verimli madenciler daha sağlıklı marjların tadını çıkaracaklar. Bitcoin ağı üzerindeki satış baskısının yarısı, Bitcoin fiyatında yukarı yönlü bir hareket yaratarak kaldırılacak.

Kaynak: minerupdate

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin

Bitcoin’de Son Durum Nedir? | BTC Teknik Analizi

Dogecoin, Avalanche ve Polkadot’ta Son Durum | DOGE, AVAX ve DOT Teknik Analizi