in

MacOS 12 Monterey: En Yeni Özellikler

MacOS 12 Monterey, aylarca süren testlerden, bir dizi public betadan sonra nihayet piyasaya sürüldü.

Mac işletim sistemini kullanan herkes MacOS 12 Monterey’nin son sürümünü cihazlarına indirebilir. Apple, haziran ayındaki WWDC etkinliğinde macOS 12’nin döneceğini duyurmuştu. Apple, şimdi de M1 Pro, M1 Max ve yeni MacBook Pro modellerinin tanıtıldığı ‘Unleashed’ Mac etkinlikleri sırasında Monterey’in 25 Ekim’de piyasaya çıkacağını resmileştirdi.

Monterey, büyük tasarım revizyonları satın alan, OS X’in çalışmasını sonlandıran geçen yılki OS 11 Big Sur güncellemesi kadar büyük bir güncelleme değil. Bununla birlikte Monterey, göz atmaya değer ilginç bazı yeni özelliklere de sahiptir.

Bu yazımızda en son ve en iyi macOS 12 Monterey güncellemesiyle ilgili bilmeniz gerekenlerden bahsediyoruz.


Evrensel Kontrol

Ayarlar’daki Evrensel Kontrol özelliğinin görünümü

MacOS 12 Monterey güncellemesinin en beklenen özelliği ‘evrensel kontrol’ özelliğidir. Bu özellik, size bir bakıma sihirli gelebilir. Bu özellik ile Mac veya iPad cihazlarında imlecinizi hareket ettirerek içerikleri, 3 farklı Mac ya da iPad cihazına taşıyabilirsiniz. Çok az kurulum yaparak ve uygulama edinerek Mac ve iPad cihazları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Bu özellik ile cihazlar arası belge aktarımı yapmanız gerektiğinde tek yapmanız gereken,  bu cihazları birbirilerine yakın konuma getirerek Mac imlecini oynatmak. Bunun ardından Mac, imlecin farklı bir cihaza taşınmak istediğini anlayacak ve Mac imlecini iPad gibi farklı bir cihazda da görebileceksiniz.

Şunu da ekleyelim: evrensel kontrol özelliğini kullanmak için aralarında geçiş yapacağınız cihazların aynı Wİ-Fİ bağlantısına bağlı olması ve her iki cihazda da aynı iCloud hesabının açık olması gerekir.

Yeni Safari Tasarımı

Yeni Safari tasarımının görünümü


Apple, tıpkı geçen yıl olduğu gibi Safari’de yeni bir güncelleme duyurdu. Monterey’deki Safari artık, sekme çubuğu ile en üstteki arama çubuğunu birleştiren minimalist bir sekme tasarımına sahip. Bununla birlikte bu yeni özellik, Apple’ın işlevsellikten çok iyi görünüme önem verdiğini ima eden bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Şimdilik eski tasarıma geri dönmeyi de seçebilirsiniz. Ancak; Apple’ın tasarım değişikliğini zorunlu hale getirmesi halinde durum ilginçleşecek gözüküyor.

Yukarıda bahsedilenlere ek olarak; Safari artık sekme gruplarını destekliyor. Yani sekme gruplarınızı artık istediğiniz gibi kaydedebilir, düzenleyebilir ve adlandırabilirsiniz. Ayrıca; bu sekme grupları, Apple cihazları arasında sorunsuz bir şekilde senkronize edilecektir. Yani; Safari, arka plan resminizi otomatik olarak iCloud cihazlarınız arasında senkronize edebilir.

Safari’nin yeni tasarımında Big Sur’daki tüm özelleştirme seçenekleri hala mevcut bulunuyor. Arama çubuğundaki üç nokta simgesinde yer alan yeni ‘Hızlı Not Oluştur’ seçeneğinden Safari’de hızlı notlar oluşturabilirsiniz.

Kısayollar

Kısayollar uygulamasının yeni görüntüsü


macOS 12’deki en önemli özelliklerden biri de kısayollar uygulamasıdır. Bu, aynı zamanda popüler iOS ve iPad uygulamasının macOS’taki ilk çıkışını işaret eder. MacOS kısayolları, Mac aygıtınızda belirli görevleri gerçekleştirmek için makrolar oluşturmanıza imkan sağlar. Bu makroları kendiniz oluşturabilirsiniz ya da galeride mevcut olan birçok makroya ulaşabilirsiniz.

macOS 12’deki uygulama; spesifik olarak macOS’ta çalışmak üzere önceden hazırlanmış makroları bulacağınız yeni ve güncellenmiş bir galeriye sahiptir. Ayrıca; kısayollar, Apple cihazlarının hepsinde oluşturma ve yönetme desteğine sahiptir. Monterey ile kısayolları doğrudan Finder, menü çubuğu, Spotlight, dock ve masaüstünden çalıştırabilirsiniz. Ayrıca; Mac’te iOS ve iPad kısayollarını da çalıştırabilirsiniz.

