içinde

lupo.eth: OpenSea, Ethereum Name Service (ENS) Ticaretindeki Yerini Kaybedecek!

Zaman zaman haftalık Türk fenomen yazımızda da yer verdiğimiz aynı zamanda KoinSaati kurucu ortağı lupo.eth, 3-2-1 NFT’de Ogichain’in Podcast kanalına konuk oldu.

lupo.eth, ENS (Ethereum Name Service) hakkında herkese yönelik bilgiler vererek ENS’nin geleceğini değerlendirdi ve konuyla ilgili trendlerin nasıl takip edileceğiyle ilgili ipuçları verdi.

Ogichain‘in temelde iki sorusuna cevap veren lupo.eth bu sorular üzerinden ENS konusunda merak edilenleri açıklayarak detaylı bilgiler verdi. Bu yazımızda lupo.eth’nin değindiği konuları sizler için derledik.

”ENS, Sadece Cüzdan Adresi Değildir”

Artık hepimizin birer internet kullanıcısı olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan lupo.eth, ENS’leri Web2 ve Web1 zamanında kullanılan .com, .net furyasına benzetti. lupo.eth, şunları söyledi:

.com, .net gibi adresler kullanıcıları karmaşık IP adreslerinden kurtarırken; ENS ise Web3’te kullanıcılara özgü bir dijital kimlik sağlıyor ve bilinirliği arttırıyor.

Web3’ün her geçen gün yaygınlaşmasıyla birlikte birçok kurumsal firma için ENS alan adı satın almanın ileride büyük fırsatlar doğurabileceğinden bahsetti ve ”ENS’nin sadece bir cüzdan adresi olmadığı”nın altını çizdi. lupo.eth, ENS sisteminin nasıl çalıştığını basitçe anlatarak bu konuda yeni olan ve kendini geliştirmek isteyen kullanıcılara ipuçları verdi.

”Aynı Anda Birden Fazla ENS Alan Adına Sahip Olunabilir”

lupo.eth, bir kişinin aynı anda birden fazla ENS alan adına sahip olabileceğini ve bunları etkin bir şekilde kullanabileceğinden bahsetti:

ENS’ler Web3’te kim olduğumuzu belirler. Örneğin; bir kişinin iki farklı ENS alan adresine sahip olduğunu düşünelim. Bunlardan birini ticari ödemeler için diğerini ise dijital kimlik yaratmak için kullanabilir.

Her geçen gün kripto sektörü büyüyor ve hepimiz dünyaca ünlü markaların kendi NFT koleksiyonlarını çıkardığını duyuyoruz. Bu doğrultuda da görüşlerini dile getiren lupo.eth, kurumsal firmaların gelecekte bir ENS alan adına ihtiyaç duyacağını düşünüyor:

Büyük firmalar, özellikle de internet kültürüne sahip büyük markalar, Web3’te yer alarak hem bilinirliklerini artırmak hem de güven ortamını korumak isteyecektir. 0x ile başlayan ve karmaşık hash dizileri içeren cüzdan adresleri hem kurumlar hem de bireyler için güven eksikliğine yol açıyor.

Crypto.com örneği ele alındığında lupo.eth’nin söyledikleri daha anlaşılır hale gelecektir. Eski ismi Monaco olan Crypto.com sayesinde kripto sektörünün ismi bir domain (alan adı) haline geldi ve bunun ileride ENS alan adı için de geçerli olması oldukça mantıklı görünüyor. Çünkü; kullanıcılar karışık bir cüzdan adresi yerine spesifik isme sahip bir markayı daha güvenilir bulabilir.

kripto, hack, zincir

”ENS, Kurumsal Kimlik İçin Bütünleyici ve Güven Verici”

lupo.eth, ENS alan adları sayesinde markaların kendi adlarıyla yapılabilecek dolandırıcılıkların önüne geçeceğini düşünüyor. Özellikle web dünyasında yer alan şirketlerin müşterilerine karşı güven algısı oluşturmasının temelinin de ENS alan adlarında saklı olduğunun altını çiziyor:

ENS alan adı, markanın kendi kurumsal kimliğine değer verdiğinin bir göstergesidir ve Gucci gibi kendi NFT koleksiyonlarını dahi çıkaran dünyaca ünlü markaların şimdiden bir ENS alan adı satın almamaları ileride büyük bir imaj sarsıntısı yaratabilir.

Bugünün değil; geleceğin perspektifinden bakmanın önemine değinen lupo.eth, şu anda her gün yüzlerce ENS’nin mint’lendiğine dikkat çekti. Bununla birlikte ENS alan adlarının henüz tam değerlenmediğini ancak; bir ”mainstream” olmaya doğru yol aldığını söyledi.

