içinde

Luna Foundation Guard (LFG) Bitcoin Satın Almayı Bıraktı, Şimdi Ne Olacak?

Luna Foundation Guard (LFG) geçtiğimiz hafta yüksek miktarda Bitcoin alması ile gündem olmuştu. LFG’nin, yüksek miktarda Bitcoin satın alımı son beş gün içinde durdu. 

Bir kripto veri analizi platformu olan Glassnode’dan alınan blokzinciri verileri, Terra blokzincirine odaklanan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard’ın (LFG) son beş gün içinde rezervlerine herhangi bir Bitcoin (BTC) eklemediğini gösteriyor.

LFG’nin son beş gün içinde neden BTC alımı yapmadığı açık olmasa da vakıf, Bitcoin biriktirmeye odaklandığını, bu nedenle son birkaç hafta içinde kasasına büyük miktarda BTC ekledi.

LFG’nin Kaç Bitcoin’i var?

LUNA Foundation Guard (LFG), Terra USD (UST) stablecoin için rezerv olarak kullanılacak 10 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) satın alacağını açıklamıştı. Duyurudan bu yana, LFG sözünü tuttu ve zaman zaman piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimini ekledi.

Bitcoin, Luna Foundation Guard (LFG)

Kâr amacı gütmeyen kuruluş, daha fazla BTC biriktirmek için kullanılacak fonları sağlamak için çeşitli bağış toplama girişimlerine başladı.

Şu anda, LFG Bitcoin adresi, bu yazı yazıldığı sırada yaklaşık 1,42 milyar dolar değerinde 30.727 milyar tutuyor. 

Terra (LUNA)’ya Etkisi Ne Oldu?

Tüm bu satın alımlar sırasında Terra’nın TVL’si 7 gün içinde %17 artarak 31 milyar dolara ulaştı. Terra (LUNA), DeFi ekosistemi son zamanlarda bir faaliyet merkezi haline geldi. Son yedi gün içinde, Terra’nın DeFi ekosisteminin kilitli toplam değeri (TVL) %17 artarak 31 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Terra, TVL tarafından en büyük ikinci blokzinciri olarak yer alıyor ve şu anda yalnızca Ethereum’un arkasında yaklaşık %11,88’lik bir paya sahip.

DefiLlama’dan elde edilen verilere göre

Bireysel olarak, Terra’nın DeFi protokolleri etkileyici bir performans sergiliyor. Anchor Protocol (ANC), bu dönemde Ethereum tabanlı Aave’yi (AAVE) geçerek blokzinciri endüstrisindeki en büyük borç verme protokolü haline geldi. Anchor Protocol’ün TVL’si, %20’lik yüksek APR’si ile mevduat çektiği için 15.73 milyar dolar civarında bulunuyor.

Ayrıca Terra’nın TVL artışını tetikleyen, stablecoin’i Terra USD’dir (UST). Terra, Bitcoin’i stablecoin için yedek para birimi olarak benimsedi. LFG’nin uzun vadede 10 milyar dolar değerinde Bitcoin’e sahip olmak gibi yüksek bir hedefi var.

Terra, Luna

Terra’nın kurucusu ve Terraform Labs’ın (TFL) CEO’su Do Kwon, UST’nin tüm kripto endüstrisinde fiili merkeziyetsiz stablecoin olmasını öngördüğünü açıkladı.

Amaç, Terra blokzincirindeki en büyük stablecoin olmak değil, bu yüzden Solana, Avalanche, Ethereum ve Polygon ekosistemlerini de söyleyebilmek için genişliyoruz. Geliştiricilerin ve kullanıcıların olduğu her yerde olmayı planlıyoruz.

Bu sırada LUNA yeni ATH’ye yükseldi!

Terra blokzincirinin yerel tokeni LUNA, büyüyen DeFi ekosistem hakimiyetinden yararlandı. CoinMarketCap’e göre LUNA 117.91$’lık yeni bir ATH’ye ulaştı.

LUNA şu anda son 24 saatte %4,92 düşüşle 113.08$ civarında işlem görüyor. Ancak, geçen hafta Luna Foundation Guard, BTC satın alırken %31,47 arttı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Waves (WAVES) Fiyat Analizleri I 04.04.2022

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 04.04.22