in

LUNA ve UST Nedeniyle Binance US’e Dava Açıldı

Binance

LUNC (eski LUNA) ve UST coin ve token’larını yasa dışı olarak listelediği ve yatırımcıları yanıltmakla suçlanan Binance US’e toplu dava açıldı.

Bugün ABD’nin Kaliforniya eyaletinde açılan bir toplu davada, kripto para borsası Binance.US, Terra blok zinciri ekosistemini çevreleyen yatırımcıları yanıltmakla suçlandı. Davanın kaynağı ise ABD’li vatandaşların UST ve LUNC token’larının geçtiğimiz ay adeta çökmesi ve yaklaşık 40 milyar dolarlık yatırımcı fonunu sıfıralayan Terra ile ilgili ABD merkezli ilk büyük mahkeme başvurularıydı.

ABD merkezli hukuk bürosu Roche Freedman LLP tarafından açılan dava, Binance US’in Terra’nın dolar bazlı UST’sini olduğundan daha istikrarlı bir stablecoin olarak pazarladığını iddia ediyor. Davaya göre, UST ve Luna Classic (LUNC), geçtiğimiz mayıs ayında sıfıra düştüğünde, binlerce yatırımcı hazırlıksız yakalanmıştı. Yanıltıcı reklamlar, bu davanın ana nedeni olduğu belirtiliyor.

Dava ayrıca Binance US’in bir komisyoncu anlaşması veya borsa olarak kayıtlı olmadığını ve UST’de kayıt dışı bir menkul kıymetin listelenmesinden sonra menkul kıymetler yasasını ihlal edebileceğini de iddia ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

CeekVR (CEEK), Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Teknik Analizleri I 13.06.2022

Kripto

Forbes Anketi: Her Üç Milyarderden Biri Kriptoya Maruz Kalıyor