”Şirketler Artık .eth Kısmına Bakarak Proje Adı Seçiyor”

.eth’lerin giderek yaygınlaşan kullanımına her fırsatta değinen lupo.eth, ENS alan adlarının önemini belirtmek için bu konuda davalar bile açıldığından ve projelerin isim değiştirmek zorunda kaldığından da bahsetti.

ENS alan adları, özellikle Ethereum ekosistemindeki projeler için çok önemli. Bununla birlikte bu ekosistemde yer almayan projeler de ileride Ethereum’a bridge yapabilir ve bu yüzden ETH’ye ihtiyaç duyabilir. Bu da ENS alan adı ihtiyacı yaratabilir.

”NFT Komünitelerinin ENS Versiyonu Topluluklar Ortaya Çıktı”

Kripto piyasasında yaşanan hype’lerden ve bu konudaki düşüncelerinden bahseden lupo.eth, resmi duyuru yapılmadan değiştirilen bazı kuralların yeni hype’ler yaratabileceğinden bahsetti. Bu sebeple en yeni trendleri yakalamak ve henüz trend olmayan bazı durumları sezinlemek için doğru kanal takibinin önemini belirtti.

NFT koleksiyonerlerinin Discord vb. platformlardaki komüniteleri gibi ENS alan adları sahiplerinin de çeşitli topluluklarının olduğundan bahsetti. ENS’lerde başlangıçta 2 haneli ve 3 haneli alan adı sınıflandırması olduğuna ancak; bunun zamanla 4 haneli versiyonlarının da ortaya çıktığına değinerek hype oluşumundan bahsetti:

Hype’leri yaratanlar, her zaman olacaktır. Bizim yapmamız gereken ise bunları takip etmek. Trendleri doğru kanallardan takip ederseniz bir süre sonra trend olacak şeyleri öngörebilirsiniz. Bu tecrübe gerektiren bir durum ve sürekli takipte kalmak gerek.

”ENS Sayesinde Yeni Bir Değer Kazanma Şekli Doğdu”

3 haneli ve 4 haneli ENS alan adlarıyla birçok şey yapılabileceğinden bahseden lupo.eth, bu durumun sadece sınırsız arzdan kaynaklanmadığının da altını çizdi. ENS’leri ”neredeyse free-mint” olarak değerlendiren lupo.eth, ENS sayesinde çok ucuz fiyatlara mal edilen bir NFT’nin çok daha yüksek bir fiyata satılabileceğini söyledi:

ENS, yeni bir değerleme şekli ortaya çıkardı.

”ENS, Şu Anda OpenSea’nın Kâr Marjında Yer Almıyor”

ENS alan adlarının geleceğini ”oldukça parlak” olarak değerlendiren lupo.eth, bu konudaki pazarlık ortamının eksikliğini de dile getirdi. Bilindiği üzere OpenSea, şu anda hali hazırda bir pazarlık ortamına sahip değil ve belki de bu yüzden çok büyük bir fırsatı kaçırıyor olabilir:

ENS, şu anda OpenSea’nın kâr marjında yer almıyor ve birçok kullanıcı da ENS konusunda OpenSea’nın eksikliklerinden şikayetçi durumda bulunuyor. ENS konusunda OpenSea’nin rakipleri artarsa yani bir rekabet ortamı doğarsa bu durumda OpenSea’da yenilikler görebiliriz. Aksi takdirde ise OpenSea, ENS ticaretindeki yerini kaybedebilir. Çok yakın zamanda OpenSea üzerinden ENS alım satımlarının azalacağını ve OpenSea’nın bu konuda önemli ölçüde hacim kaybedeceğini düşünüyorum.

”ENS Kendi Pazar Yerine Sahip Olacak”

OpenSea’daki eksikliklerden bahseden lupo.eth, yakın zamanda Ethereum Name Service’nin kendi pazar yerine sahip olabileceğini söyledi. Aynı zamanda şu ana kadar en yüksek ENS satışından da bahsederek register sürelerinin önemine değindi:

ENS alanında bir ara Amerikan bayrağı furyası yaşandı. Ben bayraklı ENS’lerin tutacağını pek düşünmesem de anlamlı satışlar gerçekleşebilir. Bu sebeple anlam taşıyan ENS’leri tutmakta fayda var.

Takipçileri için yakın zamanda büyük sürprizleri olacağından bahsetti ve sözlerini henüz neredeyse hiç konuşulmayan subdomain meselesine değinerek noktaladı:

Subdomain’lerin potansiyelini yüksek görüyorum. Örneğin; büyük bir şirket kendi ENS alan adını satın alarak çalışanlarına subdomain’lerini verebilir. FOMO’ya kapılmadan önce anlamaya çalışın, ileride milyonlarca ENS adresi olacak.

Podcast’e buradan ulaşabilirsiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

metaverse

Metaverse Nedir?

Bitcoin

Stop-Loss Nedir, Nasıl Çalışır?