Bu özellik, size kısayollarınızı bir bağlantı aracılığıyla başkalarıyla paylaşma olanağı da sağlar. Bu uygulama, size kısayollarınızı tamamlamanıza yardımcı olacak, öneriler sunan bir ‘Akıllı Kısayollar’ düzenleyicisine de sahiptir.


Odak Modu

Sistem seçeneklerindeki ‘Odak Modu’ görünümü


Monterey’deki yeni Odak modu, doğru şekilde yapılan Rahatsız Etmeyin modudur. Odak modu ile cihazınızda, anlık mesajların, aramaların ve uyarıların gelmesini engelleyerek işinize konsantre olmanıza izin verecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Eğer çalışırken kullandığınız ana cihaz bir Mac ise cihazınızı Odak modu macOS 12 Monterey’e güncellemek sizin için harika olacaktır.

Odak modu, cihazınızda dikkatinizi dağıtabilecek şeyleri seçerek bunlardan gelecek bildirimlerin dikkatinizi dağıtmasına engel olur. Bu mod ile cihazınızı özelleştirebilir ve sessize alınacak uygulamaları kendiniz ayarlayabilirsiniz. Odak modu, yararlı olacağı duruma göre ‘Makine Öğrenimi’ ve ‘Siri Önerileri’ ni kullanarak kendini açabilir. Örneğin; odak modu, ofisinize ulaştığınızda veya Excel gibi işle ilgili bir uygulamayı başlattığınızda kendini açabilir.

Ek olarak; odak modunu menü çubuğundaki kontrol merkezi simgesinden manuel olarak da açabilirsiniz. Kişilerinizden gelen mesajlar için de otomatik yanıtlama ile standart cevaplar oluşturabilirsiniz.

MacOS Monterey’de Sistem tercihleri uygulamasının Bildirimler bölümünden odak modunu ayarlayabilirsiniz.


AirPlay

Resim: Apple


AirPlay, macOS’a gelen bir başka büyük özellik. Apple’ın AirPlay özelliği her zaman en popüler özelliklerden biri olmuştur. AirPlay ile istediğiniz içeriği iPhone’ndan Apple TV’ye ya da akıllı TV’lerden hoparlörlere kadar birçok farklı cihazda oynatabilirsiniz. Bu özellik inkâr edilemeyecek derecede kullanışlıdır. Şimdi de MacOS Monterey ile içeriği doğrudan bir Mac cihazına aktarabilirsiniz.

Mac’i ikincil ekran olarak kullanarak bu ikincil ekrana iPhone/iPad yansıtabilir hatta iPhone/iPad cihazınızın ekranını genişletebilirsiniz. Mac’inizi üçüncü taraf AirPlay 2 hoparlörü olarak da kullanabilirsiniz. İçeriği cihazınıza kablosuz olarak veya USB kullanarak kablolu olarak aktarabilirsiniz. Airplay her iki şekilde de çalışır. Bununla birlikte; kablolu bağlantıda kablosuz bağlantıya kıyasla herhangi bir gecikme olmaz.

Hangi Cihazlar İçin Uygundur?


Yeni macOS 12 Monterey aşağıda yer alan cihazlarda kullanılabilir.
2015 ve sonrasındaki MacBook cihazları
2015’in başı ve sonrası MacBook Air cihazları
2015’in başı ve sonrası MacBook Pro cihazları
2014 sonu ve sonrası Mac mini cihazları
2015 sonu ve sonrası iMac cihazları
2017 ve sonrası iMac Pro cihazları
2013’ün sonları ve sonraki Mac Pro cihazları

Bu yazımızda anlattıklarımızı özetlemek gerekirse, macOS 12 Monterey, önceki yılın OS 11 Big Sur sürümü gibi büyük bir güncelleme değil. Bununla birlikte bu durum, macOS 12 Monterey’i kötü bir güncelleme yapmıyor. Bu güncelleme, geçen yıl yapılmış olan özellikleri geliştirmeye odaklanarak ortaya çıktı. Ayrıca; Apple’ın Monterey’deki ana odak noktasının uzaktan eğitim ve çalışmayı kolaylaştırmak olduğu da biliniyordu.

Apple’ın bu tavrına kanıt olarak da Odak Modu ve Kısayollar gibi özelliklerin iOS işletim sisteminin diğer öğeleriyle çalışma şekli gösterilebilir. MacOS 12 Monterey’deki tek kusur, Safari’nin yeni sekme tasarımı olabilir. Çünkü Apple, bu tasarımda geçen yıl olduğu gibi işlevselliği ikinci plana atma pahasına iyi görünüme önem veriyor.

Kaynak: medium.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Bemil CMO’su Mr An Ly ile AMA Etkinliği

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Teknik Analizi | 30 Ekim 2021